Vlasnik kozmetičkog brenda Avon u Ujedinjenom Kraljevstvu, Evropi i Latinskoj Americi podnio je zahtjev za bankrot jer pokušava otplatiti više od milijardu dolara duga, uključujući milione obaveza povezanih s tužbama koje navode da je talk u njegovim proizvodima uzrokovao rak, piše Guardian.
Avon Products Inc (API), podružnica brazilske Nature koja je 2020. kupila Avonova trgovačka poduzeća izvan Sjeverne Amerike, podnijela je zahtjev za Poglavlje 11, američku verziju uprave.
Firma je saopćila da će joj taj proces omogućiti rješavanje svojih dužničkih obaveza na "uredan način" i predložila je otkup svojih trgovačkih operacija izvan SAD za 125 miliona dolara nakon završetka stečajnog postupka.
Ozbiljne optužbe
API je već potrošio 225 miliona dolara na troškove odbrane od tužbi za tjelesne povrede i plaćanja nagodbe i rekao je da nema "dovoljno likvidnosti" za odbranu ili nagodbu u 386 pojedinačnih slučajeva povezanih s talkom. API ima ukupne dugove od 1,3 milijarde dolara i obveze koje se odnose na potraživanja talka od 78 miliona dolara.
Avonovi počeci sežu više od 135 godina unatrag do Davida H McConnella, putujućeg prodavača knjiga iz New Yorka. U Velikoj Britaniji je bio poznat po svom “Ding dong! Avon Calling” reklamni slogan koji je penzionisan 1960-ih i prodajni agenti od vrata do vrata.
Krajem prošle godine firma je objavila da planira otvoriti svoje prve fizičke trgovine u Ujedinjenom Kraljevstvu sa svojim prodajnim predstavnicima koji će voditi "mini kozmetičke butike" kao primatelji franšize.
Avonove operacije, uključujući britansku podružnicu sa sjedištem u Northamptonu, nastavit će trgovati i ne očekuju se ukidanja radnih mjesta kao dio procesa.
API ima 5000 direktno zaposlenih radnika, kao i hiljade prodajnih agenata širom svijeta.
John Dubel, predsjedavajući API-ja, rekao je: "Današnja akcija i predložena prodaja Avonovih operacija izvan SAD maksimizirat će vrijednost naše imovine i omogućiti nam da svoje obaveze rješavamo na uredan način."
Kristof Neirynck, glavni izvršni direktor Avona, rekao je: "I dalje smo fokusirani na unapređenje naše poslovne strategije na međunarodnom nivou, uključujući modernizaciju našeg modela direktne prodaje i ponovno pokretanje brenda kako bismo ubrzali rast."
Natura je rekla da će podržati stečajni proces s do 43 miliona dolara sredstava, a također je dala ponudu od 125 miliona dolara za otkup trgovačkih operacija u Evropi, Aziji i Latinskoj Americi.
Ta će ponuda biti predmet postupka aukcije pod nadzorom suda. Ako Natura bude uspješna, kontrolirat će Avonove poslove, oslobodit će se njihovih dugova i planira otpisati 530 milijuna dolara duga koji duguje.
Težak period
Avon je posljednja firma koja je tražila bankrot u pokušaju rješavanja tužbi povezanih s talkom. Johnson & Johnson nekoliko je puta pokušao riješiti parnice stečajem, ali još nije uspio.
Bankrot API-ja uslijedio je nakon teškog perioda za Naturu, koja je izgradila teške dugove nakon što je potrošila procijenjenih 1,6 milijardi funti na kupovinom Avonova poslovanja izvan Sjeverne Amerike.
Natura je u novembru 2023. prodala The Body Shop, svoju firmu za etičku ljepotu sa sjedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu. Novi vlasnici stavili su je pod upravu manje od tri mjeseca kasnije, a očekuje se da će je preuzeti konzorcij predvođen investicijskom firmom Auréa, ovaj mjesec.
Natura je također prodala Aesop, australsku luksuznu grupu, prošle godine za 3,7 milijardi australskih dolara (2,5 milijardi američkih dolara) u sklopu svojih napora da očisti dugove.
Natura je planirala razdvojiti svoj Avon posao, ali je proces stavljen na čekanje tkokm postupka iz poglavlja 11.
Južnokorejska firma za široku potrošnju LG Household & Health Care posjeduje brend Avon u Sjevernoj Americi, koji nije dio stečaja.