Vlada Katara planira zatvoriti politički ured Hamasa u Dohi i obavijestila je SAD i Izrael da će zaustaviti napore u posredovanju kako bi zaustavili sukob u Gazi, jer više ne smatra da strane pregovaraju u dobroj vjeri.
Zaljevska zemlja je zaključila da su pregovori postali politička igra, a njeni napori da ih olakša generirali su kritike prema njoj, prema diplomatskom izvoru koji je upoznat sa situacijom, piše Guardian.
„Dok postoji odbijanje pregovaranja u dobroj vjeri, oni ne mogu nastaviti posredovati“, rekao je izvor. „Kao rezultat toga, politički ured Hamasa više ne ispunjava svoju svrhu.“
Ovaj potez Katara predstavlja posljednji veliki udarac naporima za okončanje borbi u Gazi, koji od prošlogodišnjeg privremenog primirja i sporazuma o oslobađanju talaca nisu donijeli značajne rezultate.
Međutim, s obzirom na to da će nova američka administracija preuzeti vlast za nešto više od dva mjeseca, Katari su također jasno dali do znanja američkim kontaktima da bi bili voljni ponovo započeti posredovanje ako obje strane pokažu „iskrenu volju“ za postizanjem dogovora.
Obavijestili SAD, Izrael i Egipat
Katar je obavijestio Izrael, zvaničnike Hamasa, SAD i Egipat o ovoj odluci nakon što je američka delegacija, uključujući direktora CIA-e Billa Burnsa, posjetila Dohu u oktobru.
Prema riječima diplomatskog izvora, vlada Katara je zaključila da su sukobljene strane fokusirane na „političku optiku“ umjesto na stvarne sigurnosne brige, te su pokušavale potkopati proces „povlačenjem iz nekih obveza“.
„S obje strane nema dovoljno volje, a napori u posredovanju sve više postaju političko pitanje i pitanje izbora, a ne ozbiljan pokušaj postizanja mira“, rekao je izvor.
Izvor blizak Hamasu izjavio je da grupa smatra vijesti o zatvaranju političkog ureda i povlačenju Katara iz posredničke uloge više pregovaračkom taktikom nego čvrstom odlukom.
„Postoji mnogo manipulacija kroz medije. Zapravo [Katar] želi da njegova uloga posrednika nastavi, jer je vrlo korisna“, rekao je izvor.
Nema naznaka da su članovima Hamasa koji žive u Kataru postavljeni rokovi za napuštanje zemlje, a jedan diplomata iz zapadne Europe izjavio je da je deportacija ili izručenje visokih lidera Hamasa vrlo malo vjerovatno u neposrednoj budućnosti.
Međutim, ovo je drugi put da je Katar javno upozorio da nije spreman biti domaćin pregovorima koji nemaju izlaza.
„Definitivno postoji stvarni pritisak sada i on je prilično jak. Jači je nego kada su prije ove godine postojali slični prijetnje“, rekao je izvor blizak Hamasu.
U aprilu je Doha nakratko zatražila da komanda Hamasa napusti zemlju, nakon što je premijer Mohammed bin Abdulrahman al-Thani najavio da Katar razmatra svoju ulogu u posredovanju.
Oni su otišli u Tursku, ali unutar nekoliko sedmica su i Izrael i američka vlada zatražili od Katara da ih vrati kako bi intenzivirali pregovore. Katar uživa povjerenje visokih figura s obje strane stola i imaju dugogodišnje iskustvo u posredovanju.
Politički ured Hamasa u Dohi otvoren je 2012. godine na zahtjev administracije Baracka Obame. Više od decenije pružao je ključni kanal komunikacije s grupom, uključujući prošlogodišnje pregovore o primirju u Gazi i oslobađanju više od 100 talaca.
Međutim, od tog sporazuma u novembru 2023. godine, pregovori o postizanju drugog dogovora su se više puta srušili, a Katar je došao pod sve veću kritiku u Izraelu i dijelovima američkog političkog establišmenta zbog domaćinstva Hamasa.
Grupa republikanskih senatora iz SAD u petak je zatražila od Washingtona da zatraži izručenje dužnosnika Hamasa iz Katara i zamrzne njihovu imovinu.
Ovi napadi, koji su pokrenuti na inicijativu koju je zatraio američki predsjednik, naljutili su Dohu i doprinijeli odluci Katara da se distancira od Hamasa i mirovnih pregovora.
SAD je obavijestio američke medije da je Washington zatražio zatvaranje ureda Hamasa, no Bidenova administracija nije komentirala javno.
Nedostatak volje
Iz Katara su rekli Washingtonu da će biti voljni ponovo preuzeti svoju ulogu posrednika „kada obje strane dosegnu slijepu ulicu i pokažu iskrenu volju da se vrate za pregovarački sto s ciljem okončanja rata i patnji civila“.
Katar je blizak saveznik SAD, domaćin je velike vojne baze, a njegove diplomati imale su dobar odnos s Donaldom Trumpom tokom njegovog prvog predsjedničkog mandata.
Također, Katar je domaćin političkog ureda Talibana, tada pobunjeničkog pokreta, i olakšao je pregovore s Trumpovom administracijom u vezi s sporazumom o povlačenju trupa iz Afganistana.
Lideri Hamasa već mjesecima pripremaju planove za napuštanje Dohe, a Turska i Irak spominju se kao mogući alternativni domaćini. Grupa je nedavno otvorila politički ured u Bagdadu.
Političari i diplomate iz zapadnih zemalja i regije koji favoriziraju ostanak Hamasa u Kataru upozoravaju da bi njegovim izbacivanjem mogla biti otežana saradnja s figurama Hamasa koje su možda sklonije kompromisima, a to bi moglo omogućiti neprijateljskim državama poput Irana da povećaju svoj utjecaj na grupu.
Naknadno je Katar demantirao navode Guardiana.