trikovi

Kako oprati kupaći kostim i smije li u mašinu za veš? Slijedite ove upute i produžite mu vijek trajanja

Kupaći kostimi su nezaobilazan dio ljetne garderobe, no često ne dobivaju pažnju koju zaslužuju kada je riječ o održavanju. Pravilno pranje ključno je za očuvanje njihovog izgleda i dugotrajnosti.

Potrebno ih je prati svaki put nakon nošenja. Iako su neki napravljeni od elastina, koji je rastezljiv, kupaći kostim može izgubiti to svojstvo ako se dobro ne održava. Iako će se to svakako dogoditi s vremenom, ako se pravilno i redovito pere, zadržat će originalan oblik i formu.

Elastičnosti kupaćih kostima mogu naštetiti hlor u bazenima, morska so i kreme za sunčanje, a također mogu uzrokovati i promjenu boje tkanine pa tako bijeli kupaći kostimi koji su osjetljivi na hlor, mogu postati žuti.

Hemikalije i soli koje se nakupljaju u kupaćem kostimu mogu uzrokovati iritacije kože, posebno kod osoba s osjetljivom kožom. Temeljito ispiranje nakon svakog korištenja uklanja te potencijalne iritanse, osiguravajući da vaša koža ostane zdrava.

Nepravilno pranje ili korištenje mašine za veš može oštetiti elastičnost kupaćeg kostima. Umjesto toga, preporučuje se ručno pranje u hladnoj vodi uz korištenje blagih deterdženata. Time ćete očuvati strukturu i fleksibilnost tkanine, omogućujući kostimu da se vrati u svoj izvorni oblik nakon svakog nošenja. Budući da kupaći kostimi često ostaju vlažni duže vrijeme, mogu razviti neugodan miris. Redovno pranje i sušenje na zraku sprečava rast bakterija i plijesni, zadržavajući kostim svježim.

Investiranjem malo više vremena u pravilno održavanje kupaćih kostima, izbjegavate potrebu za čestom kupovinom novih. Na taj način možete uštedjeti novac dugoročno i produžiti vijek trajanja omiljenih komada.

Nakon kupanja u bazenu ili moru, isperite kupaći kostim hladnom vodom kako biste uklonili hlor i so. Koristite mlaku vodu i blag deterdžent za ručno pranje. Izbjegavajte izbjeljivače i omekšivače jer mogu oštetiti materijal. Izbjegavajte cijeđenje i sušenje na direktnom suncu. Umjesto toga, lagano istisnite višak vode i položite kupaći kostim na peškir da se osuši na zraku. Zato je dobro tuširati se na plaži ili nakon izlaska iz bazena jer to pomaže i kupaćem kostimu, a ne samo koži.

Temperatura u mašini za veš može trajno oštetiti kupaći kostim. Njihovim pravilnim održavanjem ne samo da ćete produžiti vijek trajanja, već ćete i osigurati da izgledaju sjajno svako ljeto. Ova jednostavna rutina omogućit će vam da bezbrižno uživate u suncu i vodi, znajući da vaša odjeća ostaje u najboljem stanju, piše CNN.