izbori u srbiji

Kako je izgledala pobjeda SNS-a? Opozicija optužuje: Ucjene, pritisci, kupovina glasova…

Republička izborna komisija (RIK) i vrh Srpske napredne stranke (SNS) kažu da nije bilo ozbiljnih nepravilnosti u Beogradu i da su tvrdnje da je bilo kupovine glasova "gnusne laži".

Također, umjesto RIK-a i GIK-a prve rezultate izbora ponovo su saopćili vrh SNS-a, odnosno od predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i premijerke Ane Brnabić.

"Brutalne" laži

U istom nastupu objasnili su javnosti i da se tokom cijelog dana „brutalno“ lagalo da se krade na izbornim mestima.

Rekli su da su svi lagali, od novinara do opozicije, iako je upravo njih javnost brutalno demantovala, navodi Nova.rs.

Svako ko je tokom izbornog dana pratio CRTU, nezavisne medije ili jednostavno čitao društvene mreže mogao je da vidi sve iz „lepeze“ izbornih nepravilnosti - podmićivanje birača, dupli birački spiskovi, glasači iz Republike Srpske, dijeljenje novca za glasanje i još mnogo toga.

U glavnom gradu Srbije su dokumentovane možda i najveće nepravilnosti.

Da li zbog reflektora javnosti ili zbog povećane frekvencije aktivista i građana koji su spremni da brane izborni proces, ali u Beogradu je apsolutno sve viđeno.

Kada je riječ o organizovanom prijevozu, Nova.rs dokumentovala je dokazima preko audiosnimke gdje su građani iz RS rekli da ni ne znaju gde treba da glasaju, niti im je to neko objasnio.

Koliko vrijedi glas?

Nešto ranije desio se incident u beogradskoj Areni, gdje je članovima RIK-a iz opozicije zabranjeno da uđu u Arenu, pa ih osiguranje izbacilo.

Na biračkim mjestima nisu su se tražile lične karte. Kamere su zabilježile ucjene, pritiske i duple biračke spiskove uz davanje novca za glas.

Milan Ljutovac, odbornik koalicije “Moramo” u beogradskoj skupštini i predsjednik pokreta „Izbor za našu opštinu – Batajnica“ snimio je kupovinu glasova u Batajnici.

Potom je snimak objavio na svojim društvenim mrežama.

„Dobar dan, srećan rad! Milan Bojović me poslao, jel kod vas? Kaže za glas, da kod vas mogu da se javim“, čuje se kako autor snimka pita okupljene građane.

Potom diskutuju o iznosu koji je dogovoren za glasanje.

Na biračkim mestima nisu su se tražile lične karte, a kamere su zabilježile ucene, pritiske i duple biračke spiskove uz davanje novca za glas...