Pakleni ljetni dan s vanjskom temperaturom od 35 stepeni unutrašnjost automobila mogu zagrijati na više od 60 čim se osjetno povećava rizik od dehidracije, a dobro je poznato kako je dehidrirani vozač jednako opasan kao i pijani vozač.
Naime, samo 10 stepeni razlike dovoljno je da se reakcije uspore, a mogućnost procjene umanji. Istraživanja su pokazala kako je vozač u unutrašnjosti automobila zagrijanoj na 35 stepeni jednako neoprezan, u poređenju s onim na 25 stepeni, kao sa 0.05 primila alkohola u krvi.
Stručnjaci iz Seata stoga su objavili pet najčešćih grešaka koje bi svakako trebao izbjegavati ako se želi što prije rashladiti automobil. S obzirom na to da je sjedište Seata u Barseloni, ne sumnjamo da imaju velikog iskustva s visokim ljetnim temperaturama.
1. Ne mijenjate krug cirkulacije vazduha
Samo stavite klimatizacioni uređaj u automatski način rada i biće maksimalno učinkovit.
2. Ne okrećite ventilacione otvore prema tijelu nego ih okrenite prema krovu automobila
Naime, dobro je poznato da je vruć vazduh manje gustoće pa se diže u područje glave, a ako ventilacione otvore okrenete prema krovu hladan vazduh će brže snižavati temperaturu, jer će prolaziti cijelim volumenom unutrašnjosti automobila.
3. Ne otvarate prozore kad uđete u automobil
Klimatizacionom sistemu znatno ćete olakšati posao ako prvo spustite sve prozore i vazduh ugrijanom na 50 ili 60 stepeni omogućite da izađe van, a istovremeno preko klima uređaja uključite maksimalno hlađenje.
4. Ne održavate klima uređaj
Kao što mijenjate ulje i filtre vazduha i ulja tako i klima uređaj zahtjeva održavanje kako bi bio u dobroj kondiciji. Dopuna gasa i izmjena filtra vazduha obavezna su stavka.
5. Ujutro gasite klima uređaj
Premda su jutra znatno svježija pa klima uređaj nije nužan zbog smanjenja temperature u unutrašnjosti automobila, bolje ga je ostaviti uključenim jer sprečava zamagljenje stakala pa osigurava bolu vidljivost, a i održava stalnu temperaturu u unutrašnjosti, prenose "Automobili".