probudite dijete

Kako ponovo otkriti svoju radoznalost i iskoristiti prednosti?

Biheviorista Ian Leslie otkriva različite načine na koje radoznalost oblikuje naše živote, posao i sreću, kao i jednostavne savjete kako iskoristiti njene moći i vratiti ovaj dječiji osjećaj čuda

Uklonite ovo sa svijeta i otkrit ćete da se sve usporava. Ne, ne govorimo o izvorima energije poput struje ili benzina. Govorimo o fundamentalnoj sili u ljudskoj prirodi; duh koji je vodio ljude od lovaca-sakupljača koji žive u pećinama do urbanog gradskog stanovništva; tajna supersila koja je uvijek iznova napredovala do granica ljudskog društva i individualnih postignuća.

Radoznalost – urođena potreba da se zna, otkriva, uči. Šta i gdje bismo bili bez toga? Možda ovdje uopće ne bismo uspjeli bez energije i pogona koji nas inspirira. Zbog toga ćete naći ljude gotovo svuda na našoj planeti, a izvan nje u svemiru. Ipak, prema ljudskom bihevioristi i autoru radoznalosti Ianu Leslieju, iako smo svi rođeni radoznali, ne nosimo svi ovo u odraslo doba, pa možemo izgubiti kao rezultat. Jer ako radoznalost tjera svijet da se vrti, ko želi da stoji mirno?

Kako Lesli objašnjava, radoznalost nas oblikuje od samog početka – prve igračke s kojima se igramo, način na koji ih dodirujemo, protresemo, bacamo, saznamo kako se osjećaju, šta možemo s njima. Pokušavajući nove stvari, gradimo znanje i želimo znati više.

„Mi smo rođeni sa ovim instinktom da ne znamo stvari i nismo sretni zbog toga – želimo da iskusimo i otkrijemo.” Međutim, kontrast između djetinjstva i odraslog doba je oštar. „Postavljamo 40.000 pitanja godišnje u dobi između druge i pete godine“, kaže Leslie – oko 110 svaki dan; odrasli, u poređenju, traže samo 20.

Ali iako je radoznalost možda nešto što mnogi od nas ostavljaju u djetinjstvu – zajedno sa pretvaranjem kartonskih kutija u svemirske brodove ili kućica na drveću u dvorce – to ne mora biti ovako. „Radoznalost je prirodan dar“, kaže Leslie. “Ali postoji trenutak u kojem postaje više kao mišić koji trebate vježbati i održavati. Što više ovo radite, bićete kreativniji i sretniji. Samo moraš raditi na tome.”

Kako starimo, možda ćemo se osjećati samosvjesno postavljati pitanja, vjerujući da to otkriva praznine u našem znanju. Možemo se uplašiti da dijelimo ideje koje su previše 'tamo van', koje bi drugi mogli kritikovati ili neće razumjeti. Također možemo biti žrtve našeg uspjeha, kako Leslie objašnjava.

„Kada jednom shvatite kako da radite svoj posao ili da izvršite zadatak, onda više ne osjećate radoznalost. Potreba za učenjem nestaje – na neki način radoznalost je učinila svoj posao. Ali to ne znači da ne treba kultivisati.”

Jer istina je da je radoznalost vitalna za naše živote, rad i razvoj, kako lični tako i društveni.

„Radoznalost je mjenjač života i alat za suočavanje sa promenama“, kaže Lesli.

“Pomaže vam da se prilagodite okruženju u kojem se nalazite kako biste se suočili s izazovima nepredvidive budućnosti. Živimo u vremenu tako brzih promjena da su ljudi koji opstaju i napreduju ti kojima radoznalost pomaže da se prilagode onome što slijedi.”

Leslieini savjeti za razvijanje radoznalosti počinju druženjem sa stručnjacima – djecom. “Razgovarajte sa svojom djecom ili nećacima i nećacima i pokušajte odgovoriti na ona čudna, teška pitanja koja imaju – poput 'Šta je zrak?' ili 'Jesmo li svi mi majmuni?' To vas tjera da razmišljate o stvarima koje ste uzimali zdravo za gotovo – to ponovo budi vašu radoznalost za ono što je oko nas i kako vidimo i percipiramo svijet.”