'Ispunjava zahtjeve'

Katar: Bidenov prijedlog pruža mapu puta za trajni prekid vatre u Gazi

Katar je u utorak objavio da principi koje je iznio američki predsjednik Joe Biden predstavljaju mapu puta za trajni prekid vatre u Pojasu Gaze.

Biden je u petak rekao da je Izrael predstavio sporazum u tri faze kojim će se okončati neprijateljstva u Gazi i osigurati oslobađanje talaca iz obalske enklave.

Plan uključuje prekid vatre, razmjenu talaca i zarobljenika i rekonstrukciju Gaze. Washington i Tel Aviv se, međutim, ne slažu oko tog prijedloga.

"Principi koje je iznio predsjednik Biden u vezi sa prekidom vatre u Gazi i zamjenom talaca ispunjavaju zahtjeve svih strana", rekao je portparol katarskog ministarstva vanjskih poslova Majed al-Ansari na konferenciji za novinare u Dohi.

Dodao je da ovi principi predstavljaju mapu puta za trajni prekid vatre u Gazi i okončanje krize.

Istakao je da za sada nema jasnih stavova Izraela ili Palestinaca u vezi s Bidenovim prijedlogom.

"U Izraelu postoje razlike među ministrima (oko prijedloga), s tim da neki podržavaju Bidenovu inicijativu, a drugi joj se protive", rekao je al-Ansari i dodao da "nema ni jasnog stava Hamasa o inicijativi".

Hamas je ranije saopštio da će se "pozitivno" pozabaviti Bidenovim prijedlogom.

U ponedjeljak je izraelski premijer Benjamin Netanyahu rekao da "nije spreman da zaustavi" rat u Gazi, tvrdeći da su Bidenove primjedbe o prijedlogu za prekid vatre "netačne".

Njegovi koalicioni partneri, desničarski ministar nacionalne bezbjednosti Itamar Ben-Gvir i ministar finansija Bezalel Smotrich, zaprijetili su da će srušiti vladu ako Netanyahu pristane na Bidenov plan prekida vatre.

Prema izraelskim podacima vjeruje se da Hamas drži više od 120 izraelskih talaca u Gazi, među kojima je neodređeni broj tijela.

Izrael nastavlja brutalnu ofanzivu na Pojas Gaze nakon napada Hamasa 7. oktobra uprkos rezoluciji Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija kojom se zahtijeva hitan prekid vatre.

Više od 36.500 Palestinaca je od tada ubijeno u Gazi, velika većina su žene i djeca, a više od 82.600 je povrijeđeno, prema lokalnim zdravstvenim vlastima.

Izrael je optužen za genocid pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ), koji je najnovijom presudom Tel Avivu naložio da odmah obustavi operaciju u Rafahu, gdje je više od milion Palestinaca potražilo utočište od rata.