AYURVEDSKA MEDICINA

Kapha, pitta i vata alergija: Koje simptome imate?

Alergije su pretjerana reakcija imunološkog sistema na bezopasne tvari poput peludi, dlake kućnih ljubimaca, plijesni, lateksa, određene hrane, uboda insekata itd. Ove tvari su poznate kao alergeni koji su glavni okidači burne rekacije odbrambenog mehanizma tijela.

Simptomi alergije variraju od umjerenih simptoma poput kihanja, osipa, koprivnjače, svrbeža, curenja nosa, suznih i crvenih očiju pa sve do simptoma opasnih po život uzrokovanih ubodom stršljena, alergijom na penicilin ili alergijom na hranu.

Uobičajena preporuka u zapadnoj medicini za ublažavanje sezonskih alergija je izbjegavanje alergena koji uzrokuju reakciju i pružanje trenutnog olakšanja antihistaminicima.

Ayurvedska medicina ima drugačije gledište. Njezina preporuka uključuje upravljanje alergijama na holistički način, a temelji se na uvjerenju da alergije nastaju zbog neravnoteže doša (bioenergetskih principa) koji upravljaju radom našeg tijela i uma.

Prakruti je naša priroda, naš tjelesni “ustav” s kojim smo rođeni, dok je vikruti naše trenutno stanje, koje se često naziva tjelesnom i umnom “neravnotežom”.

Svako od nas ima sva tri tipa doša (vata, pitta i kapha) i bilo koja od tih doša može se uneravnotežiti. Dominantna doša često otkriva koji će se simptomi alergije manifestirati, stoga je važno razumjeti svoj tjelesni tip, kao i svoju trenutnu neravnotežu (vikruti).

Prema ayurvedi glavni je uzrok alergija nakupljanje toksina (ama) u tijelu, u kombinaciji sa smanjenim imunitetom i slabom probavnom vatrom (agni).

Alergije su često uzrokovane i genetskim faktorima, stanjem vikrutija (neuravnotežene doše), neprikladnom prehranom ili načinom života, stresom, traumom, godišnjim dobima ili kroničnim bolestima koje iscrpljuju ojas (vitalnu životnu energiju) i slabe odbrambene snage imunološkog sistema.

Kada je probavna i metabolička vatra (agni) slaba, doše (energetski principi) izlaze iz ravnoteže i ama (toksini) se nakuplja. Ama djeluje kao antigen koji pokreće autoimunu reakciju koja se manifestira kao respiratorne, kožne ili crijevne alergije, a često i u kombinaciji istih.

Svaka neuravnotežena doša ima svoje specifične simptome alergije, što nam pomaže u lakšem otkrivanju uzroka i ublažavanja sezonskih alergija.

Kapha tip alergije – simptomi i savjeti

U ayurvedi se tipični simptomi alergije u proljetnoj sezoni pripisuju nakupljanju kapha doše. Kapha doša se sastoji od elemenata zemlje i vode, zbog čega njezin višak u tijelu dovodi do osjećaja težine te prekomjerne sluzi u plućima, glavi i sinusima.

Simptomi kapha alergije su suha koža, svrbež očiju, začepljenost, produktivan kašalj, curenje nosa, kihanje, glavobolje i suzne oči. Ostali simptomi su tromost i osjećaj umora.

Detoksikacija limfnog sistema i jačanje pluća nužni su koraci za kaphu u pripremi za sezonu alergija. Sezona alergija slijedi nakon sezone gripe i prehlada pa je potrebno usmjeriti liječenje na jačanje pluća.

Chyawanprash je odličan lijek ako je osobu s prekomjernom kaphom pogodila gripa ili bronhitis. Najbolja priprema za sezonu alergija je uzimanje ove ayurvedske rasayane dva puta dnevno za jačanje pluća.

Triphala pomaže u cjelokupnoj detoksikaciji. Stoga svaku večer dodajte pola čajne kašike triphale u kipuću vodu. Ostavite 10 minuta, procijedite i popijte prije spavanja.

Upotreba ljutih i gorkih biljaka i začina za smanjenje kaphe uključuje đumbir, kajenski papar, kardamom, kumin, kurkumu, crni biber, bosiljak, kadulju i cimet. Oni čiste limfni sistem, jačaju pluća i djeluju protuupalno.

Korijen đumbira se savjetuje uzimati u obliku samljevene paste s medom, a koristi se jedna jušna žlica dnevno za liječenje kapha alergija. Po vlastitom izboru, umjesto paste možete ujutro natašte popiti topli čaj od đumbira, meda i limuna kako biste potaknuli čišćenje tijela ili možete staviti dvije čajne žličice meda u čašu tople vode i konzumirati jednom dnevno. Sve tri kombinacije potiču uklanjanje nakupljene sluzi u gornjim dišnim putovima i plućima.

Trikatu je klasični ayurvedski biljni tretman za smanjenje kaphe, a može se uzimati svakodnevno za ublažavanje akutnih simptoma kapha alergije.

Pippali (dugi papar) i aloe vera su vrlo korisni za alergijsku astmu. Uzmite prstohvat pippali praha u dvije jušne kašike aloe vere nakon jela. Liječi respiratorne probleme, a pippali ima karminativna i analgetska svojstva koja su odlična protiv alergija.

Biljni lijek za jačanje plućnog tkiva i poboljšanje zdravlja pluća radi se na jednostavan način. Pomiješajte jednu čajnu kašiku pipali praha, kurkume u prahu, sušeni đumbir u prahu i jednu čajnu kašiku meda u šalici mlake vode. Pijte svakodnevno sve dok se simptomi ne povuku.

Sitopaladi churna je ayurvedska formulacija koja se priprema s prahom bambusa, šećernom trskom, pippali paprom, cimetom i kardamomom. Koristi se za liječenje alergija povezanih s gornjim dišnim putovima. Pokazuje protuupalna i ekspektorantna svojstva koja pomažu u upravljanju respiratornim problemima. Usto, ima i kapha balansirajuća ljekovita svojstva pomoću kojih izbacuje prekomjernu sluz iz pluća i jača imunitet. Obično se propisuje za liječenje bolesti poput bronhitisa, upale pluća, alergijskih stanja i virusnih infekcija respiratornog sistema.

Pitta tip alergije – simptomi i savjeti

Kada se simptomi alergije pojave ljeti, temeljni izvor često je neuravnotežena pitta doša. Ovom došom upravljaju elementi vode i vatre, a ljeti višak topline može izazvati upalu dišnih putova ili kože.

Pitta alergije često se manifestiraju na koži kao alergijski dermatitis, koprivnjača, osip i žarenje, glavobolja, crvenilo očiju te upala sinusa i bronhitis. Alergije povezane s pittom mogu biti problematične jer uzrokuju poteškoće s disanjem, hripanje, kašalj, stezanje u prsima te iritaciju i svrbež grla.

Simptomi alergije povezani s pittom nisu specifični i mogu biti individualne prirode. Da biste ublažili simptome alergije, bitno je smanjiti prekomjernu vatru u tijelu jer vrućina potiče upalne procese.

Rashlađujuće biljke poput koprive, mente i korijandera koriste se za smirivanje pitte i posljedičnih simptoma alergije. Osim toga, ayurvedske bilje kao što su guduchi i neem mogu biti od velike pomoći jer čiste jetru koja je sjedište pitta doše i pretjeranu toplinu u organizmu dovode u ravnotežu.

Ghee i aloe vera smiruju upalnu reakciju koja je tipična za pitta neravnotežu. Ghee ili pročišćeno maslo i biljka aloe vera imaju rashlađujući učinak te sadrže zdrava protuupalna i antioksidativna svojstva koja podržavaju zdravu funkciju imunološkog sistema.

Amla (indijski ogrozd) je snažna biljka za jačanje imuniteta koja bi osobi s pitta alergijom uvijek trebala biti pri ruci. Ova biljka ima nježno laksativno svojstvo i uklanja višak pitta doše pa je ključna u pripremi i jačanju organizma prije početka sezonskih alergija. Stavite pola čajne kašike amle u prokuhanu vodu i ostavite na laganoj vatri da kuha 10 minuta. Procijedite u šalicu i pijte svaku večer prije spavanja.

Kitchari je lagano varivo od basmati riže, crvene leće i probavnih začina. Sedam dana posta s pročišćavajućim kitcharijem bit će idealna priprema za jačanje organizma kod osoba koje pate od jakih alergija.

Kurkuma i med posjeduju vrlo dobar antihistaminski učinak. Pomiješajte jednu čajnu kašiku kurkume s medom i pojedite kako biste ublažili napadaj alergije ili epizodu alergijske astme. Kurkuma se koristi za uklanjanje štetnih alergena iz tijela i daje poticaj našem imunološkom sistemu da se bori s alergenima i ublaži iscrpljujuće simptome. Jedna čajna kašika kurkume i prstohvat soli kuhani u vodi, prema ayurvedi, učinkovito su sredstvo u liječenju alergijskog rinitisa. Konstantno kihanje, curenje nosa i očiju te svrbež mogu se ublažiti dnevnom dozom ovog ljekovitog ayurvedskog napitka.

Ulje sjemenki crnog kima provjereni je biljni lijek za alergijski rinitis. Kada se nanese i umasira u nos i ukapa u grlo dva puta dnevno pomaže kod dekongestije nosnih prolaza i grla, ublažava začepljene sinuse i smanjuje uporan kašalj te kihanje uzrokovano alergenima.

Vata tip alergije – simptomi i savjeti

Kada se simptomi alergije pojave češće tokom jeseni, problem je najčešće u neravnoteži vata doše. Vata je povezana s elementom prostora i zraka, a zrak postaje u toj sezoni suh i hladan, čime dolazi do prevelikog nakupljanja vata simptoma u fiziologiji uma i tijela.

Vata alergije se javljaju u probavnom sustavu i uzrokuju simptome kao što su nadutost, nelagoda i bol u trbuhu, grčevi u želucu, crijevne kolike, trnjenje usta i oticanje usana, jezika i lica. Simptomi vata tipa alergije također uključuju glavobolju, hripanje, kihanje i generalizirane bolove u mišićima i zglobovima. Druge manifestacije ove vata neravnoteže uključuju suhi kašalj, nemir i suhe oči.

Kako biste uravnotežili višak prostora i elemente zraka, važno je ostati hidratiziran te održavati toplinu tijela i zdravlje probavnog sistema.

Pijte tople tekućine poput hranjivih i kremastih juha te biljnih i začinskih čajeva kao što je čaj od đumbira s medom.

Zlatno mlijeko s kurkumom ima jaka protuupalna svojstva te smanjuje suhi kašalj i oticanje grla i lica izazvano iritansima iz okoliša. Ispijanje čaše toplog mlijeka s kurkumom navečer prije spavanja čini čuda u smirivanju i otklanjanju simptoma vata tipa alergija, a isto tako i alergije na prašinu.

Ashwagandha je moćna rasayana i omiljena ayurvedska biljka sa smirujućim svojstvima koja vraćaju vata došu u ravnotežu. Ona je ujedno imunološki modulator koji smiruje odgovor imunološkog sistema na alergene i smanjuje intenzitet alergijskih reakcija. Jednu čajnu kašiku ashwagandhe uzmite prije spavanja u šolji toplog mlijeka kako biste uravnotežili vata došu.

Samomasaža ili abhyhanga još je jedan divan i koristan ayurvedski tretman za smirivanje viška vate. Toplo sezamovo ulje hrani tijelo i daje duboki osjećaj uzemljenja, opuštenosti i smirenosti. U nedavnom kliničkom ispitivanju koje je proučavalo učinke samomasaže abhyanga se pokazala kao učinkovit način za smanjenje razine stresa, poboljšanje kvalitete sna i poboljšanje ukupne kvalitete života.

Čaj od korijena sladića je klasični ayurvedski lijek koji ima stoljećima dugu reputaciju najboljeg bakinog lijeka za kašalj i grlobolju u Indiji. Ublažava suho i hrapavo grlo te je bogat antialergijskim svojstvima. Istraživanja pokazuju da glicirizinska kiselina, koja je važan aktivni sastojak korijena sladića, može pružiti značajno antialergijsko djelovanje. Ne samo što pomaže kod alergijskog rinitisa, već je i koristan lijek kod drugih vrsta alergijskih reakcija.

Trikatu je ayurvedski pripravak koji sadrži crni biber, dugi biber (pippali) i đumbir. Trikatu churna može pomoći u borbi protiv kašlja i astme te u liječenju sinusitisa i kroničnog rinitisa. Uzmite pripravak prije jela kako biste zagrijali agni (probavnu vatru) i uravnotežili pogoršanu vata došu koja, prema ayurvedi, uzrokuje većinu tjelesnih bolova.

Nasya je najbolji lijek za suhe i bolne nosne prolaze kod alergija vata tipa. Ovaj jedinstveni ayurvedski tretman ublažava začepljenosti i pomaže osobama koje pate od alergija. Nasya uključuje umirujuću masažu lica s tačkama pritiska, masažu glave i prsa koja zatim završava s tretmanom parne inhalacije s eteričnim uljima koja otvaraju i dezinficiraju dišne prolaze. Nakon inhalacije koja pročišćava nazalne i dišne puteve, nekoliko kapi posebno formuliranog ajurvedskog biljnog ulja ukapa se u svaku nosnicu, što pomaže u pružanju olakšanja kod problema sa sinusima i začepljenosti. Ulje stvara zaštitni sloj na nosnom tkivu i sprječava alergene da se izravno vežu za nosne membrane.