Ruska invazija na Ukrajinu dovela je do velikih promjena i u poslovnom svijetu s obzirom na sankcije uvedene Rusiji od strane zapadnih zemalja.
Te novonastale promjene nisu zaobišle niti nogomet kao industriju gdje su mnogi klubovi, lige, pa i federacije suočene s velikim promjenama u poslovanju.
Crne liste
Tvrtke koje posluju iz Rusije završile su na crnoj listi zemalja diljem svijeta, te gube poslove. Među njima, u nogometu se ističe Gazprom kao ruska tvrtka koja je izgubila najveće poslove u ovome kratkome roku, prenose "Sportske novosti".
Riječ je o ogromnoj međunarodnoj i jednoj od najvećih tvrtki općenito s interesima u nogometu.
Gazprom se bavi energetikom, ponajviše prodajom plina i nafte. Kroz razne sestrinske tvrtke bave se još i finansijama, medijima i zrakoplovstvom. Naglasimo da je Gazprom zapravo najveća tvrtka koja se bavi prirodnim plinom na berzama u cijelom svijetu.
Nešto manje od polovine udjela u tvrtki dostupno je na burzama (gdje su cijele dionica dramatično pale), dok je većinskih 50,23% u vlasništvu ruske države, odakle i nastaju Gazpromovi veliki aktuelni problemi.
Pogledajmo malo koliko je Gazprom bio uključen i investiran u moderni nogomet. Ruska je firma do prije sedmicu sponzorirala tri evropska kluba, Zenit iz St. Peterburga, Crvenu zvezdu iz Beograda te Schalke 04 iz Gelsenkirchena.
Zenit, aktuelni ruski prvak, najuspješniji je od ta tri kluba s tri uzastopna domaća prvenstva i čestim evropskim nastupima. Upravo je Sankt Peterburg trebao biti domaćin finala ovogodišnje Lige prvaka.
Igralo bi se onda na tamošnjoj Gazprom Areni.
Ogromna baza navijača
I Crvena zvezda je partner Gazproma, a beogradski klub posljednjih godina dominira u srbijanskom prvenstvu. Treći klub, Schalke iz Gelsenkirchena, raskinuo je suradnju s Gazpromom zbog ruske agresije.
Schalke, iako trenutačno u 2. njemačkoj ligi, je veliki klub s ogromnom bazom navijača i velikim tržištem. Samim tim i dalje privlače velike sponzore poput Coca-Cole, ali ostaje za vidjeti kako će se snaći bez unosnog i donedavno glavnog sponzora Gazproma, jer je klub već godinama suočen s dugovima.
No, s tim klupskim sponzorstvima na stranu dolazimo do onih pravih i velikih gubitaka Gazproma u nogometu, a to je prekid saradnje s Evropskom nogometnom federacijom (UEFA) u mnogim njenim natjecanjima, ponajviše u Ligi prvaka i evropskim nogometnim prvenstvima.
Samo za sponzoriranje Lige prvaka Gazprom je, pišu engleski mediji, UEFA-i plaćao 40 miliona eura godišnje.
Uz to, Gazprom je od UEFA-inih natjecanja još sponzorirao i Superkup, Ligu nacija, Ligu prvaka za mlade, Futsal Ligu prvaka, Nogometnu ligu za mlade (YFL) i naravno evropsko nogometno prvenstvo.
Gazprom je bio partner za nedavni Euro 2020, ali također i za Svjetsko prvenstvo u Rusiji 2018. godine, gdje su surađivali sa Svjetskom nogometnom federacijom (FIFA).
Otkazana saradnja
Dogovor s tom ruskom kompanijom je postojao i za Evropsko prvenstvo 2024. gdine, ali to je sada otkazano, a nema ih ni na popisu sponzora nadolazećeg Mundijala u Kataru.
"UEFA je odlučila prekinuti partnerstvo s Gazpromom u svim svojim natjecanjima. Odluka odmah stupa na snagu i pokriva sve dosadašnje dogovore uključujući Ligu prvaka, međunarodna reprezentativna natjecanja i Euro 2024. ", stajalo je u saopćenju Evropske nogometne federacije
UEFA i Gazprom surađivali su punih deset godina, od 2012. godine. Dodajmo za kraj kako Gazprom nije jedina ruska tvrtka koja ispašta zbog aktualne situacije. Klubovi diljem svijeta prekidaju suradnje s ruskim sponzorima, pa je tako primjerice i engleski premierligaš Everton prekinuo suradnju s tri ruska partnera, tvrtkama USM, Megafon i Yota.
Ispaštaju i ruski klubovi i pojedinci, Spartak iz Moskve je ostao bez mjesta u Evropskoj ligi kojeg je rezultatima zaslužio. Sve se to naravno odvija i izvan nogometa, u svim ostalim sportovima koje je sponzorirao ruski kapital.