prijeti katastrofa

Južna Afrika podnijela hitan zahtjev Međunarodnom sudu: Jesu li izraelski napadi na Rafah kršenje presude o genocidu?

Vlada Južne Afrike u utorak je saopćila da je podnijela "hitni zahtjev" Međunarodnom sudu Ujedinjenih naroda da razmotri jesu li izraelske vojne operacije koje ciljaju grad Rafah na jugu Gaze kršenje privremenih naredbi koje je sud izrekao prošlog mjeseca u predmetu koji se odnosi na genocid.

Južnoafrička Republika je saopćila da je zatražila od suda da ocijeni da li izraelski udari na Rafah i njegova namjera da pokrene kopnenu ofanzivu na grad u kome je 1,4 miliona Palestinaca potražilo sklonište, krše i Konvenciju UN-a o genocidu i preliminarne naredbe koje je sud izdao prošlog mjeseca u slučaju u kome se Izrael optužuje za genocid.

Rafah se nalazi na granici s Egiptom, koji je upozorio da bi ofanziva na grad koji sada ima više od polovine stanovništva Gaze, donijela katastrofu.

Južnoafrička vlada u saopćenju je navela da je Rafah "posljednje utočište za preživjele ljude u Gazi". Zatražila je od najvišeg suda UN-a da razmotri korištenje svojih ovlasti za izdavanje dodatnih preliminarnih naredbi u kojima se Izraelu naređuje da spriječi pogibije i razaranja u Rafahu.

Sud nije odmah potvrdio prijem novog zahtjeva. Ako odluči da održi još jednu raspravu o zahtjevu za nove privremene mjere, vjerovatno će odlučiti u roku od nekoliko sedmica.

Izrael odlučno negira da je počinio genocid u Gazi i tvrdi da čini sve što je u njegovim moćima da poštedi civile i da napada samo militante Hamasa. Navodi da Hamasova taktika ugrađivanja u civilna područja otežava izbjegavanje civilnih žrtava.

Izraelski napad doveo je do razaranja u Gazi, s više od 28.000 ubijenih ljudi, od čega je više od 70 posto žena i maloljetnika, tvrde lokalni zdravstveni zvaničnici u enklavi koju kontroliše Hamas. Oko 80 posto stanovništva je raseljeno, a UN tvrde da je humanitarna katastrofa gurnula više od četvrtine Palestinaca u Gazi ka gladovanju.

Izrael kaže da je ubio hiljade militanata u svom cilju slamanja Hamasa u znak odmazde za napade 7. oktobra na južni Izrael. Ubijeno je oko 1.200 ljudi, većinom civila, a 250 je zarobljeno.

Južna Afrika je optužila Izrael da je ignorirao preliminarnu odluku suda u danima nakon što je donesena nastavljajući ubijati civile, penosi AP.