Politika

Kako stranke koriste zakon za korupciju i izvlačenje pare za finansiranje kampanje

Zbog kršenja Izbornog zakona i Zakona o finansiranju političkih stranaka, Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine zabranila je učešće za 28 stranaka na Opštim izborima u oktobru ove godine.

Kako je navedeno u reviziji finansiranja političkih stranaka koju su objavili Centri civilnih inicijativa kod samo 9 posto političkih stranaka nije utvrđeno kršenje Zakona. A protiv 51 stranke pokrenut je postupak utvrđivanja odgovornosti, javlja BHRT.

  • Finansijska sredstva obezbijeđena za finansiranje političkih stranaka, uglavom sredstva iz budžeta, nisu koristile isključivo za ostvarivanje ciljeva utvrđenih svojim programom i statutom.
  • Stranke nisu vodile evidenciju o prijemu članarina i dobrovoljnih priloga, te priloge nisu prijavile u finansijskim izvještajima.
  • Sredstva od članarina i dobrovoljnih priloga, koja su primana u gotovini, nisu uplaćivana na transakcijski račun političke stranke.
  • Ostvarile su priloge iznad limita.
  • Znatan broj stranaka se finansirao se iz zabranjenih izvora,
  • Znatan je broj političkih stranaka nije prijavilo transkcijske račune kod poslovnih banaka, putem kojih su obavljale finansijske transakcije.

I nije ovo sve. Još je puno primjera kako se krši Zakon o finansiranju političkih stranaka u Bosni i Hercegovini i kako se netransparetno troše budžetski novci, bez ikakvog nadzora i kontrole. Inače, za finansiranje poltičkih stranaka godinama se iz državnog budžeta izdvajaju ogromna sredstva. Samo u posljednje tri godine izdvojeno je 75 miliona maraka, dok su pojedine stranke dobile još po tri miliona, također javnog novca. Iz Centralne izborne komisije poručuju da je protiv 51 stranke pokrenut proces utvrđivanja odgovornosti te da je kod 6 stranaka uočena zloupotreba u trošenju budžetskog novca. Na kršenje Zakona o finansiranju političkih stranaka upozoravaju i iz Transparensija.

"Mi smo tokom prošle godine radili jedan monitornihg oglašavanja, u medijima i na bilbordima i utvrdili smo da su političke stranke duplo manje sredstava prikazale u izvještajima nego što smo mi to utvrdili na samo dva oblika oglašavanja, to dovoljno pokazuje da političke partije kriju ko ih finansira, skrivaju stvarne izvore finansiranja. Neki slučajevi koje sada istražni organi otkrivaju pokazuju da najveći dio tih sredstava dolazi iz javnih izvora", navodi Srđan Traljić iz Transparency International-a BiH.

I ne čudi onda zašto vlast u Bosni i Hercegovini ne želi da unaprijedi Zakon o finansiranju političkih stranaka koji je inače i jedan od 14 prioriteta Evropske unije. Jer ovakav kakav jeste trenutno ih ni u čemu ne ograničava. I džaba nam onda sva silna upozorenja i apeli.

"I u svim državama ima da se iz budžeta izdvaja za stranke, da li to treba da bude na ovakav način i u ovolikom obimu kao u Bosni i Hercegovini, i to je razlog zašto je kod nas politika najunosniji posao i zanimanje. Možda bi drugačiji način raspodjele sredstava smanjio broj političkih stranaka, jer mi ovo što imamo u Bosni i Hercegovini je totalno neprihvatljivo", naglašava Vehid Šehić, Forum građana Tuzla.

Finansiranje političkih stranaka u BiH regulisano je zakonom koji je usvojen 2012. godine. Zakon ima niz manjkavosti koje političkim strankama omogućavaju zloupotrebe, bez da krivično odgovaraju. Njegova izmjena tražena je mnogo puta do sada, no političke volje nije bilo.