U organizaciji Udruženja za modernu historiju, osmi History Fest će se održati u Sarajevu i Mostaru od 4. do 9. juna.
Ovaj festival historije će se sastojati od niza panel diskusija, predavanja, promocija knjiga, doktorske radionice i jedne izložbe.
Predsjednik Udruženja prof. dr. Husnija Kamberović za Fenu kaže da su diskusije zamišljene tako da kroz naučni dijalog ponude odgovore na neka pitanja koja dosad nisu dovoljno diskutirana, kao što je naprimjer stradanje Muslimana u Šahovićima (Crna Gora) 1924. godine, ili da ponude nove interpretacije događaja o kojima se na drugačiji način dosad diskutiralo, kao što je pitanje Sarajevskog atentata 1914, ili pitanje da li je uspostavljanje Federacije BiH Vašingtonskim sporazumom 1994. ponudilo model dogovaranja koji vodi dezintegraciji Bosne i Hercegovine.
"Tu su, dakako, i druge teme, poput Olimpijade 1984, jugoslavenskog Ustava 1974, pitanje spomenika NOB u BiH i Sloveniji, ali i brojna predavanja (o počecima željeznica u BiH i njihovom uticaju na integracije, o balkanskim muslimanima, o udžbenicima historije i slično).
Posebnu vrijednost ima doktorska radionica, koja okuplja doktorante iz svih postjugoslavenskih zemalja, i koja ove godine u središtu svog rada ima pitanja zastupljenosti Ustava 1974. u udžbenicima i javnoj sferi", naveo je Kamberović.
Ali, naglasio je Kamberović, poseban značaj ovogodišnjeg festivala je dolazak značajnog broja studenata iz Njemačke, sa Univerziteta Humboldt (Berlin, Njemačka), Sveučilišta Jurja Dobrile (Pula), te dio mladih naučnika iz Beograda.
"Time ovaj festival polako postaje prepoznatljivo mjesto ne samo ozbiljnih naučnih diskusija, nego i mjesto susreta mladih generacija, budućih naučnika i ta dimenzija u našem radu je jako važna. Naš napor u tom pravcu će se vidjeti tek u narednim godinama.
Uz to, i ove godine izlazimo izvan Sarajeva i u Mostaru u suorganizaciji sa Fakultetom humanističkih nauka Univerziteta „Džemal Bijedić“ i Arhivom HNK/Ž organiziramo konferenciju o fortifikacijama i vojnim komunikacijama u BiH od antike do 1918. godine.
Time ulazimo dublje u povijest, ali ostajemo u okviru onoga što nam je osnovna tema ovogodišnjeg festivala: integracije i dezintegracije. Nadam se da će naše diskusije o integrativnim i dezintegrativnim procesima u prošlosti pomoći da otkrivamo puteve za bržu integraciju BiH u Evropu, u budućnosti", rekao je Kamberović.
Brojni naučnici iz regiona i svijeta su i ove godine na History Festu: Dubravka Stojanović, Hrvoje Klasić, Emily Greble, Hannes Grandits, Milivoj Bešlin, Amira Dan, Šerbo Rastoder, Radina Vučetić, Damir Agičić, Xavier Bougarel, Božo Repe, Irena Stefoska, Sonja Biserko...
"I brojni drugi su garancija da ovaj festival ima veliki značaj. Zato bih i ovom prilikom pozvao sve koji su u prilici, da od 4. juna dođu u hotel Holiday u Sarajevu (a 7. i 8. juna u hotel Mostar u Mostaru) i pridruže nam se i diskusijama.
Posebno bih pozvao nastavnike i profesore historije osnovnih i srednjih škola, te studente, da iskoriste ovu priliku dolaska ovako velikog broja profesora iz svijeta i čuju neke nove interpretacije povijesti. Sigurno će se ovdje moći puno novoga naučiti", zaključio je Kamberović.