Ko su ljudi koji nam već godinama kroje nogometnu kapu, čije odluke čak ni oni njima blagonakloni teško mogu nazvati logičnim ili na dobrobit ovog sporta u Bosni i Hercegovini?
Od onih administrativnih (odluka o stranim igračima pred početak tekuće sezone, samo je jedna od onih koje direktno potkopavaju razvoj našeg nogometa) preko tolerisanja sudačkih lakrdija, kojima nam se smiju u regionu, pa do totalnog odustva bilo kakve vizije kad je u pitanju reprezentacija, gdje nam se selektori smjenuju munjevitom brzinom.
Sve to se fakturiše na adresu 15 veličanstvenih, ljudima koji su zasjeli u fotelje članova Izvršnog odbora i kojima valja odati priznanje - apsolutno sve ključne odluke, koliko god se činile loše ili dobre, donose se jednoglasno - bez ijednog glasa protiv, barem se tako servira u javnosti...
Nepoznata riječ
Samim tim, svaki od njih snosi teret odgovornosti, veći ili manji, za silne promašaje.
Međutim, odgovornost je njima očito nepoznata riječ, jer niko nikad iz Izvršnog odbora nije izrekao bilo kakvu kritiku prema onome što radi ovo tijelo, a kamoli pomislio da, možda, podnese ostavku i okani se posla kojem nije dorastao...
U nadi da će im kad-tad proraditi savjest, predstavljamo ljude koji vedre i oblače u bh. nogometu.
Prvi među (ne)jednakima (ako je ishod glasanja neriješen, odlučuje glas predsjednika, piše u Statutu NSBiH) jeste Vico Zeljković, aktuelni predsjednik Izvršnog odbora Nogometnog saveza BiH.
Kako nam je otkriveno na zvaničnoj stranici Nogometnog saveza BiH, predsjednik je ljubav prema sportu iskazivao veoma rano.
Aktivno se bavio košarkom u omladinskim selekcijama Igokee, a zatim fudbalom u školi fudbala Džaja i u banjalučkom Borcu.
Od juna 2018. bio je član Uprave FK Borac u kojem je do augusta 2020. obavljao i funkciju predsjednika. U martu 2021. na sjednici Generalne Skupštine NSBiH izabran je za predsjednika Izvršnog odbora.
Nije nadomet napomenuti da je Zeljković sestrić predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika te su mnogi skloni dešavanja u bh. nogometu povezati s tom činjenicom...
Ima Zeljković i dvojicu potpredsjednika. Prvi je Ivan Beus, poznat kao član uprave mostarskog Zrinjskog, gdje je bio i predsjednik i direktor.
Komitet za normalizaciju
Slavu je stekao i kao član Komiteta za normalizaciju NSBiH, tijela koje je konstituisala Međunarodna nogometna federacija (FIFA) 2011. godine, kako bi se spasilo što se spasiti da u bh. nogometu.
Koliko su uspjeli, nažalost, svjedočimo svih ovih dana, ali i godina.
Irfan Durić zaključuje ovo svojevrsno predsjedništvo, kao drugi potpredsjednik. U biografiji mu piše da je igrao u omladinskim kategorijama Krajine iz Cazina, gdje je bio i član Upravnog odbora.
Pored Zeljkovića, članovi Izvršnog odbora iz Fudbalskog saveza Republike Srpske su još dva Milorada - Sofrenić i Lale - te Miloš Brkić i Žarko Laketa.
Sofrenić je bivši igrač i fudbalski sudija, kao i dugogodišnji rukovodilac u FSRS i NSBiH. Lale je postao poznat kroz rad u Komitetu za takmičenje NSBiH kojim baš nisu svi bili oduševljeni.
Brkić je oficir policije (od 2019. načelnik PU Banja Luka), nekad je igrao fudbal. Bio je i član Izvršnog odbora FSRS. U IO NSBiH je i Laketa, inače direktor Službe za poslove sa strancima BiH.
Postava za respekt, nema šta. Inače, nijedna odluka Izvršnog odbora nije validna ako za nju ne glasa najmanje jedan član iz FSRS...
Iz Nogometnog saveza Federacije BiH trebaju dva glasa - po jedan predstavnika iz kantonalnog i predstavnika iz županijskog saveza, što je ljepši termin za "bošnjačke" i "hrvatske" glasove.
Pored Beusa i Durića, NSFBiH u Izvršnom odboru NSBiH zastupaju još Ivan Perić, Muhidin Raščić, Midhet Sarajčić, Dragan Soldo, Muris Jabandžić, Ivo Ivkić, Fuad Čolpa i Azmir Husić.
Ima i trenera
Soldo je kao igrač dogurao i do seniorskog tima Širokog Brijega, posjeduje UEFA B-trenersku licencu.
Jabandžić je nekada bio poznati golman, branio je za TOŠK iz Tešnja. U ovom je klubu bio i trener, direktor, predsjednik... Trenutno je prvi čovjek Nogometnog saveza Zeničko-dobojskog kantona.
I Sarajčić je poznat sa bh. terena, najviše kao igrač Travnika.
Raščić je dugogodišnje prvo ime Fudbalskog saveza Bosansko-podrinjskog kantona, Husić je slavu stekao u Tuzli - prvo kao gazda u Slobodi, pa potom Tuzla Cityju.
Kod Čolpe piše da je prošao sve kategorije u FK Saobraćajac, dok je Ivkić igrao za HNK Mladost Vidovice...
Impresivan (da li baš?) nogometni rezime članova Izvršnog odbora NSBiH zaključimo podatkom da je Perić bio član Skupštine HNK Tomislav te obavljao funkciju predsjednika Nogometnog Saveza Kantona/Županije 10...
Šta je to Komitet za hitnost?
Naravno, u tako šarolikom društvu teško je očekivati da će baš svi disati istim plućima i na svakoj sjednici sakupiti potrebni kvorum ili osigurati potrebnih više od dvije trećine glasova za pravovaljane odluke, prema Statutu NSBiH (uz već spomenute entitetske, odnosno kantonalno/županijske glasove).
Zato Izvršni odbor ima nešto što se zove Komitet za hitnost NSBiH koji se bavi svim pitanjima koja traže da budu riješena odmah, između dva sastanka Izvršnog odbora.
Komitet za hitnost sastoji se od šest članova. Trojica su predsjednik i potpredsjednici Izvršnog odbora.
Preostala tri člana iz Izvršnog odbora biraju se "od slučaja do slučaja", a njih, u skladu sa njihovom dostupnošću i uz izbjegavanje sukoba interesa, određuje predsjednik.
Četiri člana Komiteta moraju predstavljati NSFBiH, a dva FSRS. Komitet za hitnost donosi valjane odluke ako svi imenovani članovi prisustvuju sastanku ili su uključeni u proces odlučivanja.
Odluka se donosi ako je podrži najmanje pet članova, ali se uvijek mora tražiti konsenzus.
Na narednoj sjednici Izvršnog odbora, predsjedavajući Komiteta za hitnost obavještava sve članove o odlukama, kao i o izvršenju tih odluka.