Narodna Skupština RS-a usvojila je 27. februara zakone kojima se neustavno zabranjuje djelovanje četiri pravosudne i istražne institucije BiH u tom bh. entitetu. Istovremeno, uvedena je zakonska mogućnost sankcioniranja uposlenika iz RS u slučaju da se ogluše o zahtjeve i prijetnje nepravosnažno osuđenog predsjednika RS Milorada Dodika da napuste svoje poslove u institucijama Bosne i Hercegovine.
Danas su se oglasili i klubovi stranaka Trojke u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH. Pozvali su uposlenike državnih institucija čije je prebivalište na području bh. entiteta Republika Srpska da u potpunosti i bez bilo kakve bojazni ili straha “odbace pozive dezorijentiranih političara da napuste svoja radna mjesta”.
Imajući u vidu podatke o broju uposlenika na koje se ovo odnosi, teško je vjerovati da će pristati na ucjene vlasti RS i ugroziti svoju i egzistenciju više hiljada porodica.
Hoće li Ćulum sada u penziju?
Naime, prema podacima iz 2023. godine, u 71 instituciji BiH bilo je zaposleno ukupno 10.921 osoba, od čega 3.785 Srba, odnosno 34,7 posto. Njihova zastupljenost bila je daleko viša od onoga što im po zakonu pripada na osnovu posljednjeg popisa stanovništva iz 2013. godine, odnosno od 30,8 posto.
Slična situacija bila je i u osam državnih ministarstava. Tamo je procenat zaposlenih državnih službenika i uposlenika srpske nacionalnosti bio još veći – 35,7 posto ili 557, što je za svega stotinjak manje od daleko brojnijeg bošnjačkog naroda. Radi se o podacima koji su prije dvije godine dostavljeni kao odgovor na zastupničko pitanje Šemsudina Mehmedovića. Važno je spomenuti da nisu uvrštene informacije iz Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice, koje nije odgovorilo.
Spornim zakonima NSRS-a o zabrani rada na teritoriji RS-a obuhvaćeni su Sud BiH, Tužilaštvo BiH, Visoko sudsko i tužilačko vijeće (VSTV) i Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA).
Samo u SIPA-i prije dvije godine bilo je zaposleno 741 osoba, od čega 298 Srba. Policijskih službenika 203, 35 državnih službenika i 60 zaposlenika. Prvi koji je po sili zakona trebao još odavno otići iz ove policijske agencije je njen direktor Darko Ćulum, koji je odavno ispunio uslove za penziju, ali mu se nije odlazilo sa dobro plaćene funkcije. Hoće li poslušati Dodika, vidjet ćemo.
Tužilaštvo BiH još čeka odgovor
U VSTV-u je prema posljednjim zvaničnim podacima iz 2023. bilo 18 uposlenika srpske nacionalnosti, što je 20 posto, dok ih je u Tužilaštvu BiH bilo 54, odnosno 24,8 posto. U Sudu BiH bilo je zaposleno 16 Srba, odnosno 27,1 posto od ukupnog broja zaposlenih u ovoj pravosudnoj instituciji.
Podsjećamo, Milorad Dodik osuđen je prošle sedmice pred Sudom BiH prvostepenom presudom na godinu zatvora i šest godina zabrane obavljanja dužnosti predsjednika RS-a, zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika.
Što se tiče neustavnih zakona, entitetska Vlada i NSRS još nisu odgovorili Tužilaštvu BiH na hitan dopis (naredbu) da dostave sve materijale sa sjednica na kojima su usvojeni skandalozni zakoni o zabrani djelovanje SIPA-e, Tužilaštva i Suda Bosne i Hercegovine na području RS, saznaje Raport. Ovi zakoni su po Tužilaštvu klasični udar na državu i napad na ustavni poredak.