deepseek

Kako je kineska umjetna inteligencija za samo par dana uzdrmala i Ameriku i Donalda Trumpa

Foto: Screenshot/YouTube/SamaaTV

Zapanjujući uspon DeepSeeka potresa svijet umjetne inteligencije, prijeteći američkoj dominaciji koja se prije samo sedmicu dana činila uklesanom.

Činjenica da je malo poznati kineski startup izgradio model koji se može natjecati s vodećim američkim AI sustavima dovodi u pitanje uvriježenu mudrost da su potrebne gomile novca i neograničen pristup najsuvremenijim kompjuterskim čipovima za treniranje AI tehnologije. Ne bi trebalo biti moguće da se kineski startup s umjetnom inteligencijom suprotstavi OpenAI-jevom GPT-4o i Googleovom Geminiju.

Sada predsjednik SAD Donald Trump mora odlučiti kako će odgovoriti.

Sjedinjene Države uvele su stroga ograničenja koja su osmišljena kako bi spriječila kineske tvrtke u kupnji ili izgradnji vlastitih vrhunskih računalnih čipova potrebnih za treniranje AI modela. Ovi su čipovi u središtu utrke u naoružanju umjetne inteligencije, a cilj ograničenja izvoza je spriječiti Kinu da ih drži.

Neki su tvrdili da uspjeh DeepSeeka – tvrdi da je obučavao svoj novi model umjetne inteligencije R1 po djeliću cijene i na mnogo manje vrhunskih čipova od vodećih modela umjetne inteligencije – pokazuje da su se ograničenja izvoza Bidenove i prve Trumpove administracije izjalovila: ovo stroga ograničenja možda su stjerala Peking u kut, prisiljavajući kineske tvrtke da smisle načine za inovacije oko ograničenja izvoza ili izrade vlastitih čipova.

“Umjesto da ometaju Kinu, ove kontrole izvoza umjetne inteligencije možda ubrzavaju kapacitet kineske umjetne inteligencije potičući ih na inovacije”, rekao je John Villasenor, profesor inženjerstva i prava na UCLA, u telefonskom intervjuu za CNN. “Kontrole izvoza su, vjerojatno, kontraproduktivne.”

To bi bio udarac oštrim represijama koje su provodili i Trump i bivši predsjednik Joe Biden – i onima predviđenim tokom ove nove Trumpove administracije.

"Slučajno smo unaprijedili njihovu tehničku igru", napisao je istraživač umjetne inteligencije Gary Marcus u objavi na Substacku. "Jasno je da se igra promijenila."

Ta ideja – da je kažnjavanje ograničenja moglo imati suprotan učinak od onoga što su Sjedinjene Države namjeravale – postavlja teška pitanja o samim temeljima procvata umjetne inteligencije, utrci u tehnološkom naoružanju između Sjedinjenih Država i Kine i kako bi Trumpova administracija trebala odgovoriti.

AI teorija o 'House of Cards'

Trump se možda neće pokolebati.

"Mislim da se Trump udvostručuje", rekao je Ed Mills, vašingtonski analitičar politike Raymonda Jamesa, ističući da se Trump okružio kineskim jastrebovima, kao što je državni tajnik Marco Rubio. "Njegovi savjetnici oko njega ukazuju na više ograničenja, a ne manje."

Ako Trump doda još veći pritisak na Kinu zbog umjetne inteligencije, zagovornici jastrebove strategije vjeruju da bi se kineska kuća od karata AI mogla srušiti. Skeptici kažu da nije jasno koliko je DeepSeek promjena igre. Tvrde da je njegov uspjeh mogao biti omogućen stvaranjem zaliha vrhunskih čipova prije nego što su nametnuta ograničenja ili kupnjom poluvodiča na crnom tržištu.

"To je ili trenutak Sputnika ili trenutak Potemkin", rekao je CNN-u u e-poruci Jeffrey Sonnenfeld, viši suradnik dekan za studije vodstva na Yale School of Management. "Ili je doista razoran ili varljiv, oslanjajući se na nakupljene Nvidijine čipove i druge prije sankcija za izvoz."

Sonnenfeld je dodao da ako se radi o "poremećaju u stilu Sputnika, to je udarac čistom oslanjanju na konkurentna privatna tržišta bez državnog partnerstva i nacionalne industrijske politike."

Izvršni direktor Scale AI-ja Alexandr Wang rekao je za CNBC da razumije da DeepSeek ima 50.000 vrhunskih čipova o kojima "očito ne mogu govoriti jer je to protiv izvoznih kontrola koje su uvele Sjedinjene Države".

Art Hogan, glavni tržišni strateg u B. Riley Wealth Managementu, pozvao je ulagače da tvrdnje DeepSeeka uzmu "sa zrnom soli" jer nema konkretnih dokaza koji bi ih poduprli.

"Kina tvrdi da je smislila srebrni metak, ali to bi moglo biti kao tip u srednjoj školi koji kaže da ima djevojku, ali ona je samo u drugoj školi", rekao je Hogan u telefonskom intervjuu, ističući da Zapadni ekonomisti dugo sumnjaju u istinitost kineske ekonomske statistike.

Ako je DeepSeek imao pristup vodećim čipovima, to podržava argument da bi izvozne kontrole trebale biti pooštrene. Mills napominje da postoji "vrlo aktivno" crno tržište za vrhunske čipove i da je provedba kontrole izvoza neujednačena.

"Ovo je bila igra udarca u krticu", rekao je Mills. "Još uvijek postoje očigledne rupe u zakonu koje treba zatvoriti."

Na primjer, Mills je ukazao na potrebu za snažnijom provedbom i daljnjim ograničenjima protoka vodećih računalnih čipova.

Jake Sullivan, američki savjetnik za nacionalnu sigurnost pod Bidenom, priznao je da su kontrole izvoza još u toku.

“Ovo je iterativni proces. Mi učimo, oni uče. Mi učimo, oni uče,” rekao je Sullivan u maju tokom razgovora uz kamin.

Sullivan je također primijetio da je Kina pokušala nadjačati kontrolu izvoza projicirajući dojam neizbježnosti svojim ambicijama AI-ja.

“NR Kina je krenula u masovnu i nemilosrdnu informacijsku kampanju kako bi zapravo rekla: ‘Ovo je uzaludno. Otpor je uzaludan.

Prekinut ćemo ove kontrole', rekao je Sullivan.

Ulozi su ogromni.

Mnogi u Washingtonu bili su i te kako svjesni da su Sjedinjene Države u utrci u naoružanju umjetnom inteligencijom. Ali ta bi utrka mogla biti malo bliža, a možda i znatno jeftinija, nego što se dosad znalo.