Parmigiano-Reggiano

Kako je olimpijka Giorgia Villa natjerala sve da žude za čuvenim italijanskim sirom

Olimpijske igre su spektakl atletike, napornog rada, vrhunskih rezultata – i možda, za neke, jedenja parmezana.

Italijanska gimnastičarka Giorgia Villa, koja je bila dio tima koji je osvojio srebrenu medalju u ženskoj gimnastici – prva italijanska medalja u disciplini u 96 godina – brzo je postala poznatija po svojoj ljubavi prema siru nego po svojim pokretima na strunjači.

Villa, 21-godišnjakinja iz Lombardije u sjevernoj Italiji sponzorirala je Consorzio del Formaggio Parmigiano-Reggiano (Konzorcij sireva Parmigiano-Reggiano) 2021. godine, piše CNN.

Fotografije snimljene tada sada su postale viralne, nakon Villine olimpijske slave.

Gimnastičarka je na fotkama u svom trikou, sjedi na hrpi ogromnih krugova sira i izvodi vježbe preko njih.

Također je snimljena kako stoji na rukama pored sireva, vrti kola i leži pored velikog komada parmezana, s primamljivim komadićima na mjestima gdje bio odrezan s koluta. Na jednoj fotografiji ona grli krug od sira blizu grudi. U drugima više ne može odoljeti i trpa u usta komadiće sira punjenog kristalima.

Ostale fotografije pokazuju je kako obavlja zaista impresivan posao na šankovima, ali nijedna nije privukla pažnju javnosti na isti način kao slike u kojima se reklamira sir.

Slike je snimio fotograf Gabriele Seghizzi, koji ima cijeli set na svojoj web stranici.

Fotografije su u centar pažnje stavile Emiliju-Romagnu, italijansku gastronomsku regiju koja je dom proizvoda od pršuta do punjene torteline tjestenine, tagliatelle al ragù i narezaka s culatellom i mortadelom.

Parmigiano-Reggiano, ili parmezan sir, najpoznatiji se proizvodi u brdima oko Parme, oko 65 milja sjeverozapadno od Bologne. Mora biti proizvedeno u pokrajinama Parma, Reggio Emilia, Modena, Bologna i Mantova da bi se kvalificiralo kao pravi Parmigiano-Reggiano.

Krave su na strogim dijetama i potrebno je oko 550 litara mlijeka da proizvede jedan od divovskih krugova na kojima Villa sjedi dok snima fotografije. Ogromni krugovi ne formiraju se odmah – ostavljaju se da odleže najmanje 12 mjeseci, iako nekim skupljim sirevima može trebati 24, 36, 40 mjeseci ili više.

Nakon 12 mjeseci inspektor lupka po svakom krugu posebnom vrstom čekića kako bi osluškivao napredak starenja. Svaki krug ima utisnut vlastiti identifikacijski broj, kako bi se spriječilo krivotvorenje i identificiralo u kojoj je tvornici proizvedeno, te je označen – doslovno – kao pravi točak Parmigiano-Reggiano.

Želite li ga isprobati u njegovoj domovini? Bologna je najčešće odredište za gurmane u Emiliji-Romanji. Ovdje, u ulicama uz baziliku San Petronio, još od srednjeg vijeka postoji tržnica, a danas deseci trgovina prodaju vrtoglave količine različitih sireva.

Međutim, manje posjećena Parma duhovni je dom sira parmezana. Središte grada prepuno je delikatesnih dućana koji obično prije kupovine daju probati razne sireve različite starosti. A barovi i restorani širom grada prodaju taglieri, ili goleme pladnjeve sa sirom i narescima. Također možete posjetiti tvornice parmezana ili proizvođače u brdima. Postoji čak i muzej, Museo del Parmigiano-Reggiano u Soragni, 40 minuta od Parme.

Konzorcij Parmigiano-Reggiano također je sponzorirao teniskog Jannika Sinnera pa se nadajmo da će fotografije iz tog partnerstva sljedeće izaći u javnost. Ali do tada, tu je uvijek sama Parma.