Asteroid nazvan 2024 YR4 22. decembra 2032. godine mogao bi udariti u našu planetu. No, prema procjenama NASA-e, vjerovatnost takvog događaja iznosi samo 2,3 posto. Ta je brojka gotovo dvostruko veća od procjene od 1,2 posto iz januara, koju su izračunale NASA i Evropska svemirska agencija (ESA)
Nasreću, još uvijek je riječ o niskom riziku. Međutim, budući da taj postotak premašuje prag od jedan posto, to zahtijeva prijavu opasnosti i praćenje više planetarnih obrambenih tijela, uključujući Američki ured za nauku i tehnološku politiku, Savjetodavnu grupu za planiranje svemirskih misija Ujedinjenih naroda i UN-ov Ured za pitanja svemira, piše Time.
Svemirska stijena poput 2024 YR4 nije egzistencijalna prijetnja životu na Zemlji. Njen promjer iznosi između 40 i 91 metar, što je znatno manje od asteroida koji je prije 66 miliona godina uzrokovao izumiranje dinosaura, a procjenjuje se da je imao promjer od 9,5 do 14,5 kilometara.
Torino skala
Najave sve više sugeriraju da je spomenuti asteroid veličine onog koji je izazvao eksploziju u Tunguziji davne 1908. godine, kada je sravnio 80 miliona stabala na 2150 kvadratnih kilometara. Vrijedi spomenuti i to da je 15. februara 2013. godine objekt promjera samo 19 metara eksplodirao iznad Čeljabinska u Rusiji, oštetivši 7200 zgrada i povrijedivši 1500 ljudi.
Astronomi procjenjuju opasnost od asteroida pomoću Torino skale, a ona rangira prijetnju od 0 do 10. Nulta kategorija označava objekte koji ne predstavljaju nikakvu opasnost dok deseta kategorija uključuje one koji mogu izazvati globalnu katastrofu i ugroziti civilizaciju. Asteroid 2024 YR4 trenutačno je rangiran kao trojka, što znači da postoji 'mogućnost udara koji može uzrokovati lokalizirano uništenje'.
Treba li se brinuti zbog toga? Gotovo sigurno - ne.
Unatoč brojnim globalnim krizama i političkim nesuglasicama, zaštita Zemlje od potencijalnih udara asteroida jedno je područje u kojem naučnici, političari i kreatori javnih politika djeluju ujedinjeno. Globalna mreža svemirskih agencija, privatnih zvjezdarnica i teleskopa stalno nadzire nebo, prateći hiljade asteroida koji bi mogli predstavljati čak i minimalnu prijetnju. Nadalje, NASA je 2022. godine uspješno testirala tehnologiju za presretanje i preusmjeravanje opasnih svemirskih tijela.

Asteroid 2024 YR4 otkriven je tek nedavno, 27. decembra 2024., pomoću teleskopa ATLAS u Čileu. Njegova veličina, putanja i brzina odmah su izazvale zabrinutost. Osim što je veći od objekta koji je udario u Čeljabinsku i potencijalno se kreće prema Zemlji, putuje brzinom od oko 61 hiljadu kilometara na sat – što je više nego dvostruko brže od brzine satelita koji kruže oko našeg planeta. Upravo ta brzina čini ga potencijalno razornim jer veća brzina znači veću kinetičku energiju pri sudaru.
Asteroid 2024 YR4 klasificiran je kao objekt blizu Zemlje (NEO), što znači da se njegov put nalazi unutar 1,3 astronomske jedinice od Sunca. Nakon utvrđivanja njegova statusa, astronomi ATLAS-a brzo su obavijestili NASA-u, ESA-u, UN i Međunarodnu mrežu za upozoravanje na asteroide (IAWN), a koja koordinira praćenje i katalogizaciju svemirskih tijela.
Trenutačno NASA, IAWN i drugi promatrači neba nadziru oko 38.000 NEO-a, pažljivo prateći njihove putanje i potencijalne promjene koje bi ih mogle pomaknuti na Torino skali. 2024 YR4 trenutno je dovoljno blizu Zemlje da ga teleskopi jasno vide, ali u travnju će proći iza Sunca i postati nevidljiv do lipnja 2028. NASA koristi ovo vrijeme kako bi prikupila što više podataka i planira upotrijebiti svemirski teleskop James Webb za dodatna mjerenja veličine, mase i putanje asteroida.
Ova opažanja ne samo da će pomoći u preciznijem određivanju mogućnosti sudara, već i omogućiti procjenu potencijalnog mjesta udara. S obzirom na to da 70 posto Zemljine površine čine okeani, postoji samo 30 posto šanse da asteroid pogodi naseljeno područje.
Gdje bi asteroid mogao udariti?
Preliminarne procjene NASA-inih astronoma sugeriraju da bi zona udara mogla obuhvatati istočni Tihi okean, sjever Južne Amerike, atlantsku obalu Afrike, Arapsko more i dijelove juga Azije. Kako se asteroid bude približavao, znanstvenici će moći preciznije odrediti potencijalno mjesto udara.
David Rankin, inženjer iz opservatorija Catalina Sky Survey, koji finansira NASA, mapirao je 'koridor rizika' na temelju projicirane putanje asteroida. Ako on udari u Zemlju, to bi se moglo dogoditi u regiji koja se proteže od sjevera Južne Amerike preko Pacifika do subsaharske Afrike i Azije. Ugroženi gradovi su Chennai u Indiji i otok Hainan u Kini.
Prema izračunima dr. Rankina, države koje su pod rizikom uključuju Indiju, Pakistan, Bangladeš, Etiopiju, Sudan, Nigeriju, Venezuelu, Kolumbiju i Ekvador. No Rankin napominje da su precizna računanja zasad nemoguća.
Ključno pitanje je šta ćemo učiniti ako se izračuni pokažu nepovoljnima. Ako bi postojala godina ili više za pripremu, evakuacija ugroženih područja bila bi moguća opcija. U siječnju 2021. godine američka vlada objavila je studiju o protokolima za hitne situacije, prema kojoj bi 'mjere zaštite uključivale evakuaciju područja udara i premještanje kritične infrastrukture'. U nekim slučajevima sklonište na licu mjesta također bi moglo biti učinkovito rješenje, ovisno o veličini i destruktivnosti asteroida.
Međutim čovječanstvo nije bespomoćno. Godine 2022. NASA je uspješno izvela misiju Double Asteroid Redirection Test (DART), tokom koje je letjelica namjerno udarila u asteroid Dimorphos brzinom od 22,5 tisuća kilometara na sat, skrativši njegovu orbitu za 32 minute – tri puta više nego što su naučnici očekivali. Ovaj eksperiment pokazao je da je preusmjeravanje asteroida tehnički izvedivo.
'Ova misija pokazuje da NASA poduzima ozbiljne korake u zaštiti planeta', izjavio je tadašnji NASA-in administrator Bill Nelson nakon objave rezultata.