KAKO UPRAVLJATI OVIM STANJIMA?

Kakva je veza između visokog holesterola i visokog krvnog pritiska?

Naučnici su otkrili da višestruki faktori rizika, poput visokog holesterola u krvi i visokog krvnog pritiska, povećavaju vjerojatnost razvoja bolesti srca.

Čak i ako su te razine samo malo povišene, njihova kombinirana prisutnost ubrzava oštećenje krvnih žila i srca, potencijalno dovodeći do srčanog i moždanog udara i komplikacija poput disfunkcije bubrega i oštećenja vida.

Visoki holesterol i krvni pritisak

Visoki holesterol, definiran kao povišena razina holesterola u krvotoku, predstavlja značajan zdravstveni rizik, potencijalno pridonoseći kardiovaskularnim bolestima. Višak holesterola može se zalijepiti za stijenke arterija, stvarajući masne naslage koje ometaju protok krvi.

S vremenom se te naslage stvrdnu u plak, sužavajući i ukrućujući arterije, što može kulminirati ozbiljnim kardiovaskularnim događajima poput stvaranja krvnog ugruška.

Zdravstveni radnici koriste različita mjerenja za procjenu razine holesterola, uključujući ukupni holesterol, LDL (lipoprotein niske gustoće) i HDL (lipoprotein visoke gustoće). Faktori načina života poput prehrane, težine i tjelesne aktivnosti, kao i genetska predispozicija utječu na razinu holesterola.

Visoki holesterol često postoji zajedno s visokim krvnim pritiskom, stanjem u kojem krv snažno pritišće stijenke arterija. Ovaj povećani pritisak opterećuje srce i arterije, osobito kada su arterije već ugrožene zbog nakupljanja holesterola.

Posljedično, međudjelovanje visokog holesterola i visokog krvnog pritiska pogoršava kardiovaskularne rizike i može utjecati na druge organe, poput očiju, bubrega i mozga.

Kako upravljati ovim stanjima?

Istraživanja su pokazala da osobe s povišenim holesterolom imaju veću vjerojatnost da će s vremenom razviti hipertenziju. Ovi se nalazi odnose i na muškarce i na žene, te se naglašava važnost upravljanja oba faktora rizika za očuvanje zdravlja srca.

Srećom, upravljanje visokim holesterolom i visokim krvnim pritiskom moguće je postići lijekovima i prilagodbom načina života. Od ključne su važnosti redovita komunikacija s ljekarom i marljivo praćenje zdravstvenih metrika.

Promjene životnog stila kao što su prestanak pušenja, redovita tjelovježba i uravnotežena prehrana bogata cjelovitom hranom mogu nadopuniti medicinske intervencije i promicati kardiovaskularnu dobrobit.