GUBITAK NUTRIJENATA

Je li zamrznuto povrće jednako zdravo kao i svježe? Istraživanje dovelo do nevjerojatnog otkrića

Kriza troškova života značajno utječe na način na koji trošimo svoj novac, a mnogi su prisiljeni smanjiti proračun za sedmičnu kupovinu u supermarketu. Jedna od žrtava ovog pritiska može biti svježe voće i povrće. Prema podacima Australskog zavoda za statistiku (ABS), Australci su u periodu 2022-2023 konzumirali manje voća i povrća nego prethodne godine.

Već postojeći problem nedovoljne konzumacije voća i povrća dodatno se pogoršava zbog povećanih troškova života. Prema australskim prehrambenim smjernicama, osobe starije od devet godina trebale bi dnevno konzumirati dvije porcije voća i pet porcija povrća za optimalno zdravlje. Međutim, ABS je 2022. godine izvijestio da samo 4 posto Australaca zadovoljava ove preporuke.

Voće i povrće su ključni za zdravu, uravnoteženu prehranu jer pružaju razne vitamine, minerale i vlakna. Ako trenutno ne možete priuštiti toliko svježih proizvoda, postoje načini da i dalje dobijete potrebne hranjive tvari.

Alternative svježem voću i povrću

Zamrznuto

Često se smatra da je svježe voće i povrće najhranjivije, ali to nije nužno tačno. Nutrijenti mogu opadati tokom transporta i skladištenja. Zamrznuto povrće može biti bogatije nekim nutrijentima poput vitamina C i E jer se brzo smrzava neposredno nakon berbe. Također, minerali poput kalcija, željeza i magnezija ostaju na sličnim nivoima u zamrznutim proizvodima kao i u svježima.

Prednost zamrznutog voća i povrća je smanjenje otpada jer možete koristiti samo ono što vam je potrebno. Također možete sami zamrznuti proizvode ako imate višak iz vrta ili kada su jeftiniji.

Konzervirano

Konzervirano povrće i voće također može biti jeftinija alternativa svježim proizvodima. Konzerviranje je tehnika očuvanja pa nije potrebno dodavati konzervanse. Iako razina vitamina C može opasti zbog procesa kuhanja, dodavanje konzerviranog povrća kasnije u proces kuhanja može smanjiti gubitak nutrijenata.

Pet savjeta

Kupujte sezonski: Lokalno sezonsko voće i povrće uvijek će biti jeftinije od uvoznog.

Ne izbjegavajte "ružne" proizvode: Estetski nesavršeno voće i povrće ima jednaku nutritivnu vrijednost kao i savršeno izgledajuće.

Smanjite otpad: Prosječno australsko kućanstvo baca hranu u vrijednosti od 2.000 do 2.500 dolara godišnje. Planirajte obroke unaprijed i zamrznite proizvode ako mislite da ih nećete potrošiti na vrijeme.

Zamjena i dijeljenje: Mnoge web stranice i aplikacije nude mogućnost zamjene ili preuzimanja besplatnih svježih proizvoda. Provjerite što je dostupno u vašem području.

Vrtlarstvo: Bez obzira na veličinu vašeg vrta, možete uzgajati bilje, cherry paradajz, čili paprike i jagode u posudama. Dugoročno, to može smanjiti troškove za svježe proizvode i smanjiti otpad jer ćete manje bacati vlastito uzgojene proizvode.

Ovi savjeti mogu pomoći u održavanju zdrave prehrane uprkos financijskim izazovima, osiguravajući pritom da i dalje unosite potrebne vitamine i minerale za optimalno zdravlje.