Ekonomija

Kako je to moguće? Cijene plina u Evropi na najnižem nivou od početka ruske invazije

Cijene plina u Evropi pale su na razinu koja je posljednji put zabilježena prije početka ruske invazije na Ukrajinu u februaru.

Trenutna cijena je 76,78 eura po megavatsatu. Toplije vrijeme širom europskog kontinenta je ublažilo zabrinutost zbog potencijalnih nestašica.

Invazija uzburkala globalna tržišta

Invazija je uzburkala globalna energetska tržišta. Prisilila je evropske zemlje, uključujući industrijski moćnu Njemačku, da potraže alternativne dobavljače.

Evropa se nastavila oslanjati na ruski plin čak i nakon ruske aneksije Krima 2014. te potpore separatistima u istočnoj Ukrajini, prenosi Index.

Ipak, ni pad cijena prirodnog plina u Evropi, neće omesti trgovce plinom koji će 2022. godinu završiti sa značajnim ukupnim dobitkom.

Štoviše, prema izvještaju Reutersa, ulagači u plin mogli bi se veseliti još jednoj snažnoj godini u 2023.

Većina znakova ukazuje na kontinuirani rast prirodnog plina u okruženju niske ponude i solidne potražnje.

Porast cijena plina počeo je prošle godine. Tada je potražnja u Evropi počela rasti zbog slabih performansi obnovljivih izvora energije.

Situacija je masovno eskalirala ove godine nakon ruske invazije na Ukrajinu i odgovora Evropske unije u obliku niza paketa sankcija.

Ovogodišnji pobjednik bio je i ugalj

Rusija je potom uzvratila prekidanjem isporuke plina Evropi. A nakon sabotaže gasovoda Sjeverni tok 1, jedini kanal za ruski plin za Evropu ostao je plinovod koji ide preko Ukrajine.

Ranije ovog mjeseca, zamjenik ruskog premijera Alexander Novak rekao je da je Moskva spremna nastaviti protok plina i putem plinovoda Yamal-Europe.

"Evropsko tržište ostaje relevantno. I dalje postoji nestašica plina, a mi imamo sve mogućnosti za nastavak opskrbe", rekao je Novak, a prenosi TASS.

"Na primjer, naftovod Yamal-Europe, koji je zaustavljen iz političkih razloga, ostaje neiskorišten", dodao je on.

Osim plina, drugi ovogodišnji pobjednik u robama bio je ugalj, prenosi Oilprice.

Suprotno očekivanjima, najprljavije fosilno gorivo doživjelo je pravi povratak 2022. godine zbog evropske plinske krize i ograničene ponude plina te je potrošnja značajno porasla, kao i cijene.