Saudijske vlasti trenutno rade na provjeri svega što imaju o osumnjičeniku iz Magdeburga, Talebu al-Abdulmohsenu, i da će to podijeliti s njemačkom istragom koja je u toku "na svaki mogući način".
Unutar impozantnih zidova boje pijeska i zidova nalik tvrđavi saudijskog Ministarstva vanjskih poslova u Rijadu postoji možda opravdan osjećaj ljutnje, piše BBC.
Ministarstvo je prethodno upozorilo njemačku vladu na al-Abdulmohsenove ekstremističke stavove.
Verbalne note
Poslao je četiri takozvane "verbalne note", tri od njih njemačkim obavještajnim agencijama i jednu ministarstvu vanjskih poslova u Berlinu. Nije bilo odgovora, kažu Saudijci.
Dio objašnjenja za to možda leži u činjenici da je Taleb al-Abdulmohsen dobio azil od Njemačke 2016. godine, godinu nakon što je bivša kancelarka Angela Merkel otvorila granice svoje zemlje za više od milion migranata s Bliskog istoka. I 10 godina nakon što se al-Abdulmohsen nastanio u Njemačkoj.
Dolazeći iz zemlje u kojoj je islam jedina vjera koju je dopušteno prakticirati u javnosti, Al-Abdulmohsen je bio vrlo neobičan građanin.
Saudi warned Germany about Taleb al-Abdulmohsen before Magdeburg attack. Lapses in security under investigation.
— shorts91 (@shorts_91) December 22, 2024
Read more on https://t.co/uR9r1A2nhB
#Magdeburg #Extremism #SaudiGermany #SecurityLapse #GermanyNews #Taleb pic.twitter.com/qlu4azmdUH
Okrenuo je leđa islamu, učinivši sebe heretikom u očima mnogih.
Rođen u saudijskom gradu Hofufu u oazi hurmi 1974., malo se zna o njegovom ranom životu prije nego što je odlučio napustiti Saudijsku Arabiju i preseliti se u Evropu u dobi od 32 godine.
Aktivan na društvenim mrežama, na svom Twitter (kasnije X) računu označava sebe i kao psihijatra i osnivača saudijskog pokreta za prava, zajedno s oznakom @SaudiExMuslims.
Osnovao je web.stranicu čiji je cilj pomoći saudijskim ženama da pobjegnu iz svoje zemlje u Evropu.
Saudijci kažu da je bio trgovac ljudima, a istražitelji Ministarstva unutarnjih poslova, Mabaatheth, navodno imaju obiman dosje o njemu.
Posljednjih godina bilo je izvještaja o disidentima Saudijcima koji su bili pod neprijateljskim nadzorom agenata saudijske vlade u Kanadi, SAD i Njemačkoj.
Nema sumnje da su njemačke vlasti, i savezne i državne, napravile neke ozbiljne propuste u slučaju Al-Abdulmohsena.
Bez obzira na njihove razloge za nereagiranje, kako tvrde Saudijci, na ponovna upozorenja o njegovom ekstremizmu, on je naizgled bio opasnost za svoju usvojenu zemlju domaćina.
Tu je također, zasebno, neuspjeh da se zatvori, ili barem čuva, pristupni put za hitne slučajeve do Magdeburg Alter Markt koji mu je omogućio da se svojim BMW-om navodno odveze u gužvu.
Njemačke vlasti branile su se i rekle da je istraga o prošlosti osumnjičenika u toku.
The mainstream media says Taleb al-Abdulmohsen, the Muslim man who rammed a car into a Christmas Market in Germany, is Islamophobic. If true he must be the first Islamophobe in history to attack hundreds of non Muslims and then shout "Allah hu akbar" (Allah is great). pic.twitter.com/IpXvzbEbCA
— Rakesh Krishnan Simha (@ByRakeshSimha) December 22, 2024
Ali komplicirajući faktor ovdje je to što Saudijska Arabija, iako se smatra prijateljem i saveznikom Zapada, ima loše stanje ljudskih prava.
Sve do juna 2018. Saudijkama je bilo zabranjeno voziti, a čak su i one žene koje su prije toga javno tražile ukidanje te zabrane bile proganjane i zatvarane.
Prijestolonasljednik Saudijske Arabije Mohammed bin Salman, tek u svojim 30-ima, iznimno je popularan u svojoj zemlji.
Dok su se zapadni čelnici uglavnom distancirali od njega nakon njegove navodne umiješanosti u jezivo ubistvo saudijskog disidenta Jamala Khashoggija 2018., što prijestolonasljednik poriče, kod kuće je njegova zvijezda još uvijek u usponu.
Ovo je paradoks
Pod njegovom de facto vladavinom, saudijski javni život promijenio se nabolje, muškarcima i ženama dopušteno je slobodno druženje, a kina su se ponovo otvorila, uz velike, spektakularne sportske i zabavne događaje, čak i nastupe zapadnih umjetnika poput Davida Guette i Black Eyed Peas.
Ali tu postoji paradoks.
Dok je saudijski javni život cvjetao, istovremeno je došlo do slamanja svega što čak nagovještava više političkih ili vjerskih sloboda.
Who is Magdeburg market attack suspect Taleb al-Abdulmohsen?https://t.co/XshJeOpEk5
— Shipper of ASOIAF JonArya + Helo & Athena (BSG) (@TVyMovies) December 22, 2024
Oštre zatvorske kazne od 10 ili više godina izrečene su za obične tvitove.
Niko ne smije ni propitivati način na koji se vodi država.
Čini se da je u tom kontekstu Njemačka ispustila loptu s Talebom al-Abdulmohsenom.