Jelena Trivić, poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske i potpredsjednik PDP-a, u intervjuu za Banjaluka.net razgovarala je o trenutnoj političkoj krizi u BiH te mogućim rješenjima da se izađe iz spomenute krize i o političkom dogovoru u BiH.
– Rješenje novonastale političke krize nije "ne priznajemo Schmidta i nećemo razgovarati sa njim". To je status kvo koji očigledno odgovara SNSD, jer u ovom političkom haosu oni misle da će izvući neki politički profit. Ukoliko vladajuća struktura u narednim mjesecima ne ponudi nikakav oblik rješenja novonastale krize, moraće opozicija da to učini, poručila je to Jelena Trivić.
Ističući da postignuti zajednički stav političkih partija iz Republike Srpske u vezi sa nametnutim "Inzkovim zakonom" ništa ne može poljuljati, Trivićeva dodaje da im se stavovi u vezi uloge novog visokog predstavnika ipak razilaze.
-U posljednjim zajedničkim zaključcima Narodne skupštine Republike Srpske navedeno da on nije legalno izabran, ali ne i da s njim ne treba razgovarati. Ne vidim kako se novonastala politička kriza može riješiti ako se sa Schmidtom ne razgovara, smatra Trivić.
Trivić kaže da nema jedinstva srpskih partija osim po pitanju nametnute odluke Valentina Inzka.
-Prvo da naglasim da nema jedinstva srpskih partija, nego da postoji zajednički stav vezano za nametnutu Inckovu odluku. Vladajuća struktura je u maju ove godine usvojila zaključke u Narodnoj skupštini vezano za nešto što su u medijama tada nazvali mirno razdruživanje, da bi u zaključcima definisali kao razgovor o budućnosti BiH, a znamo da je SNSD prije 15 godina obećao nezavisnu Republiku Srpsku. Mi kao opozicija nismo glasali za te zaključke, jer je to bila jedna u nizu dogovorenih igara gdje se SNSD želi prikazati kao ultimativni čuvar Republike Srpske što oni nisu.
-Oni su stranka koja je najodgovornija za loše stanje u kojem se nalazi Srpska u svakom pogledu: ekonomskom, socijalnom, demografskom, kulturnom. Ali vezano za postignut zajednički stav oko Inckove odluke, njega ništa ne može poljuljati jer su stranke rekle svoje stavove nezavisno jedne od drugih, mi nismo svoje protivljenje bazirali na tome šta je SNSD rekao po tom pitanju, ni obrnuto. Logično je da su nam se po ovoj temi poklopili stavovi. Niko ne prihvata nametanje onakve odluke. Ali isto tako, očigledno je da imamo različit pristup u vezi uloge Schmidta.
-Slažemo se da on nije legalno izabran u skladu sa procedurama i to je pravna činjenica, ali ja sam lično stava kao i mnoge druge kolege iz opozicije da sa njim treba razgovarati, dok gospodin Dodik ponavlja da ne želi da razgovara sa njim, mada u poslednjim zajedničkim zaključcima Narodne skupštine stoji da on nije legalno izabran, ali ne i da s njim ne treba razgovarati. Ne vidim kako se novonastala politička kriza može riješiti ako se sa Schmidtom ne razgovara.
Potpredsjednica PDP-a smatra da ovakvo stanje najviše odgovara SNSD-u.
-Novi politički dogovor koji pominje Dodik, a pri tom ne želi da se sastaje sa Schmidtom vidim kao još jedan probni balon ili dimnu bombu koju Dodik baci svaki put kada želi da govori o krupnim političkim temama, iako najkrupnije svoje obećanje nije ispunio, niti učinio išta konkretno da ga ispuni, a to je nezavisnost Republike Srpske. Sve to čini kako bi skrenuo pažnju sa problema sa kojima treba da se bavi svaka vlast, a to su egzistencijalni problemi naroda, zapošljavanje mladih, status boraca, socijalnih kategorija, problemi u obrazovanju, zdravstvu i sve ono što čini život svakog čovjeka.
-Ali ako govorimo o krupnim političkim temama, onda vlast, a SNSD je vlast i na republičkom i na nivou BiH, treba da sa svojim koalicionim partnerima ponudi bilo kakav oblik rješenja na novonastalu krizu vezano za Inzkovu odluku. Oni to ne čine. Rješenje nije "ne priznajemo Schmidta i nećemo razgovarati sa njim". To je status kvo koji očigledno odgovara SNSD jer u ovom političkom haosu oni misle da će izvući neki politički profit. Ukoliko vladajuća struktura u narednim mjesecima ne ponudi nikakav oblik rješenja novonastale krize, moraće opozicija da to učini.
Trivić smatra da je u BiH potrebno postići dogovor između Bošnjaka i Srba.
"Čuli ste i nebrojeno puta ponovljene stavove Aleksandra Vučića da budućnost BiH i regiona definišu srpsko-bošnjački odnosi. Duboko u sebi kao čovjek dijelim taj stav, a taj stav i ti odnosi moraju biti zasnovani na međusobnom razumijevanju i poštovanju… Treba tražiti neki vid kompromisnog rješenja", zaključila je Trivićeva i dodala da do njega se može doći jedino razgovorom.