PRAVILNO DRŽANJE

Kako smanjiti bolove u leđima? Pokušajte sa ovih 14 načina

Bolovi u leđima pogađaju milione ljudi širom svijeta. Od sjedilačkog načina života i nepravilne tehnike vježbanja do neravnoteže mišića ili čak temeljnih medicinskih stanja – njihovo porijeklo može biti jednako raznoliko kao i njihove manifestacije.

Evo nekoliko savjeta kako smanjiti bolove u leđima.

Kako smanjiti bolove u leđima?

Evo 14 strategija za ublažavanje bolova u leđima.

Poboljšajte svoj san

Bolovi u leđima često ometaju san, pogoršavajući nelagodu. Kako biste poboljšali kvalitetu sna, pokušajte spavati na boku s jastukom između koljena radi poravnanja kičme ili na leđima s jastukom ispod koljena. Osigurajte da vaš madrac ima odgovarajuću čvrstoću za potporu.

Održavajte dobro držanje

Izbjegavajte pogrbljeno držanje jer loše držanje može pogoršati bolove u leđima, posebno tijekom dugotrajnog sjedenja.

Sjednite uspravno s opuštenim ramenima i leđima naslonjenim na stolicu.

Razmislite o korištenju jastuka ili smotanog peškira za lumbalnu potporu i držite stopala ravno na podu.

Lijekovi bez recepta

Nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID) i acetaminofen obično se koriste za ublažavanje bolova u leđima.

Međutim, posavjetujte se s ljekarom prije upotrebe jer možda nisu prikladni za svakoga i obično su dio sveobuhvatnog plana liječenja.

Lijekovi na recept

U teškim slučajevima mogu biti potrebni NSAID-ovi, opioidi ili mišićni relaksanti. Neophodno je razgovarati o mogućim interakcijama s drugim lijekovima kako bi se izbjegle nuspojave.

Antidepresivi

Jedan od najneobičnijih načina kako smanjiti bolove u leđima je korištenje antidepresiva. Antidepresivi se mogu propisati za hroničnu bol u donjem dijelu leđa, iako njihov mehanizam ublažavanja boli nije u potpunosti shvaćen. Mogu utjecati na signale boli u tijelu svojim utjecajem na hemijske glasnike.

Fizikalna terapija

Fizioterapeut vas može naučiti pravilno poravnanje i tehnike kretanja kako bi se smanjio napor na leđima. Specijalizirane vježbe jačaju mišiće jezgre, što može pomoći u sprječavanju budućih epizoda bolova u leđima.

Izbjegavajte dugotrajno mirovanje

Suprotno dosadašnjoj praksi, produženo mirovanje u krevetu se ne preporučuje jer može pogoršati bolove u leđima i dovesti do komplikacija. Umjesto toga, postupno nastavite s normalnim aktivnostima i uključite blage vježbe poput plivanja, hodanja ili joge.

Terapija ledom i toplinom

Naizmjenično primjenjivanje leda i topline može pomoći u smanjenju bolova i upale. U početku stavljajte ledene obloge nekoliko puta dnevno, a zatim prijeđite na tople obloge, kako biste opustili mišiće i poboljšali protok krvi.

Praktična terapija

Masaža i manipulacija kičmom koju izvode obučeni stručnjaci mogu pružiti privremeno olakšanje od hroničnih bolova u leđima rješavanjem strukturnih problema i napetosti mišića.

Stimulacija živaca

Tehnike poput akupunkture ili transkutane električne stimulacije živaca (TENS) mogu se koristiti za ublažavanje hroničnih bolova u leđima modulacijom signala boli.

Psihološka podrška

Kognitivno-bihevioralna terapija je pokazala učinkovitost u upravljanju hroničnim bolovima i u leđima tako što se bavi negativnim obrascima mišljenja i promiče pozitivne reakcije na tjelesnu aktivnost.

Biofeedback

Biofeedback pomaže pojedincima kontrolirati fiziološke reakcije na bol bez lijekova, smanjujući intenzitet bolova bez prijavljenih nuspojava.

Spinalne injekcije

Injekcije, poput kortikosteroida, mogu se davati za smanjenje upale i ublažavanje bolova u leđima, iako učestalost može biti ograničena kako bi se spriječili štetni učinci.

Hirurške opcije

Hirurški zahvat, kao što je diskektomija ili laminektomija, može se razmotriti u teškim slučajevima gdje konzervativni tretmani ne uspijevaju ublažiti pritisak na živce ili leđnu moždinu.

Međutim, operacija nosi rizike i treba je smatrati posljednjim sredstvom.