Kapitalna ulaganja četiri najveće internetske i softverske kompanije — Amazona, Microsofta, Meta Platforms i Alphabeta — trebala bi ove godine dosegnuti više od 200 milijardi dolara, što je rekordna suma za ovaj izdašni kolektiv. Izvršni direktori svake od tih kompanija prošle su sedmice upozorili investitore kako će njihov trošak poslovanja nastaviti rasti i iduće godine, a možda i dodatno eskalirati.
Ovaj trend naglašava goleme troškove i resurse koje zahtijeva globalna ekspanzija umjetne inteligencije, potaknuta dolaskom ChatGPT-a. Tehnološki divovi utrkuju se kako bi osigurali rijetke vrhunske čipove i izgradili podatkovne centre koje tehnologija zahtijeva, piše Bloomberg.
Direktor Mete, Mark Zuckerberg, obećao je povećati ulaganja u AI i druge futurističke projekte koje sada smatra ključnima za budućnost kompanije. Kapitalna ulaganja Mete mogla bi dosegnuti i 40 milijardi dolara ove godine. U međuvremenu, Alphabetov kapitalni proračun nadmašio je očekivanja Wall Streeta, a financijska direktorica Anat Ashkenazi predviđa “značajan” rast ulaganja u 2025. godini.
Apple je također najavio velika ulaganja u AI, predstaviviši niz novih usluga, poput naprednijeg asistenta Siri, nazvanog Apple Intelligence. No, relativno slabi financijski rezultati ove firme za tekuće tromjesečje nisu imali koristi od novih AI proizvoda koji uglavnom još nisu dostupni.
Microsoft, čije performanse nisu oduševile Wall Street, kaže kako slabi kvartalni rezultati nisu bili posljedica manjka interesa kupaca za njihove cloud i AI usluge, već izravna posljedica nemogućnosti firme da dovoljno brzo izgradi potrebne kapacitete. “Ova potražnja pojavila se prilično brzo,” izjavio je izvršni direktor Satya Nadella. Dodao je da se “podatkovni centri ne grade preko noći.”
Microsoft je u tromjesečju potrošio 14,9 milijardi dolara, što je rast od 50% u odnosu na prošlu godinu — i iznos veći nego što je kompanija ikad potrošila na imovinu i opremu u jednoj godini prije 2020. Financijska direktorica Amy Hood kazala je investitorima kako će Microsoft raditi na balansiranju ponude podatkovnih centara.