Pokojni Steve Jobs, jedan od osnivača Applea, čuven po svojoj inovativnoj viziji, suočio se s posebnim izazovom tokom predstavljanja iPhonea 2007. godine. Iako je uređaj bio revolucionaran, nije bio potpuno spreman za javnu prezentaciju. Jobs, poznat po pomicanju granica, izveo je prezentaciju koja je više bila umjetnička iluzija nego demonstracija potpuno funkcionalnog proizvoda.
Umjesto uobičajenih unaprijed snimljenih demonstracija, Jobs je inzistirao na live prezentaciji, što je bilo veliko odstupanje od tadašnje norme. Tim Applea razvio je pažljivo planirani niz koraka kako bi se minimalizirao rizik od tehničkih problema tokom prezentacije. Jobs je također tražio da se iPhonei konfiguriraju tako da uvijek prikazuju punu snagu signala, bez obzira na stvarnu kvalitetu signala, kako bi uvjerljivo prikazao bežične mogućnosti telefona.
Ograničena memorija iPhonea od 128 megabajta predstavljala je još jedan izazov. Jobs je riješio taj problem koristeći više uređaja na pozornici, mijenjajući ih prema potrebi kako bi prevladao ograničenja memorije.
Jobs je posvetio pet dana vježbanju prezentacije, što svjedoči o ozbiljnosti događaja. Uprkos visokom riziku tehničkih poteškoća, Jobs je uspješno izveo 90-minutnu demonstraciju na dan predstavljanja, postigavši podvig koji su mnogi smatrali gotovo čudotvornim s obzirom na izazove iza kulisa.
Razvoj iPhonea odvijao se u tajnosti, s inženjerima koji su bili obvezani ugovorima o povjerljivosti. Kultura tajnosti u Appleu rezultirala je visoko stresnom atmosferom, gdje su inženjeri i menadžeri konzumirali alkohol kako bi smirili živce prije prezentacije, svjesni krhkosti uređaja koji je pretrpan bugovima
Originalni iPhone suočavao se i s izazovima u pogledu dizajna. Prvobitna ideja da uređaj bude potpuno izrađen od aluminija morala je biti odbačena zbog straha od mogućeg ometanja signala. Konačni prototip, koji je Jobs predstavio, predstavljao je visoko inovativno rješenje uprkos internim problemima, piše Source