Julian Assange (52), osnivač Wikileaksa, mogao bi da zaradi na desetine miliona dolara zahvaljujući godinama koje je proveo u zatvoru.
Kako prenosi Dailymail, uprkos osudi za špijunažu na američkom sudu Assange bi vjerovatno i dalje mogao da zaradi bogatstvo pisanjem knjige, prodajom prava za snimanje filma ili javnim nastupima.
Publicista i menadžer Max Markson rekao je da bi Asange mogao da potpiše ugovor za pisanje knjige vrijedan najmanje deset miliona dolara, da dobije dodatnih 10 miliona dolara od prodaje prava za film ili TV seriju, kao i da po jednom javnom nastupu zaradi 500.000 dolara!
"Ono što želi, to će i dobiti", rekao je Markson i nastavio:
"Postoje rijeke zlata pred njim i on zaslužuje sve".
Pravni stručnjak rekao je da je malo vjerovatno da će zakoni koji su ranije korišteni za spriječavanje prestupnika koji imaju finansijsku korist od svojih zločina biti primjenjeni na Assangea. Markson je navodi da će Assangeov kapacitet zarade biti ograničen samo onoliko koliko on želi i sa međunarodnim interesovanjem za njegovu priču:
"Svi na svijetu će željeti da razgovaraju sa njim, da čuju od njega i intervjuišu ga i on će za to dobiti veliki novac", smatra Markson i ističe:
"On će dobiti ugovor za knjigu, deset, možda 15 ili 20 miliona dolara. Ogroman novac za svjetski ugovor o knjizi. On će dobiti i prihod od filmskog ugovora, još deset miliona dolara. U koliko god zemalja može da ode, on će moći da obiđe govorničke turneje širom svijeta. Ako ovaj tip želi da ima 60 nastupa godišnje za 500.000 dolara, on će pokupiti 30 miliona dolara, možda i više".
Bivši američki predsjednik Barack Obama i njegova supruga Michel potpisali su 2017. godine ugovor za tri knjige vrijedan 65 miliona dolara. Avans za princa Harrya za njegove memoare "Spare" navodno je iznosio 20 miliona dolara.
Assangeovi obožavatelji vide ga kao uzbunjivača za istinu koji je razotkrio američke ratne zločine na Bliskom istoku. Kritičari kažu da je on krajnje neodgovoran narcis koji je ugrozio živote zapadnih vojnika.
Markson je rekao da očekuje da će Assange donirati dio svoje zarade za finansiranje Wikileaksa i podršku drugim ciljevima. Također je mogao da ga vidi kako reklamira proizvode ili usluge.
"On zaslužuje svaki peni koji može dobiti, svaki milion dolara", uvjeren je Markson. '
Assange se u srijedu izjasnio krivim po jednoj tački optužnice po Zakonu o špijunaži SAD za zavjeru radi pribavljanja i objelodanjivanja povjerljivih dokumenata nacionalne odbrane. Odletio je kući u Australiju te noći nakon što je sklopio sporazum o priznanju krivice koji je ratifikovan tokom saslušanja u američkom saveznom sudu na ostrvu Sajpan u Pacifiku.
Taj sporazum je onomogućio da Asange bude izručen SAD gdje ga je po optužnici od 18 tačaka čekalo 175 godina robije. Asange je tražen u SAD zbog špijunaže još od 2010. nakon što je Wikileaks objavio više od 700.000 tajnih vojnih i diplomatskih dokumenata.
Sklonio se u Ambasadu Ekvadora u Londonu 2012. godine, nakon što je u Švedskoj optužen za silovanje. Poslije sedam godina izgubio je azil u zgradi ambasade i optužbe za seksualno zlostavljanje su povučene.