Svijet

Jemen: Upozorili smo Ameriku na prijetnje Huta. Sve su zapisali

Jemen čini istočnu stranu tjesnaca Bab al-Mandeb, vodenog pojasa koji čini ulaz u Crveno more

SAD su bile upozorene na opasnosti koje Huti predstavljaju za Bliski istok prije izraelskog rata s Hamasom, ali "nisu ništa poduzele", rekao je potpredsjednik međunarodno priznate jemenske vlade za NBC News.

Generalpukovnik Aidarus al-Zubaidi rekao je da se sastao s američkim i britanskim dužnosnicima na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda u septembru te ih je obavijestio da se militantna skupina koju podupire Iran pregrupira i naoružava tokom pauze u borbama u dugotrajnom sukobu s koalicijom koju predvodi Saudijska Arabija.

"Sve su zapisali", rekao je Al-Zubaidi u nedjelju na Svjetskom privrednom forumu u Davosu u Švicarskoj, gdje se očekuje da će državni tajnik Antony Blinken i savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan razgovarati o Bliskom istoku.

"Nisu ništa učinili", rekao je Al-Zubaidi.

Nakon što je Izrael pokrenuo svoj vojni napad na Gazu u kojem je do sada ubijeno više od 24.000 ljudi, prema palestinskim zdravstvenim dužnosnicima, Huti su objavili potporu Hamasu i počeli lansirati projektile na Izrael i bombardirati brodove u Crvenom moru.

Središnje zapovjedništvo SAD-a objavilo je da su Huti “ispalili protubrodsku balističku raketu iz područja Jemena pod kontrolom Huta i pogodili brod Gibraltar Eagle, kontejnerski brod pod zastavom Maršalovih Otoka, koji je u vlasništvu SAD-a. ”

Jemen čini istočnu stranu tjesnaca Bab al-Mandeb, vodenog pojasa koji čini ulaz u Crveno more, jedan od najvažnijih plovnih puteva na svijetu. CNBC je ranije ovog mjeseca izvijestio da su napadi poremetili oko 200 milijardi dolara međunarodne trgovine jer su tvrtke odlučile izbjeći vodeni put i umjesto toga ići dužim putem oko roga Afrike.

Jemen, najsiromašniju zemlju u regiji, potresa građanski rat od augusta 2014., kada su Huti zauzeli glavni grad Jemena, Sanu, i prisilili predsjednika Abeda Rabba Mansoura Hadija i njegovu vladu u egzil.

Ne želeći prihvatiti mogućnost da Jemen kontrolira militantna organizacija koju podupire njen regionalni rival, Iran, Saudijska Arabija je sljedeće godine odgovorila započinjanjem rata protiv te skupine kako bi pokušala vratiti međunarodno priznatu vladu na vlast.

Ali unatoč podršci SAD-a, Britanije i nekoliko drugih nacija, koje su Saudijce naoružale borbenim avionima i bombama, te im pružile vojnu podršku, sukob je trajao daleko duže od očekivanog i pokazao se skupim za Rijad. S malo vjere u pobjedu, saudijski prijestolonasljednik Mohammed bin Salman limitirao je vojnu operaciju i započeo mirovne pregovore s Hutima prošle godine.

Rat je također rezultirao ogromnim brojem žrtava, što su Ujedinjeni narodi u decembru 2021., nazvali "najvećom humanitarnom krizom na svijetu", a 80 % od 32 miliona stanovnika Jemena potrebna je hitna humanitarna pomoć.