Nekoliko dana nakon što je objavljena vijest o zemljotresu u iranskoj pokrajini Semnan, na društvenim mrežama nastavljaju se spekulacije da je potrese uzrokovao prvi teheranski nuklearni test.
U prošlu subotu u 22.45 sati, seizmografski centar Univerziteta u Teheranu objavio je da je potres magnitude 4,4 pogodio grad Aradan u iranskoj pokrajini Semnan.
Podrhtavanje se osjetilo i u dijelovima istočnog Teherana.
Epicentar zemljotresa
Epicentar potresa, koji se dogodio 12 kilometara ispod zemlje, zabilježen je na 35,42° sjeverno i 52,78° istočno.
Nekoliko sati nakon što je vijest izbila, korisnici društvenih mreža počeli su nagađati da je teheranski režim pokušao izvesti svoj prvi podzemni nuklearni test, vjerovatno kao mjeru odvraćanja od izraelskih napada na njegovu teritoriju, prenosi Euronews.
Ove su spekulacije uslijedile dok zvaničnici Islamske Republike i komandatni Revolucionarne garde prijete da će Teheran, ako se ekonomski, politički i vojni pritisci na zemlju pojačaju, promijeniti svoju vojnu odbrambenu doktrinu.
Promjenu bi zahtijevala izmjenu fetve iranskog vođe o nezakonitosti nuklearnog oružja.
Uprkos tome, novinska web stranica NorNews, koja neformalno djeluje kao glavno informativno mjesto Vijeća za nacionalnu sigurnost Islamske Republike Iran, odbacila je nuklearne spekulacije kao "glasine".
Još jednom naglasila da su nuklearna testiranja u suprotnosti s iranskom nuklearnom i odbrambenom doktrinom.
Međutim, ideja da Iran nikada ne bi proveo takav test bez najave promjene politike ne mora nužno "držati vodu".
Ima li Iran tajna mjesta za testiranje?
Godine 2019. Fondacija za odbranu demokratije, sa sjedištem u Washingtonu, objavila je izvještaj da je Iran započeo program izgradnje podzemnih lokacija za nuklearna testiranja, poznat kao Field Project.
Fondaciju je na pet godina sankcioniralo Ministarstvo vanjskih poslova Irana zbog “proizvodnje i širenja laži, savjetovanja, lobiranja i negativne propagandne kampanje protiv Islamske Republike s ciljem igranja uloge u nametanju i intenziviranju ekonomskih sankcija”.
Prema izvještaju iz 2019., njegovi su istraživači "identificirali vjerovatnu lokaciju (u području jugoistočno od Semnana) gdje su 2003. provedeni podzemni testovi nenuklearnih eksploziva u sklopu razvoja seizmičkih metoda mjerenja snage podzemnog nuklearnog eksploziva."
To povećava izglede da bi potres prijavljen u Semnanu mogao biti povezan s prvim teheranskim nuklearnim testom.
Iako je Iran ranije priznao postojanje svemirskog centra "Imam Khomeini" i raketnog štaba jugoistočno od Semnana, mjesto je udaljeno više od 100 kilometara od epicentra potresa.
Međutim, neki korisnici društvenih medija nastavljaju nagađati da možda Iran ima neprijavljeno podzemno nuklearno postrojenje u pokrajini Semnan, te ga radije koristi kao poligon za testiranje umjesto da ih provodi u dobro poznatom postrojenju kao što je Natanz.
Teheran nije otkrio svoje nuklearne aktivnosti Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju. Istovremeno, Iran je zemlja sklona zemljotresima, a ovakvi potresi nisu neuobičajeni ni čudni.