Tužilaštvo Kantona Sarajevo na današnjem je ročištu zatražilo jednomjesečni pritvor osumnjičenima Ibri Berilu, Nađi Milišić, Adisu Mulaosmanoviću i Edini Džigal koji su jučer uhapšeni u policijskoj akciji "Incitat“.
Međutim, advokati aktuelnog načelnika Općine Trnovo Berila, njegove pomoćnice Milišić te vlasnika firme LOK-PIL Mulaosmanovića i njegove sestre Džigal, ne samo da su se usprotivili razlozima zbog kojih bi njihovi klijenti trebali ostati iza rešetaka, nego su doveli u pitanje i osnov sumnje da je spomenuta četvorka počinila bilo kakvo krivično djelo.
Odluke donosilo Općinsko vijeće
Senad Pizović, koji zastupa prvoosumnjičenog Berila i drugoosumnjičenu Milišić, u iscrpnom je izlaganju naveo razloge zbog kojih je, po njemu, upitna opravdanost razloga za pritvor.
Za same optužbe je rekao da nikakvog pranja novca niti štete nije bilo, tvrdeći da je "imovina iz javnog preduzeća prešla na Općinu Trnovu" i da niko nije nikakav novac stavio u svoj džep.
Pored toga, kaže Pizović, sve odluke, uključujući i one za koje se terete Berilo i Milišić, donosilo je Općinsko vijeće Trnova, a načelnik i njegova pomoćnica samo su ih provodili.
Što se tiče apartmana u hotelu Aroma na Bjelašnici, za koji Tužilaštvo tvrdi da je Berilo dobio na poklon od investitora i vlasnika hotela Mulaosmanovića, rekao je da ne postoji nijedan dokaz za takvu tvrdnju "osim kafanskih priča".
Kako je išla procedura?
Na Pizovićevo izlaganje naslonio se i Mulaosmanovićev advokat Marijan Krešić, tvrdeći da je prilikom kupovine zemljišta, prvo 2016., pa potom 2019. godine, ispoštovana sva procedura - od odluke Općinskog vijeća Trnova preko mišljenja pravobranilaštva pa do upisa na Sudu.
Krešić je rekao da je Mulaosmanović sve to i uredno platio, a to je koštalo nešto više od 140.000 KM.
Odbacio je i navode o pranju novca, tvrdeći da su kupci uredno, preko računa, kupovali apartmane te da je s pravnog lica LOK-PIL regularno isplaćena dobit na račun fizičkog lica, odnosno osnivača firme.
Za razliku od Berila i Milišić, Mulaosmanović se želio obratiti sudu.
"Kriv sam što sam ikad otišao na Bjelašnicu. Otišao sam s ocem 1997. godine da radim časno i pošteno", rekao je Mulaosmanović.
Zastupnik njegove sestre naglasio je da "Tužilaštvo na ročištu nije izvelo nijedan dokaz protiv Edine Džigal za krivično djelo koje joj se stavlja na teret i da se sve zasniva na tumačenju razgovora koji su vodili brat i sestra".