panika u susjedstvu

Jutarnji list analizirao aferu Galić: Skandal bi se mogao preliti na Hrvatsku, nije jasno je li ovo lov na vještice… Politika bi mogla imati zadnju riječ

Zoran Galić, Granična policija, Spomenka Markulj

Afera oko zamjenika direktora SIPA-e Zorana Galića idalje potresa BiH, a sad mediji u hrvatskoj najavljuju da bi se cijela stvar mogla preliti i na Hrvatsku.

Jutarnji list objavio je članak u kojem problematizira slučaj Galića, koji se je u BiH trebao biti uhapšen zbog teških krivičnij djela koja se odnose na korupciju za vrijeme dok je bio direktor Granične policije BiH.

Jutarnji list podsjeća da se Galić već tri sedmice nalazi u Hrvatskoj, čije državljanstvo ima, te se pita da li je on 'žrtva lova na vještice tamošnjih političkih struktura ili pak krtica kriminalnoga miljea koja je godinama krijumčarima dostavljala povjerljive informacije'.

"Fokus ovoga sigurnosnoga skandala koji već skoro tri sedmice potresa susjednu BiH vrlo brzo bi se mogao preliti i u Hrvatsku jer je ključni protagonist, zamjenik direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) hrvatski državljanin te je lako moguće da će se, dođe li do zahtjeva za njegovim izručenjem, o čitavome slučaju posredno morati očitovati i institucije RH", ističu oni.

Druga dvojica osumnjičenika, pomoćnik komandira Jedinice granične policije Trebinje Blagoje Milović te poduzetnik Ivica Bago koji također ima hrvatsko državljanstvo, a kojega se povezivalo s krijumčarenjem cigareta, završili u istražnome zatvoru, Galić, koji uz BiH ima i hrvatsko državljanstvo, dan prije prešao je u Hrvatsku gdje se i sada nalazi.

"Tamošnje institucije ga optužuju da je pobjegao nakon što mu je neko dojavio da će biti uhapše, no Galićeva advokatica, pak, kaže kako nema govora o bijegu već se Galić zatekao u RH ne znajući da ga žele uhapsiti, a trenutno se u RH i liječi jer mu je od svega pozlilo te je završio u jednoj od hrvatskih bolnica", piše Jutarnji list.

Oni prenosi i izjavu njegove advokatice.

"Ni meni niti njemu niko nije dostavio prijavu, odnosno pouku o pravima, kao braniteljica sam samo dobila poziv za ispitivanje. Gospodin Galić se u tome trenutku već nalazio u RH te mu je pozlilo. O njegovom zdravstvenom stanju upoznali smo i tužiteljstvo i njegovog poslodavca, odnosno SIPA-u, te je od Doma zdravlja Posušje i zatraženo da mu se otvori bolovanje na temelju medicinske dokumentacije koju je dobio u hrvatskim zdravstvenim ustanovama. U Hrvatskoj je upućen na daljnju hospitalizaciju i obradu, što trenutno i obavlja u hrvatskom zdravstvenom sistemu", rekla je Galićeva advokatica Ivana Grizelj Ćorluka, dodajući kako ona kao braniteljica uopće nema nikakav uvid u spis već je sve o optužbama protiv Galića doznala iz medija BiH koji o ovom slučaju ekstenzivno izvještavaju.

"Mi tražimo i podržavamo da tužiteljstvo sve svoje navode do detalja istraži, a moj branjenik i ja ne želimo izjavama ometati rad tužiteljstva. Međutim, mi smo sigurni da će rezultati istrage pokazati sasvim suprotno od onoga što je objavljeno u medijima. Pokazat će da nije počinio djela koja mu se stavljaju na teret. Mi smo sigurni da gospodin Galić nikad nije primio nikakvo mito i to će se i dokazati, a odbrana i posjeduje dokaze kojima će to dokazati. On je osoba koja je godinama radila na funkcijama visokih dužnosnika, osoba visokih moralnih i profesionalnih vrijednosti", zaključuje advokatica.

Zanimljivo je da se i ovaj hrvatski mediji pita zašto je Galić izostavljen iz procedura Tužilaštva BiH, jer protiv dvojice Galićevih suokrivljenika već zatražen istražni zatvor, koji im je i određen.

"No, ne dođe li do nekoga posve ludoga obrata, izvjesno je da će potjernica ubrzo biti raspisana te će Hrvatska morati odlučiti hoće li izručiti Galića u BiH ili ne", navode oni.

Dalje pojašnjavaju pravnu situaciju.

"Pravna situacija je sljedeća: usprkos činjenici da je Galić državljanin RH, državljanstvo ga formalno neće štititi od izručenja jer je od 2014. na snazi sporazum o izručenju vlastitih državljana između RH i BiH za djela organiziranoga kriminala. No, bude li se Galić protivio izručenju, bez obzira na to što hrvatski sudovi odlučili, konačna odluka je politička i donosi je ministar pravosuđa. Sličan je slučaj bio i sa sutkinjom iz BiH Lejlom Fazlagić koju su, usprkos pravomoćnoj odluci Vrhovnoga suda, ministri pravosuđa RH odbijali izručiti sedam godina", istakli su.