afera respiratori

Kako su se branili osuđeni Novalić, Solak i Hodžić? Od “ja nisam odlučivao” do “čekam da mi dođu oni s čarapama”

Njima se sudilo za sumnjivu nabavku 100 kineskih respiratora u vrijednosti ‪10.530.000‬ KM tokom pandemije koronavirusa

Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu u predmetu Respiratori kojom su nekadašnji premijer Federacije BiH Fadil Novalić, direktor Federalne uprave Civilne zaštite (FUCZ) Fahrudin Solak i vlasnik firme F.H. Srebrena malina iz Srebrenice Fikret Hodžić proglašeni krivim i osuđeni na višegodišnje zatvorske kazne.

Njima se sudilo za sumnjivu nabavku 100 kineskih respiratora u vrijednosti ‪10.530.000‬ KM tokom pandemije koronavirusa 2020. godine.

Pravosnažno osuđeni

Novalić, Solak i Hodžić pravosnažno su proglašeni krivim, a firma F.H. Srebrena malina, čije je odgovorno lice Hodžić, odgovornom da su počinili produženo krivično djelo zloupotreba položaja ili ovlaštenja.

Solak je osuđen i za krivično djelo krivotvorenje službene isprave.

Solaku je izrečena kazna zatvora od šest godina, Hodžiću pet i Novaliću četiri godine.

Podsjetimo se kako su se tada optuženi, a sada i pravosnažno osuđeni Novalić, Hodžić i Solak branili pred Sudom, odnosno u javnosti od optužbi zbog kojih će, na koncu, i završiti na robiji.

"Ja nisam odlučivao šta će nabaviti i koja količina. Pogrešno je tumačenje da se na sjednici Vlade od 16.3.2020. odobrio hitni postupak nabavljanja.

To se samo odnosilo na zdravstvene ustanove, a ne FUCZ. Bili smo pod pritiskom da se materijal nabavi. Naročito od ministra Aljoše Čampare koji je rekao da narod neće interesirati propisi ako bude velikih žrtava.

Vlada odlučila

Đenan Salčin je potpisao mišljenje da se nema potrebe mijenjati zakon jer se radi o višoj sili. Uopšte o tome nisam razgovarao sa Solakom i Hodžićem o tome. Vlada je donijela odluku, a ne ja. Ja sam bio odgovoran da pribavi sredstva", pročitao je tužilac iz Novalićevog iskaza.

Dalje Novalić navodi da je FUCZ postavila zahtjev prema Ministarstvu finansija i komandantu CZ.

"Zbog mjera samoizolacije samo je moj kabinet bio operativan. Srebrena malina je ponudu poslala mailom i siguran sam da to nisu bili ACM respiratori već neki drugi.

Nisam vršio pritisak na agenciju za lijekove da im se da dozvola. Šta se kasnije dešavalo sa Hodžićem i Solakom, ja ne znam. Sa Hodžićem sam se vidio jednom i on je došao nenajavljen. Rekao je da jedino on može nabaviti respiratore. Dolazio je kod Hasana Ganibegovića da mu ovaj pomogne.

Solak mi je potom rekao da respiratori dolaze za 15 dana. Nisam kontaktirao sa Hodžićem putem privatnog maila. I moj privatni mail je kod sekretarice.

Ta Hodžićeva posjeta nije upisana u protokol. Inače, ja sam mobitel mijenjao svakih mjesec jer sam na prethodnom radnom mjestu bio žrtva industrijske špijunaže.

Nisam s mobitela brisao podatke, poslao sam ga za Austriju. Na telefonu koji sam predao podaci su od četiri dana", pročitao je tužilac.

Nema problem da ode u zatvor

Kad je u pitaju Hodžić, veliku je pažnju privukla izjava iz 2020. godine, kada se afera tek zakotrljala.

"Ako sam počinio zločin, nemam problem da odem u zatvor! Ali, ovo što preživljavam sada je gore od zatvora, ne viđam dijete jer čekam da mi dođu oni s čarapama, neću da mi dijete ima trauma ", rekao je Hodžić za FACE TV.

Fahrudin Solak je u završnoj riječi optužio tužitelje Tužilaštva BiH Džermina Pašića i Mirzu Hukeljića da su od nabavke respiratora proizveli “aferu”, te da su tužitelji, istražujući nabavku respiratora, nanijeli štetu građanima je im respiratori nisu bili odmah na raspolaganju!