Postoje mirisi koji mogu označavati opasnu promjenu u našem domu, kao što su loše električne instalacije, neki su izuzetno štetni po naše zdravlje poput duvanskog dima, dok neki nisu toliko opasni, ali bi ih bilo poželjno ukloniti, kao što je miris plijesni.
Danas se na tržištu može naći mnogo preparata koji se predstavljaju kao najučinkovitija sredstva za uklanjanje neugodnih mirisa iz doma. Međutim, pitanje je koliko su oni dobri po naše zdravlje, a da bismo mogli donijeti ispravnu odluku, dobro je znati kako se 'nositi' s problemom neugodnih mirisa, pokušati ga spriječiti, ali i ukloniti.
Zašto se moja kuća osjeti na plijesan?
Ako je problem vlaga u domu, osjećat ćemo miris plijesni koja buja na vlažnim, tamnim i mračnim mjestima. Plijesan nije nimalo zanemariv i izaziva nekoliko ozbiljnih zdravstvenih problema, kao što su kihanje, šmrcanje, kašalj, iritacija očiju ili kože, teško disanje. Uz to, plijesan može pojačati simptome astme: kašalj, teško disanje, kratak dah i stezanje u prsima. Iritacije izazvane izloženosti plijesni također se manifestiraju simptomima sličnim alergijskim. Kako bi uklonili ovaj miris iz kuće, zahvaćene površine se prvo moraju osušiti i plijesan ukloniti.
Savjeti kako ukloniti miris plijesni
· Provjerite vlažna mjesta u kući gdje postoji mogućnost razvoja plijesni, posebno imajući na umu skrivena mjesta.
· Kada ih pronađete, očistite ih četkom sa mješavinom običnog deterdženta i vode. Ne koristite izbjeljivač, jer on će samo uništiti žive stanice plijesni, ali neće uticati na spore, što će samo dovesti do brže pojave nove plijesni. Zatim, osušite ta mjesta koristeći ventilaciju i isušivače prostora. Pobrinite se da su površine potpuno suhe prije početka obnavaljanja ili farbanja tih površina.
· Ukoliko se miris plijesni 'uvukao' u tepihe, prvo uklonite uzrok pojave tog mirisa. Kako biste osvježili tepih, naprskajte ga mješavinom 1 mjere bijelog sirćeta i 2 mjere vode. Zatim, pospite sodu bikarbonu i sačekajte nekoliko sati. Ukoliko se miris i dalje osjeti, ponovite postupak. Prvo uradite test na malom dijelu površine, kako bi izbjegli oštećivanje osjetljivih materijala.
Miris duhanskog dima u vašem domu
Dim cigareta oslobađa supstance koje se lijepe na sve površine u prostoriji u kojoj se puši. Dim također ulazi i u stvari koje same po sebi apsorbiraju mirise, kao što su tepisi, namještaj, zavjese, odjeća, i mnogi drugi. Uz to, ako imate centraliziranu klimu i grijanje u zgradi ili kući u kojoj živite, ono također može prenositi mirise dima i kemikalije kroz instalacije. Ovaj miris je jako teško ukloniti, ali ne i nemoguće.
Kako biste ukloniti miris dima cigarete, morate temeljito očistiti svaki kutak doma:
· Prvo, otvorite sve prozore i vrata, kako bi ušlo što više svježeg zraka.
· Očistite sve filtere za pročišćavanje zraka, kao što su oni u klima uređajima i kuhinjskim napama.
· Očistite zidove i plafone proizvodima koji sadrže amonijak i glikol – dva sastojka koji neutraliziraju loše mirise.
Sačekajte da se osuše, pa provjerite da li je miris nestao.
· Ukoliko nije, prefarbajte zidove i plafon bojom koja sadrži lateks. Očistite sve u domu: podove, prozore, namještaj, tkanine, zavjese, žaluzine, površine, i slično.
Međutim, neprijatan, uporan miris nije najveći problem kod duhanskog dima, već posljedice koje ima po zdravlje, te je jedini način da spriječite nastanak ili dalje taloženje duhanskog dima potpuni prestanak pušenja. Ili, ukoliko to ne učinite, upotreba manje štetnih, duhanskih alternativa, kao što je IQOS, uređaj koji zbog tehnologije koja ne sagorijeva već zagrijava duhan ne emitira dim i ne utiče negativno na kvalitet vazduha u prostoriji, pa samim tim ne dovodi ni do pasivnog pušenja.
Pretvorite sadašnji, ustajali u miris proljeća
Kupatila su još jedno mjesto koja se često koriste i koja su leglo vlage, vlažnih peškira i nedovoljnog zračenja, koja često upijaju neprijatne mirise.
Kako osigurati svježu i zdravu sredinu u toj prostoriji?
· Često zračite kako biste osigurali svjež zrak: uključite ventilaciju i otvorite prozor radi cirkulacije zraka. Ovo će također spriječiti razvoj vlage i plijesni. Ostavite vrata kupatila otvorena kada ga ne koristite.
· Peškire objesite odvojeno: ovo će spriječiti da poprime neugodan miris i da se brže osuše. Samo osigurajte da je svaki obješen na dovoljno prostora, kako ne bi bili u gužvi.
Kada osvježite svoj dom, potrudite se da ga održavate svježim, ali i da izbjegavate umjetne mirise. Okružite se biljkama koje prečišćavaju vazduh kao što sanseverija (ili svekrvin jezik), spatifilijum, bambus palma ili aloa vera koja vam može poslužiti i kao odličan lijek protiv opekotina i uboda insekata.