narodna stranka

Jeremić: Moramo odbaciti francusko-njemački plan te spriječiti da Kosovo uđe u EU

Na pitanje da li smatra da će se poslije izbora geopolitički status Srbije promijeniti, predsjednik Narodne stranke odgovara da to zavisi od rezultata izbora

Predsjednik Narodne stranke Vuk Jeremić naglasio je u intervjuu za list Danas da će biti zadovoljan "samo ako se odbaci francusko-njemački plan za nezavisnost Kosova i Metohije".

Jeremić je naglasio da je jedna od crvenih linija njegove stranke odbacivanje francusko-njemačkog plana.

"Kao što u slučaju neuvođenja sankcija Rusiji nisu iz Srbije povučene investicije niti su nam uvedene vize, to se neće desiti ni u slučaju odbacivanja francusko-njhemačkog ultimatuma", naglasio je Jeremić.

Kako dodaje, njega ipak ne iznenađuje ponašanje pojedinih prozapadnih opozicionih kandidata, koji u izjavama navode stavove dijametralne od stavova ključnih predstavnika njihove koalicije, prije svega,u odnosu na francusko-njemački plan.

Na pitanje da li smatra da će se poslije izbora geopolitički status Srbije promijeniti, predsjednik Narodne stranke odgovara da to zavisi od rezultata izbora.

"Ako na njima prevagu odnese vlast, sa ili bez postizbornog paktiranja sa dijelom prozapadne opozicije, biće proveden u djelo francusko-njemački plan koji podrazumijeva da Kosovo postane član međunarodnih organizacija, uključujući i UN. To bi vodilo ka stvaranju velike Albanije, jer sve što bi dvije punopravne države članice UN koje su odlučile da se ujedine (konkretno Albanija i Kosovo) trebalo da urade je da pošalju zajedničko pismo generalnom sekretaru UN u kojem bi ga obavijestile o toj svojoj odluci.

Oko članstva u UN te nove države, ne bi bilo nikakve rasprave, glasanja, ili mogućnosti nečije upotrebe veta. Imajući u vidu brojnost albanske nacionalne manjine u susjednim zemljama, ovakvim presedanom stvorena jedinstvena albanska država bi nesumnjivo gajila dalje teritorijalne pretenzije, prouzrokujući nestabilnost, a vrlo vjerovatno i sukobe u regionu. Historija nas uči da se u takve sukobe po pravilu uključuju i svjetske sile", kazao je Jeremić.

U vezi s tim, upitan je i da li bi Kosovo moglo da dobije status posmatrača UN, kao što je dobila Palestina dok je on bio predsjednik Generalne skupštine UN.

"Status posmatrača određenom entitetu dodeljuje Generalna skupština UN i ova odluka nije podložna vetu Savjeta bezbjednosti. Imajući to u vidu, moramo zadržati većinsku podršku zemalja svijeta kako bismo to spriječili", zaključio je Jeremić.