BHDoktor

Kako povratiti čulo mirisa nakon korone

Gubitak čula mirisa mirisa ili anosmija, koju prati i gubitak čula ukusa, postala je uobičajeni simptom Covida 19. Ispostavilo se da mnogi nemaju čulo mirisa i kada im prođu drugi simptomi bolesti - pa se postavlja pitanje - kako ga povratiti?

Za većinu pacijenata sa kovidom 19 koji pate od anosmije, čulo mirisa se vraća u roku od nekoliko sedmica, a ljekari još ne znaju da li virus uzrokuje dugotrajni gubitak ovog čula – pošto ima i onih kojima se mirisi potpuno mijenjaju nakon povratka u normalu.

Čulo mirisa je složeno i usko vezano za naše preživljavanje – sposobnost da osjetimo miris vatre, curenje hemikalija ili pokvarenu hranu – i za našu mogućnost da osjetimo složeni ukus i uživamo u hrani.

Naša čula – miris, vid, sluh, ukus i dodir – nas povezuju sa svijetom u kojem živimo, sa samim životom. Čula svakodnevnom životu dodaju bogatstvo i teksturu; ona su takođe povezana sa našim emocijama.

Dobra vijest je da su olfaktorni neuroni, pomoću kojih osećamo miris, sposobni za regeneraciju. Loša vijest je da se neće kod svih vratiti na svoj nivo funkcionisanja koju su imali prije covida, tvrdi Leo Newhouse, koji je specijalizovan za oporavak pacijenta.

On za “Harward Health Publishing” tvrdi da pacijenti sa postvirusnim gubitkom mirisa imaju otprilike 60% do 80% šanse da vrate deo svoje funkcije mirisa u roku od godinu dana. Budući da se čulo mirisa obično smanjuje zbog starosti, oporavak bi mogao trajati duže za starije odrasle osobe.

Da bi ponovo probudili nos, većina specijalista preporučuje trening mirisa, svakodnevnu rutinu mirisanja esencijalnih ulja poput limuna, eukaliptusa, karanfilića, ruže. Ako patite od gubitka mirisa, nemojte se obeshrabriti ako neke od esencija mirišu drugačije od onoga što ste očekivali: izobličenja povezana sa gubitkom mirisa (troposmija) nisu rijetka.

Ako uopšte ne osjećate miris ulja, pokušajte da se sjetite mirisa; drugim riječima, uključite svoj um u izazivanje čula mirisa. Kada jedete, ako ne možete da okusite čitav niz ukusa jela, obratite pažnju na osnovne – slatke, gorke, kisele, slane – kao i na strukturu hrane i osjećaj nepca. Ovo će vam pomoći da se usredsredite na ono što još uvijek možete da okusite, a ne na ono što ne možete.

“Na primjer, kada jedem tamnu čokoladu, mogu da osjetim samo gorko i slatko; što se tiče ukusa kakaa, još uvijek moram da se oslonim na svoje sjećanje”, piše Njuhaus.

On je dao i nekoliko osnovnih savjeta za one kojima se čulo mirisa sporo vraća.

– Posavjetujte se sa stručnjakom za uho, nos i grlo.

– U svoje kuhanje uključite što više začina.

– Zadržite nadu u oporavak.

– Njegujte osjećaj zahvalnosti: preživjeli ste potencijalno smrtonosnu bolest.

Nedostatak vitamina B12 može dovesti do olfaktorne disfunkcije i djelimičnog ili potpunog gubitka mirisa. Uključite dovoljno izvora vitamina B12 u svoju ishranu – jedite namirnice poput ribe, jaja, piletine, mlijeka, jogurta i sira. Ako ste vegan ili vegetarijanac, obratite se ljekaru o dodacima ishrani kako biste nadomjestili nedostatak ovog vitamina.

Studije su pokazale da pušenje može dodatno oštetiti i osjećaj mirisa i osjećaj ukusa. Ostavljanje cigareta je stoga siguran način da poboljšate čulo mirisa.