Svijet

Kako je Lavrov Bliski istok povezao s Ukrajinom i doveo ga na rub opasne eskalacije: ‘Bacio je granatu!‘

Pregovori koji imaju za cilj obnoviti odbačeni nuklearni sporazum između Irana i svjetskih sila, sada su 'na pauzi', nakon što je Rusija zatražila ukidanje sankcija koje su joj nametnute zbog napada na Ukrajinu, piše Associated Press.

Diplomati nisu ponudili nikakav vremenski okvir kada će mjesec dana dugi pregovori koji se održavaju u Beču, biti nastavljeni. Pregovarači su još u petak kazali kako bi se SAD moga vratiti u pregovore nakon jednostranog povlačenja 2018., u nastojanju da se ograniči iranski nuklearni program koji se sada ubrzano razvija.

Josep Borrell, visoki predstavnik Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku, kazao je da je do prekida u pregovorima došlo zbog 'vanjskih razloga', no čini se da je prekid uslijedio zbog zahtjeva Rusije.

"Pravi razlog za prekid je ono što je Rusija bacila na stol, a to je zapravo prava granata usred pregovora", kazao je Henry Rome, zamjenik šefa istraživanja u organizaciji Eurasia Group koja prati pregovore.

Prošle je sedmice ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov kazao da želi 'garancije barem na razini državnog sekretara' da sankcije SAD-a neće utjecati na odnos Moskve i Teherana. Iako su američki dužnosnici pokušali iznaći način da taj zahtjev ne povežu s pregovorima u Beču, čitava je stvar stavljena na čekanje nakon Borrellovog tvita u petak.

"Pauza u bečkim pregovorima je nužna zbog vanjskih faktora. Konačni tekst je u osnovi gotov i već je na stolu", napisao je Borrell. - Kao koordinator, ja ću, zajedno sa svojim timom, ostati u kontaktu sa sudionicima pregovora i SAD-om kako bismo prevladali trenutnu situaciju i zaključili dogovor.

Zajednički sveobuhvatni plan djelovanja (Joint Comprehensive Plan of Action ili JCPOA) je službeno ime dogovora s Iranom iz 2015. da će ta zemlja prestati s obogaćivanjem urana u zamjenu za ukidanje nekih sankcija.

Evropski pregovarač, Enrique Mora, u petak se sastao s iranskim dužnosnicima nakon čega je novinarima rekao da su pregovori uskoro završeni.

"Skoro sve je gotovo. Došli smo skoro do kraja svih tačaka", kazao je Mora.

Glasnogovornik iranskog Ministarstva vanjskih poslova Saeed Khatibzadeh kazao je da bi pauza u pregovorima mogla biti dobar trenutak da se riješe preostala pitanja prije nego se isti nastave.

"Svima je najvažnije uspješno završiti pregovore", napisao je na Twitteru. - Nikakav vanjski faktor neće poremetiti našu zajedničku volju da se postigne dogovor.

Khatibzadeh nije rekao o kojim se 'vanjskim' faktorima radi. Naime, Iran je posljednjih dana vrlo oprezan da ne uznemiri Rusiju na koju gleda kao na saveznicu protiv SAD-a.

Iran je također partner Rusije u Siriji te podržava sirijskog predsjednika Bašara al Asada. No, historijsko nepovjerenje među narodima datira još od ruske invazije na Iran tokom Drugog svjetskog rata nakon čega su se odbili povući.

Izvještaji iranske državne medijske agencije IRNA, koja citira neimenovani izvor blizak teheranskim pregovaračima, također sugeriraju da su zahtjevi Rusije doveli do pauziranja pregovora.

- Postoje neka otvorena pitanja koja postoje između Rusije i Sjedinjenih Država, koja, naravno, nisu povezana s pitanjem iranskih pregovora... i to treba riješiti između SAD-a i Rusije, citira IRNA navedeni izvor.

Međutim, ruski ambasador Mihail Uljanov, obraćajući se novinarima ispred bečkog hotela u kojem su održani razgovori, inzistirao je: - Nisam svjestan nikakvog zastoja. Kontakti će se nastaviti. Zaključivanje sporazuma ne ovisi samo o Rusiji.

Kineski ambasador Wang Qun rekao je da pregovarači 'žale zbog stanke' i dodao: - Kao što znamo, pregovori se ne mogu voditi u političkom vakuumu.

Njemački kancelar Olaf Scholz rekao je kako je za pregovore ključno da 'nema pokušaja izvana da se poništi uspjeh ovih pregovora'.

- Za mene je nedvojbeno da je posao sila poput Rusije ili Kine da konstruktivno podupru rezultate peregovora, rekao je Scholz.

Glasnogovornik američkog State Departmenta Ned Price rekao je u petak da pregovarači 'još uvijek rade na jednom malom broju značajnih pitanja koja su nedvojbeno teška'. Ali također je upozorio da Amerika 'nema namjeru Rusiji ponuditi ništa novo ili specifično što se tiče sankcija zbog Ukrajine'.

- Morat će se donijeti odluke na mjestima kao što su Teheran i Moskva, rekao je Price novinarima. - I ako postoji ta politička volja, ostajemo u uvjerenju da možemo postići obostranu usklađenost u prilično kratkom roku.

Međutim, britanska pregovaračica Stephanie Al-Qaq upozorila je u petak na Twitteru da se 'vanjski faktori moraju riješiti u sljedećih nekoliko dana ili da će se sporazum vjerojatno raspasti'.

Nuklearnim sporazumom iz 2015. dogovoreno je da Iran spremi napredne centrifuge u skladište pod nadzorom Međunarodne agencije za atomsku energiju, obogaćivanje urana zadrži na čistoći od 3,67 posto, a zalihe na samo 300 kilograma urana. Također je zaustavio obogaćivanje u svom podzemnom nuklearnom postrojenju Fordo.

Od 19. februara IAEA kaže da su iranske zalihe obogaćenog urana bile gotovo 3.200 kilograma. Neke količine su obogaćene do razine od 60 posto čistoće, što je tek nešto manje od 90 posto čistoće koliko je potrebno za razvoj nuklearnog naoružanja. U međuvremenu, Iran je spriječio IAEA-u da pristupi njihovim snimkama nadzornih kamera te je nastavio s obogaćivanjem u Fordu.

To je zabrinulo stručnjake za nuklearnu sigurnost. Dok Iran inzistira da je njihov program isključivo mirnodopski, IAEA i zapadne vlade kažu da je Iran imao organizirani vojni nuklearni program sve do kraja 2003. godine.

Mogućnost da Iran proda svoju sirovu naftu i prirodni plin na globalnom tržištu također bi mogla sniziti cijene energije. Amerikanci sada plaćaju najveće cijene benzina ikada, koje su potaknute ruskim ratom protiv Ukrajine.

Pregovarači bi vjerojatno mogli pronaći druga mjesta na koja bi mogli premjestiti višak iranskog urana osim Rusije i unijeti druge promjene u sporazum, rekao je Henry Rome. Međutim, ostaje nejasno koliko bi ova pauza u pregovorima mogla trajati.

- Mislim da što je pauza duža, to je veći rizik da razgovori uđu u neku vrstu 'zombi' stanja u kojem nema ni napretka ni nazadovanja, dok Iran nastavlja sa svojim nuklearnim napredovanjem, rekao je Rome.