izbjegavanje reklama

Kako se boriti s YouTube oglasima u 2025. godini?

Situacija s oglasima na YouTubeu u 2025. godini postaje sve gora. Novi Manifest V3 je nametnut kao standard od strane Googlea i s njim je došlo značajnog smanjenja efikasnosti ad blockera.

YouTube Premium pretplata jedina omogućuje iskustvo bez oglasa, no ne može se reći da je jeftina. Plaćati 9.55 eura mjesečno ipak mnogima nije opcija i ne žele za to izdvajati financijska sredstava.

Jedino što je korisnicima ostalo je da se snalaze. U nastavku ćemo navesti nekoliko metoda putem kojih se može izbjeći prikazivanje oglasa i dobiti makar približno iskustvo gledanja videoklipova kakvo je nekad bilo na YouTubeu.

Korištenje ad blockera

Ad blockeri su s dolaskom Manifesta V3 izgubili dio svoje efikasnosti. Za njihove developere nije baš bilo izbora – mogli su pristati na Googleova pravila i korigirati kodove te ih prilagoditi Manifestu V3 ili odbiti pa se naći izvan Google Play Storea i Chrome Web Storea.

U 2025. godini i dalje možete koristiti ad blockere jer oni ne utječu samo na prikazivanje oglasa na YouTubeu, već i skeniraju različite web stranice i preveniraju oglase na njima. Zapravo oni na taj način istodobno omogućuju blokiranje malicioznih oglasa, povećavaju privatnost podataka te ubrzavaju vrijeme učitavanja.

Ono što bi u 2025. preporučili je da ad blockere koristite na web preglednicima koji ih podržavaju i koji nisu napravili oštar rez s Manifestom V3. Ovdje se svakako ističe Firefox web preglednik koji ima poseban odnos prema ekstenzijama i primjeni Manifesta V2 i V3. Na Firefoxu će ad blockeri uspješnije raditi pa ga zato možemo preporučiti.

Korištenje „Skip Ads“ prečaca na pametnim telefonima

Veliki broj oglasa na YouTubeu koji se prikazuju prije ili tokom videa je kraće forme. Oni obično traju oko 15 sekundi i manje. Za njih znamo da moramo pričekati 5 sekundi dok se ne pojavi „Skip Ad“ gumb s kojim ih se može preskočiti.

Opisanu radnju zapravo možete automatizirati i tako malo poboljšati iskustvo gledanja YouTube videa na pametnim telefonima. Treba napomenuti da će ovo raditi samo na nekim uređajima.

Čim se pojavi skraćeni YouTube oglas, tapkajte po zaslonu i odmah napravite svajp lijevo ili desno. Kod nekih uređaja ćete na ovaj način odmah napraviti uklanjanje skraćenih oglasa. Na ostalim uređajima morate čekati „Skip Ad“ dugme.

Za najbolje rezultate u borbi protiv YouTube oglasa na pametnim telefonima morate kombinirati ad blockere.

Korištenje alternativnih aplikacija

Ovaj trik može izvrsno raditi na pametnim telefonima. Aplikacije kao što je NewPipe omogućuju gledanje YouTube videa bez oglasa.

Kada otvorite ovu aplikaciju, odmah ćete vidjeti četiri glavne stranice:

„Trending“ zaslon – pokazuje sve videoklipove koji su u trendu

„What’s New“ – ovdje se pojavljuju svi YouTube kanali

„Subscription“ zaslon – pokazuje kanale na koje ste se pretplatili

„Bookmarked playlist“ – ovdje se pojavljuju videoklipovi koje ste označili.

Pošto NewPipe krši Googleova pravila, nećete ga naći u Google Play Storeu. Preuzmite ga sa službene web stranice za koju smo dali poveznicu i vidjet ćete kako će se vaše iskustvo s YouTube oglasima znatno poboljšati.

Treba napomenuti da ova i slične aplikacije imaju ograničenja na Appleovim uređajima jer se mnoge YouTube alternative bez oglasa ondje redovito blokiraju.

Slušanje YouTube videa

Korisnici mogu slušati YouTube videa bez gledanja oglasa. Ovaj trik je za one koji koriste YouTube za gledanje podcastova, slušanje audio knjiga ili muzike.

Kako bi iskoristili ovu mogućnost, otvorite YouTube video na svom pametnom telefonu putem web preglednika (ne YouTube aplikacije) i prebacite se na „desktop site“ unutar postavki. Nakon toga zaključajte zaslon ili prebacite se na drugu aplikaciju. Zvuk će nastaviti sa svojom reprodukcijom i mnogi oglasi će se samostalno ukloniti.

Ovo je najlakši način za slušanje YouTube sadržaja bez ometanja, a ovdje čak nije potrebna ni YouTube Premium pretplata.

Korištenje SponsorBlock ekstenzije

Ponekad čak i kod blokiranja redovnih oglasa dođe do situacije da se prisilno prikazuju sponzorirani oglasi.

Ako ste umorni od „this video is sponsored by…“ navoda, SponsorBlock bi mogla biti prava ekstenzija za vas. Ona se može instalirati na Chromeu, Firefoxu ili Edgeu i pomaže vam kod preskakanja i uklanjanja sponzoriranih segmenata oglasa unutar YouTube videa.

SponsorBlock se može iskoristiti i za preskakanje uvoda, završnih zaslona i filtriranje sadržaja.

Korištenje YouTubea u „incognito“ tabu

Čišćenje kolačića i gledanje YouTube videa u incognito modu može značajno reducirati učestalost oglasa.

Kolačići se čiste unutar postavki svakog web preglednika, a za gledanje YouTubea u incognito modu napravite sljedeće. Odjavite se sa svog YouTube korisničkog računa, otvorite novi tab u incognito modu, otvorite YouTube i počnite gledanje sadržaja. Putem ove metode smanjit će se broj oglasa. Neki će se i dalje prikazivati, no bit će ih znatno manje pa će iskustvo gledanja biti bolje.

Preuzimanje YouTube videa za offline gledanje

S preuzimanjem YouTube videa u potpunosti ćete izbjeći prikazivanje oglasa te u miru gledati sadržaj koji želite.

Ovo bi možda preporučili kad se radi o dugačkim videima čije bi učestalo prekidanje s oglasima znatno utjecalo na vaše iskustvo gledanja.

Sadržaje s YouTubea možete preuzimati ili putem „Save offline“ funkcije koja je dostupna samo u nekim zemljama ili putem korištenja softvera trećih strana kao što je YT-DLP.