vrlo čudno

Kako se moglo desiti da SDA-ovom Zoranu Blagojeviću dodaju 245 glasova, a toliko da oduzmu njegovom protukandidatu Zijadu Lugaviću?

Zoranu Blagojeviću, kandidatu SDA za gradonačelnika Tuzle neko je 'greškom' dodao čak 269 glasova s jednog biračkog mjesta u Tuzli, na lokalnim izborima održanim 6. oktobra. Umjesto da se u JIIS aplikaciju Blagojeviću unesu 24 osvojena glasa koliko ih je bilo uneseno u originalnim obrascima za zbirne rezultate s biračkih mjesta, njemu je neko od referenata u Gradskoj izbornoj komisiji 'namaknuo' još 245 glasova!

S druge strane Blagojevićevom protukandidatu iz SDP-a Zijadu Lugaviću koji je i pobijedio na izborima neko je 'greškom' upisao da je osvojio 24 glasa, a u stvari je Lugavić dobio 269 glasova.

Ovo su dva od 91 slučaja u kojima je došlo do 'pogrešnog' unosa rezultata za kandidate na proteklim izborima, a koje je provjerama utvrdila Centralna izborna komisija BiH, nakon što je uvažila prigovore o tim slučajevima.

Referenti nisu izvršili ispravke u roku

Ono što zabrinjava jeste to da su pogrešne rezultate izbora unosili referenti za unos rezultata iz općinskih i gradskih izbornih komisija, a nakon što su dobili obrasce za zbirne rezultate od biračkih odbora, pa ih onda unosili u JIIS aplikaciju.

CIK BiH je provjere vršio po prigovorima od kojih se najveći broj odnosio na Brčko distrikt, Banoviće, Hadžiće, dok se manji broj prigovora koje je rješavao jučer CIK BiH odnosio na Kalesiju, Živinice, Banja Luku, Tuzlu, Trebinje, Bihać, Pale, Novo Sarajevo, Donji Vakuf…

Ono što je zabrinjavajuće jeste to da su 'greške' pravili referenti općinskih i gradskih izbornih administracija, koji su imali rok za korekcije od 36 sati nakon zatvaranja biračkih mjesta, a sudeći po 'greškama' to nisu učinili.

Iako je CIKBiH utvrdio da se radi o 'tehničkim greškama u unosu osvojenih glasova u aplikaciju JIIS' na jučerašnjoj sjednici nije pojašnjeno na koji način se došlo do zaključka da je riječ o greškama, a ne o eventualnim zloupotrebama. Jer, u ovakvim slučajevima nameće se pitanje, šta bi se desilo da nije bilo prigovora i da nisu uvaženi, a samim tim da nisu izvršene provjere?

Koliko je još ovakvih slučajeva?

Već smo vidjeli situacije kada i jedan glas na izborima može biti odlučujući, a kamoli desetine ili stotine glasova koje su 'pogrešno' unošene.

Postavlja se i pitanje koliko je još ovakvih slučajeva?

Inače, CIK BiH je utvrdio da se pogrešan unos odnosi na kandidate iz 13 političkih stranaka.

Osim u slučaju Zorana Blagojevića kojem je 'greškom' dodato 245 glasova, a toliko je prvobitno bilo oduzeto njegovom protukandidatu Zijadu Lugaviću, među upečatljivijim slučajevima kada su kandidatu oduzeti glasovi jeste onaj kandidata Naše stranke Abdulaha Lazovića iz Brčko Distrikta, kojem je u JIIS aplikaciju uneseno da je osvojio nula glasova, a provjerom je utvrđeno da je ipak dobio 100 glasova.

Đorđe Popović, kandidat Socijalističke partije iz Brčko Distrikta osvojio je 10 glasova, a u aplikaciju je uneseno da je dobio 40 glasova.

Mevlida Mujić, kandidatkinja PDA za Općinsko vijeće Banovići osvojila je 104 glasa, koliko stoji na obrascu, a u aplikaciju je uneseno da je dobila samo četiri glasa.

Mnogi od kandidata, u slučajevima koji su provjeravani, za koje je u aplikaciju uneseno da nisu dobili nijedan glas, ipak su osvojili glasove.