Kriminal

Kantonalni sud Zenica prošle godine riješio 4.016 predmeta

Kantonalni sud Zenica (KSZ) prošle je godine riješio ukupno 4.016 sudskih predmeta, a godinu su završili s 401 neriješenim predmetom. To je za 18 neriješenih predmeta manje nego su ih u tom sudu imali na početku 2021. godine - istakla je na današnjoj pres-konferenciji predsjednica KSZ Snježana Čolaković.

Navela je da je predviđeni broj redovnih sudija, prema važećoj sistematizaciji, 18 uključujući i predsjednika Suda, ali i da od 2010. godineZeničko-dobojski kanton obezbjeđuje novčana sredstva za dvoje dodatnih sudija.

Sud prošle godine, istakla je, nije radio u punom sastavu - do augusta je nedostajao jedan, a od augusta je nedostajalo troje redovnih sudija.

-Ta činjenica nije utjecala i na našu ažurnost. KSZ je 2021. godinu započeo sa 419 neriješenih predmeta, a u toku te godine zaprimili smo 3.998 novih predmeta i to je za 576 predmeta više nego u 2020. godine. Tako da smo u radu imali 4.417 predmeta. Gotovo svi referati našeg suda bilježe veći priliv, izuzev izvršnog referata. I pored povećanog priliva, uspjeli smo da riješimo sav priliv - kazala je Čolaković.

Od ukupnog broja neriješenih slučajeva iz prošle godine, 140 predmeta otpada na predmete građanskog odjeljenja, na predmete krivičnog odjeljenja 153 te upravnog odjeljenja 109 predmeta.

-Dakle, ovi pokazatelji ukazuju da je i u ovoj godini, koja je bila obilježena pandemijom koronavirusa, KSZ uspio postići dobre rezultate, što se tiče smanjenja broja neriješenih predmeta. Što se tiče kolektivne norme na nivou suda, ona iznosi 104,48 posto. Sve sudije koje su podlijegale ocjenjivanju za 2021. godinu, ostvarile su propisanu normu veću od 100 posto. Što se tiče kvaliteta rada na nivou suda, taj kvalitet iznosi 84,92 posto. Kao predsjednica suda, posebno sam ponosna na činjenicu da šest sudija ovog suda ima kvalitet sudskih odluka u iznosu od 100 posto. Dakle, nijedna im odluka nije ukinuta - podvukla je Čolaković.

Prosječno trajanje predmeta iznosilo je "samo 44,18 dana", što je, dodala je, impozantan podatak.

Apsolutni prioritet, naglasila je, daje predmetima “ratnih zločina i predmetima korupcije i organizovanog kriminala”. Prošle su godine imali pet predmeta ratnih zločina, a iz 2020. godine prenijeli su tri predmeta, dok su u “akcionom pregledu rješavanja” nalazila dva predmeta i oba su riješena.

-Što se tiče predmeta korupcije i organizovanog kriminala, u 2021. godini zaprimili smo pet takvih predmeta, tako da smo, sa prenesenim, imali 11 predmeta u radu. U izvještajnom periodu riješili smo sedam takvih predmeta.

Šest riješenih predmeta odnosi se na krivično djelo zloupotrebe položaja ili ovlaštenja iz člana 383., stav 1 i stav 3 KZ FBiH. Jedan se riješeni predmet odnosi na krivično djelo pronevjera u službi iz člana 384. KZFBiH. Tri predmeta su okončana osuđujućom presudom, dok su četiri okončana oslobađajućom presudom. Osuđujućim presudama obuhvaćeno je pet lica, sa ukupnom kaznom zatvora od sedam godina, dok je sedam lica oslobođeno - kazala je Čolaković.  

Ustavni sud Federacije Bosne i Hercegovine je, u samo jednom od 63 predmeta te nakon tri godine, prošle godine utvrdio povredu prava na suđenje od strane KSZ, zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku.

Ali je i ta odluka, kaže Čolaković, donesena jer je Ustavni sud utvrdio da su “višestrukim ukidanjem odluke, zapravo, doprinijeli dužem trajanju”.

Podsjetila je kako je KSZ najviša sudska instanca na području ZDK-a, pod čijom se jurisdikcijom nalazi šest općinskih sudova: Zenica, Kakanj, Visoko sa odjeljenjem u Olovu, Žepče, Zavidovići sa odjeljenjem u Maglaju i Tešanj.