KONTROVERZNE ODLUKE

Kako je VAR ‘pogurao‘ Real: ‘Savršeno. Dosudit ću jedanaesterac‘

Pobjedu "kraljevskog kluba" popratilo je nekoliko kontroverznih odluka

Na brojnim španskim platformama i društvenim mrežama pojavila se konverzacija sudaca tokom utakmice La Lige između Reala i Almerije (3-2). Pobjedu "kraljevskog kluba" popratilo je nekoliko kontroverznih odluka. Nakon vodstva gostiju 2:0 već u prvom poluvremenu domaći je sastav u nastavku preokrenuo rezultat. Carvajal je treći pogodak za Real postigao u devetoj minuti sudačke nadoknade.

Prva dvojbena odluka na štetu gostiju zabilježena je u 53. minuti kada je dosuđen kazneni udarac za Real. Gostujući stoper Kaiky igrao je rukom u svom kaznenom prostoru, no čini se da ga je Joselu izbacio iz ravnoteže. Također je u šesnaestercu Almerije bio potencijalni prekršaj Rüdigera na Edgaru. Sudac na terenu Hernández Maeso iz Extremadure prvotno nije ništa dosudio, a onda ga je iz VAR sobe kontaktirao Hernandez Hernadez s Kanarskih otoka. Evo njihovog razgovora:

Hernandez: Fran, preporučujem pregled na terenu kako bi mogao procijeniti moguću kaznu igranja rukom braniča Almerije. Postavio sam ti visoko da možeš vidjeti situaciju u kontekstu razdvajanja igrača.

Maeso: Savršeno. Igrač Madrida završava i pogađa razdvojenu ruku, a odbrambeni igrač Almerije zauzima prostor. Dosudit ću jedanaesterac, bez kartona.

Kao što je razvidno iz njihovog razgovora, potencijalni prekršaji dvojice Realovih igrača (Joselu i Rüdiger) uopće se ne spominju.

Druga je sporna situacija zabilježena u 62. minuti kada je gostujuća momčad iz kontranapada postigla treći pogodak (Arribas za 1:3). Ponovno se oglasio VAR. Glavni je sudac nakon pregleda snimke poništio gol Arribasa, a njegovom saigraču Lopyju pokazao žuti karton jer je na početku akcije udario Bellinghama rukom u lice. Evo o čemu su suci tom prilikom razgovarali:

Hernandez: Fran, dođi vidjeti ovu situaciju zbog mogućeg prekršaja na početku akcije. U redu? Pokazat ću ti tačku kontakta. Možeš vidjeti da je unutar iste faze napada. Igra se nastavlja i završava pogotkom.

Maeso: Dosudit ću faul za Real, poništiti gol i Almerijinom igraču s brojem šest pokazati žuti karton.

Samo nekoliko minuta kasnije na terenu se odvijala nova sporna situacija. Na snimkama se, međutim, ne vidi jasno je li Vinicius kod izjednačujućeg gola Reala (za 2-2) igrao rukom ili ramenom. Sudac na terenu prvotno je gol poništio zbog igranja rukom, ali je poslije konzultacija s VAR sobom promijenio odluku i priznao gol Viniciusa.

Hernandez: Evo, evo, to je to. Daj mi rikverc desno. Zaustavi se na tački kontakta. Preporučujem ti pregled na terenu kako bi mogao procijeniti ne-rukomet, mogući ne-rukomet.

Maeso: Savršeno.

Hernandez: Pogađa ga u desno rame. Fran, pokazat ću ti, u redu? Stavit ćemo super sporo. Pogađa ga u rame.

Maeso: Daj mi kontaktnu tačku.

Hernandez: Evo ti.

Maeso: Gol. Bez prekršaja.

Hernandez: To je to.

Maeso: Savršeno. Pogađa loptu ramenom i to je valjan gol. Nema prekršaja. Signalizirat ću gol.