Žene iz plemena Karen koje naseljava sela u tajlandskoj regiji Chiang Rai, poznate su po svojim izrazito dugim vratovima, što je rezultat nošenja teških prstenova koji definišu njihov kulturni identitet.
Žene sa najdužim vratovima na svijetu iz plemena koje se naziva i Padaung tokom života se obično ukrašavaju sa oko 20 prstenova oko vrata, čija težina iznosi oko 10 kilograma.
Prstenje tokom života vrši pritisak na ramena, postepeno mijenjajući oblik tijela i protežući vrat na dužinu do tri puta veću od dužine prosječne osobe.
Iako je ova jedinstvena vjekovna tradicija zaokupila zanimanje turista i antropologa, ona je i dalje duboko ukorijenjena u kulturno nasljeđe i identitet naroda Karen.
Stručnjaci su upozoravaju na fizički uticaj ove prakse, jer težina prstenja preoblikuje ženski skelet.
Uprkos tome, mnoge žene iz plemena Karen vide prstenje kao simbol ljepote i kulturnog ponosa, nastavljajući praksu s osjećajem poštovanja i posvećenosti, osiguravajući njeno prenošenje kroz generacije.
Prstenje se počinje stavljati na vratove djevojčica od pete godine, a broj prstenova se povećava svake godine.
Ranije je pleme Karen živjelo u brdima na mijanmarskoj strani tajlandske granice, a u Tajland su pobjegli iz Mijanmara zbog rata, političke nestabilnosti i progona manjina.
Žene sa dugim vratovima postale su turistička atrakcija, a posjetioci u selu mogu da ih fotografišu i kupe ručne radove i suvenire.