opasnost u vodi

Jeziva stvorenja sa pojavila u Jadranu: Stručnjaci upozoravaju na ‘Vatrene crve’

U posljednje vrijeme vatreni crvi sve su češća pojava u Jadranskom moru, a dodir s njima izaziva bolne ozljede nalik onima nastalima u kontaktu s meduzom.

Iako vatreni crvi sami po sebi nisu opasni, blizak susret s njima lako bi mogao završiti vrlo bolnom i neugodnom ozljedom. S obzirom na to da ih je u Jadranu sve više, porazgovarali smo sa stručnjacima koji su upozorili kako ih prepoznati i izbjeći te što učiniti ako do ozljede ipak dođe.

'U principu je to vrsta koja je uobičajena i u našem moru te nije novost. No uz veće temperature došlo je i do njihovog većeg razmnožavanja te ih je sada više. Uz to se šire prema sjevernom dijelu Jadrana', pojasnila je za tportal dr. sc. Mirna Batistić, direktorica Instituta za more i priobalje Sveučilišta u Dubrovniku.

Situacija nije alarmantna

Stručnjakinja je naglasila i kako nema razloga za paniku i pretjeranu zabrinutost zbog njihove povećane pojave u Jadranskom moru. Međutim, da biste izbjegli bolnu ozljedu, dobro je upoznati se s njihovim karakteristikama te mogućnostima saniranja rane.

'Njihovo daljnje razmnožavanje ovisit će o klimatskim promjenama, ali zasad nema naznaka da bi došlo do neke masovne pojavnosti. Trenutnu situaciju ne bih nazvala alarmantnom.'

Ove životinje posljednjih dana došle su u fokus nakon što su prijavljene dvije ozljede na području Rogoznice, a viđene su i u moru oko Brača i Dubrovnika posljednjih godina. Također, na plažama Budve u susjednoj državi uočeno ih je neuobičajeno mnogo, a to je posljedica sve većih temperatura mora uslijed klimatoloških promjena.

Ni u kojem slučaju nemojte dirati vatrenog crva

Vatreni crv, poznat i pod nazivom morski crv, najčešće je dugačak pet do 10 centimetara. Jarkih je boja u tonovima crvene i narančaste, koje su u prirodi signal drugim vrstama da je riječ o otrovnoj životinji koju se ne bi trebalo dirati. No upravo je njihova boja ono što privlači ljude, a posebno djecu, da ih dotaknu - i posljedično pretrpe ozljedu.

'Možemo ih vidjeti između kamenja, na stijenama, između oblutaka ili pri dnu mora. Sigurno neće tek tako doći i napadati ljude, oni se nas boje više nego mi njih! Problem nastaje kada ih dodirnemo ili na njih stanemo jer se tada brane te nas opeku', ističe specijalistica za biologiju, ekologiju i molekularnu genetiku morskog zooplanktona te savjetuje:

'Zato je važno oprezno ulaziti u more i gledati gdje ćemo stati, baš kao što bismo pazili da ne stanemo na ježa. Ako vatrenog crva i primijetimo ispod sebe, nema razloga za strah, dovoljno ga je preskočiti. On sigurno neće krenuti u napad i slično.'