Zdravlje

Kako ublažiti zubobolju kod kuće

Zubobolja može biti vrlo neugodno i bolno stanje, te je važno poduzeti mjere kako biste što prije ublažili bol. Iako je važno posjetiti stomatologa što je prije moguće, postoje neke stvari koje možete učiniti kod kuće kako biste ublažili bol i nelagodu povezane sa zuboboljom. Evo nekoliko saveta za ublažavanje zubobolje i kako ublažiti zubobolju kod kuće.

Ispiranje slanom vodom

Slana voda je prirodno dezinfekciono sredstvo koje može pomoći u smanjenju upale i sprečiti bol u zubu. Pomiješajte kašičicu soli u šoljici tople vode i koristite je kao vodicu za ispiranje usta. Mućkajte rastvor u ustima nekoliko minuta pre nego što ga ispljunete. Ovo može pomoći u smanjenju otoka i ublažavanju bolova.

Hladne obloge

Hladna obloga može pomoći u smanjenju upale i ublažavanju bolova. Umotajte nekoliko kockica leda u peškir i držite ih uz obraz, blizu bolnog područja, oko 15 minuta. Ponovite po potrebi.

Ulje klinčića

Ulje klinčića ima prirodna antiseptička svojstva i može veoma uspješno da umrtvi bolno mjesto. Umočite vatu u ulje klinčićai nanesite je na zahvaćeno područje. Takođe možete pomiješati nekoliko kapi ulja klinčića sa kašičicom maslinovog ulja i koristiti ga za afte u ustima. Ovo može pomoći u smanjenju boli i upale.

Vrećice čaja od nane

Pepermint ima prirodna antibakterijska i protuupalna svojstva koja mogu pomoći u smanjenju otoka i ublažavanju bolova. Stavite ohlađenu, vlažnu vrećicu čaja od mente na zahvaćeni zub na oko 20 minuta. Ponovite po potrebi.

Bijeli luk

Bijeli luk takođe ima prirodna antibakterijska i protuupalna svojstva koja pomažu u smanjenju bolova i otoka. Zgnječite češanj belog luka i pomešajte ga sa malo soli. Nanesite smjesu direktno na zahvaćeni zub oko 10 minuta. Možete i žvakati češanj belog luka kako biste oslobodili sok i ublažili bol.

Vodonikov peroksid

Vodonikov peroksid je prirodni dezinficijens koji može pomoći u ubijanju bakterija i smanjenju upale. Pomiješajte jednake dijelove 3% vodonikovog perokisda i vode i koristite kao tekućinu za ispiranje usta. Mućkajte rastvor u ustima nekoliko minuta pre nego što ga ispljunete. Na ovaj način možete smanjiti otok u ublažiti bol.

Sirće

Jabukovo sirće je još jedan prirodni lijek za zubobolju koji ima prirodna antibakterijska i protuupalna svojstva. Pomiješajte kašiku jabukovog sirćeta sa šoljom tople vode i koristite kao rastvor za ispiranje usta. Mućkajte rastvor ovaj rastvor u ustima nekoliko minuta i onda ga ispljunite. Sirće će smanjiti otok i ublažiti bol.

Ulje Origana

Koristite origanovo ulje i štapić za uši da nanesete ovaj proizvod na bolno mesto. Origano ulje uspešno eliminiše bakterije koje uzrokuju bol, i ima analgetsko i protuupalno djelovanje koje će smanjiti oticanje. Za to zaslužan sastojak karvakrol.

Lijek za zubobolju

Lijekovi za bolove bez recepta kao što su ibuprofen ili acetaminofen mogu uspešno smanjiti bol i upalu. Slijedite upute za doziranje na pakovanju i nemojte prekoračiti preporučenu dozu.

Izbjegavajte toplu ili hladnu hranu i napitke

Izbjegavajte toplu ili hladnu hranu i napitke koji mogu pogoršati stanje zahvaćenog zuba i još više izazvati bol. Držite se sobne temperature ili pak mlake hrane i pića dok ne dođete do zubara.

Održavajte dobru oralnu higijenu

Održavanje dobre oralne higijene važno je za sprječavanje zubobolje i drugih stomatoloških problema. Perite zube dva puta dnevno, čistite zube koncem i redovno posjećujte zubara radi pregleda i čišćenja.

U zaključku, iako ovi kućni lijekovi mogu pomoći u ublažavanju simptoma zubobolje, važno je posjetiti stomatologa što je prije moguće kako bi se utvrdio osnovni uzrok boli i kako bite dobili odgovarajući tretman.

Kako spriječiti karijes?

Ignoriranje zubobolje može dovesti do daljnjih komplikacija i potencijalno dovesti do gubitka zahvaćenog zuba. Stoga je bitno da što prije zakažete pregled kod svog stomatologa.

Vaš stomatolog će pregledati vaše zube i desni kako bi utvrdio uzrok zubobolje. Ovisno o uzroku, vaš stomatolog može preporučiti plombiranje, vađenje živca i čišćenje kanala ili druge stomatološke zahvate za liječenje zahvaćenog zuba.

Prevencija je uvijek bolja od liječenja, a održavanje dobre oralne higijene je ključ za sprječavanje zubobolje i drugih stomatoloških problema. Evo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da održite dobru oralnu higijenu:

  • Perite zube dva puta dnevno pastom za zube koja sadrži hlor.
  • Svakodnevno čistite konac kako biste uklonili plak i čestice hrane između zuba.
  • Koristite antiseptičku vodicu za ispiranje usta kako biste ubili bakterije i osvježili dah.
  • Jedite zdravu i uravnoteženu ishranu koja sadrži malo šećera i mnogo hranljivih materija.
  • Izbjegavajte pušenje i pretjeranu konzumaciju alkohola.
  • Redovno posjećujte svog stomatologa radi pregleda i čišćenja.

Zašto nastaje karijes?

Karijes nastaje kada je vanjski sloj vašeg zuba, nazvan caklina, oslabljen ili uništen kiselinom koju proizvode bakterije u ustima. Kiselina koju proizvode ove bakterije erodira caklinu i formira rupe, poznate kao šupljine, u vašim zubima.

Bakterije napreduju na šećeru i škrobu u hrani i pićima koje konzumirate. Kada jedete ili pijete slatku ili skrobnu hranu, bakterije u vašim ustima proizvode kiselinu kao nusproizvod svojih metaboličkih procesa. Kiselina napada vašu zubnu caklinu, uzrokujući da ona slabi i postaje podložnija karijesu.

Nekoliko faktora može doprinijeti karijesu, uključujući lošu oralnu higijenu, ishranu bogatu šećerom i škrobom i određena medicinska stanja koja smanjuju količinu pljuvačke u ustima. Pljuvačka pomaže u neutralizaciji kiseline koju proizvode bakterije u ustima, tako da nedostatak pljuvačke može učiniti vaše zube sklone karijesu.

Ostali faktori koji mogu povećati rizik od karijesa uključuju:

  • Kada ne perete i ne čistite zube koncem redovno
  • Često konzumiranje slatke i kisele hrane i pića
  • Suva usta
  • Recesija desni
  • Škripanje ili stiskanje zuba
  • Određeni lijekovi koji smanjuju proizvodnju pljuvačke
  • Genetika

Da biste spriječili karijes, neophodno je održavati dobru oralnu higijenu, jesti zdravu i uravnoteženu ishranu i redovno posjećivati svog stomatologa radi pregleda i čišćenja. Osim toga, možete smanjiti rizik od karijesa tako što ćete ograničiti konzumaciju zašećerene i skrobne hrane i pića, te piti puno vode kako biste isprali čestice hrane i bakterije iz usta.