ko je žrtva

Kako će Srbija preživjeti političku krizu: Izbori ili Vučićev kraj, kuda ide zemlja

Već tri mjeseca Srbija uživa u svom najnovijem "tiraniju nudi narod" životu.

Poslije tragičnog događaja na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, gdje je rušenje nadstrešnice odnijelo živote 15 osoba, zemlja je postala toliko politički zagušena da su se blokade, štrajkovi i protesti stopili u jednu veliku pat poziciju, dok politička elita režima Aleksandra Vučića traži izlaz iz ovog haosa.

A odgovor? Četiri jednostavna zahtjeva studenata. Što znači da vlast samo treba da radi ono što im je posao, ali naravno, to se čini kao nemoguća misija.

Premijerova ostavka, veliki korak za njega, mali za Srbiju

Premijer Srbije, Miloš Vučević, podnio je ostavku, naravno, sve u sjeni nasilja koje je toliko uzburkalo javnost da čak i studentima nije bilo jasno ko je odgovoran. Na konferenciji za novinare, Vučević nije propustio priliku da objasni kako je tragičan događaj u Novom Sadu "bacio tamnu sjenku na njegov mandat", iako je na početku govorio o uspjesima svoje vlade, koje očito samo on vidi.

"Ono što je bacilo veliku sjenku na mandat ove Vlade jeste tragičan događaj u Novom Sadu i gubitak 15 života", rekao je Vučević.

I, naravno, ne možemo zaboraviti kako su "političke zloupotrebe ove tragedije dodatno produbile podjele u društvu". Da, jer kad ništa drugo ne ide kako treba, najbolja opcija je uvijek optužiti političke protivnike.

Napadi na studente, oni su problem

"Podjele u društvu su duboke. Đaci ne idu u škole, nastavnici bojkotuju rad, roditelji se sukobljavaju na Viber grupama. Sve ovo je smišljeno iz inostranstva da bi se destabilizovala Srbija", izjavio je Vučević.

Jer, naravno, šta bi se inače moglo dogoditi osim stranog uticaja?

"Politički teror koji provode studenti doveo je do paralize društva", izjavio je premijer.

Možda je paraliza društva bila jednostavno reakcija na činjenicu da studenti zapravo imaju pravo tražiti nešto bolje, ali to je već mala sitnica koja neće stati u bilo koju priču.

Štrajk, generalni štrajk i još štrajkova, da li je ovo scenarij za građanski rat?

Generalni štrajk, koji je okupio stotine hiljada ljudi, izazvao je ogromnu podršku. A kako i ne bi, kad se cijela zemlja nalazi u političkom vakuumu kojeg politička elita uporno pokušava zadržati. Protesti se svakodnevno organizuju, a povjerenje u institucije pada brže nego što možete reći, demokratija.

U međuvremenu, ostavke i dalje lete, Vučević je bio jedan od prvih, u novom krugu ostavki, koji su otpisani. Priča se o novim izborima.

Posljednji trenutak dramatičnosti

Opozicija, s druge strane, kategorički odbacuje nove izbore, pozivajući se na formiranje prijelazne vlade, što, naravno, garantira još više strke i još manje rješenja. A tako se odvija politički cirkus, dok građani postavljaju jedno pitanje: Da li Srbija zaista ide prema građanskom ratu?

U svakom slučaju, kako god okrenuli, Srbija će nastaviti sa svojim protestima dok studenti ne dobiju svoje željene zahtjeve.

A Vučić? Pa, njega niti jedna opcija ne može natjerati da podnese ostavku.