Nauka

Jupiter prestigao Saturn po broju mjeseci

Jupiter, Saturn

Bitka za najpoznatije mjesece u Sunčevom sistemu bjesni, a Jupiter je preuzeo vodstvo.

Nakon što je 2019. izgubio prednost u odnosu na Saturn, Jupiter je ponovo skočio naprijed. Astronomi su izbrojali 12 do sada nepoznatih mjeseci u orbiti oko najveće planete našeg Sunčevog sistema, čime je poznati ukupan broj luna porastao na 92, a Saturn, sa svojim 'mizernim' brojem od 83, ostavio u prašini.

Orbite mjeseca, koje nisu imenovane, objavljene su u cirkularima Centra za male planete Međunarodne astronomske unije, koji vodi evidenciju o svim malim tijelima otkrivenim u Sunčevom sistemu.

Opservacije je vodio astronom Skot Šepard sa Karnegi instituta za nauku, koji je predvodio otkrića nakon što je slučajno otkrio mnoštvo ranije nepoznatih Jovijanovih mjeseci tokom lova na misterioznu hipotetičku planetu Devet u spoljašnjem Sunčevom sistemu.

Slučajno otkriće

"Jupiter se slučajno našao na nebu u blizini polja za pretragu gdje smo tražili izuzetno udaljene objekte Sunčevog sistema", rekao je Sheppard 2018. godine, nakon što je njegov tim otkrio desetak novih mjeseca.

Zapravo nije toliko čudno što upravo sada otkrivamo ove objekte. Prilično su male i zatamnjene i teško ih je vidjeti, posebno kada imate Jupiter koji je tu veliki i reflektirajući.

Međutim, kada su tražili dokaze o planeti devet, istraživači su koristili moćniji teleskop nego ikad prije, zumirajući u većim rezolucijama, u širem vidnom polju od drugih promatranja u prošlosti.

To im je omogućilo da uoče male mjesece koji su možda izbjegli prethodno otkrivanje. Prema Sky & Telescope, devet novootkrivenih mjeseci prilično je udaljeno od Jupitera, kružeći u retrogradnom kretanju, u suprotnom smjeru od Jupiterove rotacije.

Ovo nije čudno; većina Jupiterovih satelita je retrogradna. Ovo kretanje znači da su vjerovatno prolazili pored stijena koje je Jupiterova gravitacija uhvatila i ostale u orbiti.

Potrebna dodatna istraživanja

Ostala tri mjeseca su bliže planeti i kruže u istom smjeru kao Jupiterova rotacija. Ove manje, napredne mjesece je teže vidjeti jer ih Jupiter nadmašuje, ali su vjerovatno nastali u Jovijanskoj orbiti.

Mjeseci su primijećeni 2021. i 2022. Bilo što u blizini Jupitera koji se kreće po nebu u istom smjeru i istom brzinom je potencijalni mjesec, ali za njihovu potvrdu je potrebno vrijeme.

Potrebno je izvršiti naknadna zapažanja, mjesec, a zatim godinu dana kasnije, kako bi se uvjerilo da je objekt još uvijek tamo, i dalje kruži oko Jupitera. Ova naknadna zapažanja se također mogu koristiti za mapiranje orbite objekta.

Ovo nam može reći o istoriji Jupitera i njegovih meseca. Na primjer, smatra se da su retrogradni mjeseci ostaci tri veća tijela koja su uhvaćena u orbiti Jovijana, a zatim se raspala nakon sudara s drugim objektima. Ali jedan od mjeseci otkriven prije nekoliko godina, Valetudo, ima progradnu orbitu koja prelazi u orbite retrogradnih mjeseca.

Ovo sugerira da su retrogradni mjeseci možda nastali sudarima s progradnim mjesecima s orbitama poput Valetudoove. Pronalaženje više mjeseci pomoći će ili potvrditi ili opovrgnuti ovu ideju.

U međuvremenu, vrlo je vjerovatno da oko Jupitera i Saturna ima mnogo više mjeseci koje tek treba da pronađemo. I zaista, nije važno koja planeta ima više. Postoji samo jedan jasni pobjednik u cijeloj ovoj trci: nauka.