Svijet

Katastrofa na Pacifiku: Kina je upravo zadala strašan udarac Americi i njenim saveznicima, ovo je velika pobjeda za Peking

Australska vlada oglasila je alarm zbog novopotpisanog sigurnosnog sporazuma između Kine i Solomonskih otoka, tvrdeći da je pakt pregovaran u tajnosti i da bi mogao "potkopati stabilnost u našoj regiji".

Vlada je rekla da je "duboko razočarana" potpisivanjem sporazuma, koji je Kina prva objavila u utorak, te da će "tražiti daljnje razjašnjenje uvjeta sporazuma i njegovih posljedica za pacifičku regiju".

"Zabrinuti smo zbog nedostatka transparentnosti s kojim je ovaj sporazum razvijen, ističući njegovu mogućnost potkopavanja stabilnosti u našoj regiji", izjavila su dva australska ministra u saopćenju kasno u utorak.

Ministrica vanjskih poslova Marise Payne i ministar za Pacifik Zed Seselja rekli su da će Australija "nastaviti snažno poticati Solomonske otoke da se uključe u regionalni dijalog i da prvo rade s pacifičkom poodicom, prije nego što traže sigurnosnu pomoć od Kine prema ovom aranžmanu”.

Seselja je prošle sedmice odvojio vrijeme od australske savezne izborne kampanje kako bi posjetio Honiaru i zamolio premijera Solomonovih otoka Manasseha Sogavarea "s poštovanjem" da razmisli o nepotpisivanju predloženog sigurnosnog sporazuma s Kinom. Čini se da njegovi napori nisu uspjeli spriječiti nastavak dogovora, piše Guardian.

Glasnogovornica laburista za vanjske poslove Penny Wong optužila je australskog premijera da djeluje presporo po pitanju od značaja za regionalnu sigurnost.

"Unatoč svim njegovim teškim pričama, na promatranje Scotta Morrisona naša je regija postala manje sigurna", napisao je Wong na Twitteru u utorak navečer.

Najava bi trebala pojačati zabrinutost Australije, Sjedinjenih Država i Novog Zelanda zbog sve većeg kineskog utjecaja na Pacifiku. Ove sedmice u Honiaru je trebalo otputovati američko izaslanstvo na visokoj razini.

Glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Wang Wenbin rekao je novinarima u utorak da su okvirni sporazum nedavno potpisali kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi i ministar vanjskih poslova Solomonovih Otočja Jeremiah Manele.

Nije iznio detalje gdje je, niti kada je točno došlo do potpisivanja.

Kineska ambasada u Honiari također je potvrdila Guardianu da je dokument potpisan.

Australska vlada zabrinuta je da bi pakt, čiji detalji nisu službeno objavljeni, mogao biti korak prema kineskoj vojnoj prisutnosti na manje od 2000 km od Australije.

Nacrt verzije sporazuma, koji je procurio prošlog mjeseca, izazvao je šok u cijeloj regiji zbog odredbi koje dopuštaju kinesku sigurnost i pomorsko raspoređivanje u krizom pogođenoj pacifičkoj otočkoj državi.

Prema nacrtu, naoružana kineska policija mogla bi biti raspoređena na zahtjev Salomonskih otoka kako bi održala "društveni red".

Sogavareova uvjeravanja da ne namjerava dopustiti Kini da tamo izgradi vojnu bazu učinila su malo za ublažavanje zabrinutosti.

Ranije u utorak parlamentu pacifičke države rečeno je da će Kina sljedećeg mjeseca poslati dužnosnike na Salomonove otoke kako bi potpisali sporazume o saradnji.

Iako su kineska ambasada i dužnosnici Salomonskih otoka prethodno parafirali sigurnosni pakt, ministri ga još nisu potpisali.

Bijela kuća je u ponedjeljak saopštila da će američko izaslanstvo na visokoj razini, uključujući indo-pacifičkog koordinatora Kurta Campbella, također otputovati u Honiaru ove sedmice kako bi razgovarali o zabrinutostima oko Kine, kao i o ponovnom otvaranju američke ambasade.

"Široka priroda sigurnosnog sporazuma ostavlja otvorena vrata za raspoređivanje vojnih snaga NRK-a na Solomonskim otocima", rekao je u ponedjeljak glasnogovornik američkog State Departmenta Ned Price.

Potpisivanje pakta “moglo bi povećati destabilizaciju unutar Salomonskih otoka i postavilo bi zabrinjavajući presedan za širu regiju pacifičkih otoka”, dodao je.

No, Wang, glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova, rekao je u utorak, upitan o planiranom posjetu američkih dužnosnika: "Namjerni pokušaji napuhavanja napetosti i mobiliziranja suparničkih tabora također su osuđeni na propast."

Sigurnosna saradnja između Kine i Salomonskih Otočja je "normalna razmjena i saradnja između dvije suverene i nezavisne zemlje", rekao je Wang.

Predsjednik odbora za javne račune i zastupnik za istočnu Honiaru Douglas Ete rekao je Honiarinom parlamentu da će dužnosnici kineskog ministarstva vanjskih poslova doći sljedeći mjesec.

“Vanjski poslovi NRK-a idu u Honiaru sredinom maja kako bi potpisali multilateralne sporazume i saradnju s vladom Salomonskih otoka”, rekao je, misleći na Kinu.

Ete je rekao da posjet znači da će dvije zemlje povećati saradnju u trgovini, obrazovanju i ribarstvu, ali je dodao da je odbacio ideju da Solomoni potpišu sigurnosni pakt s Kinom o postavljanju vojne baze.

Sogavare je rekao parlamentu kako predloženi sigurnosni sporazum neće uključivati ​​kinesku vojnu bazu. Njegov ured priopćio je kako ne može potvrditi koji će kineski dužnosnici posjetiti Honiaru.

Sogavare je ranije rekao da je uvredljivo sugerirati da Salomonovi Otoci ne mogu upravljati svojim vlastitim suverenim poslovima, te je rekao da zemlja održava vanjsku politiku "prijatelji svima, neprijatelji nikome".