Raport otkriva

Kako je Dodikov ured izbjegao rizik sankcija: Organizaciju proslave 9. januara tešku pola miliona KM dali Službenom glasniku i Narodnom prozorištu RS

Posao organizacije proslave neustavnog dana RS 9. januara dobile su javne ustanove Službeni glasnik RS i Narodno pozorište RS, saznaje Raport.

Riječ je o poslu za koji će Ured Milorada Dodika, predsjednika RS platiti ovim dvjema ustanovama oko 555.000 KM.

U vezi s ovim pozivom mnogo je nelogičnosti, o čemu je Raport pisao.

Prije svega poziv je raspisan tek 24. decembra prošle godine, a krajnji rok za dostavu ponuda je bio 4. januar ove godine.

U subotu su ponude i otvorene i najpovoljnijom i najkvalitetnijom je ocijenjena ona grupe ponuđača koju u stvari čine Službeni glasnik RS i Narodno pozorište RS.

Faksimil dijela odluke o dodjeli poslova organizacije Službenom glasniku i Narodnom pozorištu RS 

To znači da ove dvije ustanove posao organizacije proslave neustavnog dana RS dobile dan nakon što je u tom entitetu različitim manifestacijama već počelo obilježavanje tog dana i samo par dana prije centralne svečanosti predviđene za 9. januar.

Izbjegli rizik 'crne liste'

Iako je u obrazloženju odluke o dodjeli ugovora navedenim ustanovama navedeno da svi oni koji smatraju da je u ovom slučaju prekršen Zakon o javnim nabavkama BiH da se mogu žaliti Uredu za razmatranje žalbi BiH, evidentno je da ukoliko i bude žalbi da one neće imati smisla, jer će u međuvremenu posao organizacije proslave 9. janaura biti i odrađen i naplaćen.

Obrazloženje odluke

Sve ovo ukazuje na to da je poziv 'težak' više od pola miliona maraka raspisan formalno, a da su javne ustanove koje će stati iza organizacije proslave neustavnog dana RS odabrane ciljano i smišljeno.

Naime, zna se da je nakon dana RS prošle godine Vlada Ujedinjenog Kraljevstva uvela sankcije za firmu 'Mania' zbog toga što je kroz organizaciju proslave neustavnog 9. januara kao dana RS bila 'uključena u podrivanje Ustava Bosne i Hercegovine'.

Upravo zbog toga se postavljalo pitanje koja će kompanija rizikovati da završi na 'crnoj listi' i prihvati se organizacije proslave neustavnog dana RS ove godine.

Sada vidimo da su vlasti u RS o tome itekako vodile računa i da je očigledno unaprijed dogovoreno da se na tender prijave i kao 'najbolji pobijede' dvije javne ustanove, a sve kako bi se nadležni sakrili iza kolektivne, odnosno institucionalne odgovornosti.

Zastavice i dizanje morala

Istovremeno, ovaj slučaj pokazuje i da u RS uprkos drugačijim tvrdnjama, imaju strah od sankcija, nailaze na sve više prepreka i primorani su tražiti rješenja za probleme koje im stvara proslava neustavnog dana.

Inače, u RS su 3. januara počeli s nizom manifestacija kojima se veliča 9. januar, dan koji je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim i koji faktički slavi početak ubijanja i etničkog čišćenja tog tijela BiH od nesrpskog stanovništva 1992. godine, a koje je provođeno sve do 1995. godine.

Među zadacima koje će Službeni glasnik RS i Narodno prozorište RS po naredbi Ureda predsjednika RS morati obaviti za više od pola miliona koliko će dobiti su i oni da da 'motiviraju' građane entiteta RS da dođu na proslavu, da kod njih probude 'nacionalnu svijest', te izazovu 'pozitivno osjećanje i pokrenu građane na pozitivne akcije u vezi s proslavom dana RS'.

Službeni glasnik i Narodno pozorište RS već jučer su trebali početi podjelu građanima najmanje 10.000 komada zastava RS u svim gradovima u tom entitetu i u najmanje 15 općina.