Međunarodni monetarni fond (MMF) ne vidi poboljšanje kada je riječ o oslabljenom njemačkom gospodarstvu. U idućoj će godini njemački gospodarski učinak porasti samo 0,8 posto, pola posto manje nego što se predviđalo u julu, pokazuju podaci iz najnovije prognoze MMF-a, piše DW.
Nema ekonomskog rasta ove godine
Za tekuću godinu MMF predviđa najslabiji rast za Njemačku među vodećim industrijskim zemljama (G7). MMF sada očekuje rast od nula posto, što je 0,2 posto manje od predviđanja u julu. Prema predviđanju, Njemačka bi iduće godine trebala biti na dnu zajedno s Italijom.
“Njemačka će biti opterećena konsolidacijom proračuna i snažnim padom cijena nekretnina”, kaže se u prognozi MMF-a koja već dugo kritizira strukturne probleme kao što je nedostatak kvalificiranih radnika u Njemačkoj. Na sve se također odražava i suzdržanost potrošača.
Savezna vlada očekuje gospodarski rast
Njemačka vlada ove godine čak očekuje recesiju, ali je optimističnija od MMF-a u pogledu ekonomskog rasta u idućoj godini. Prema posljednjim informacijama, za 2025. godinu očekuje rast od 1,1 posto. Slična je i prognoza koju je krajem rujna objavila organizacija industrijskih zemalja OECD, koja očekuje gospodarski rast od 1,0 posto.
MMF-ovi izgledi za globalnu ekonomiju nešto su bolji – iako ne ružičasti. I ove i iduće godine očekuje se rast od 3,2 posto. MMF globalnu prognozu naziva "stabilnom, ali ne prevelikom" i upozorava na neizvjesnosti i rizike.
Problemi u eurozoni
Indija, Kina i SAD i dalje su pokretači rasta globalnoga gospodarstva. Izgledi za Sjedinjene Države neposredno prije predsjedničkih izbora bolji su od prethodno očekivanih, potaknuti potrošnjom nakon povećanja realnih plaća.
Eurozona je, pak, lošije ocijenjena, za što je prvenstveno, ali ne samo, zaslužna Njemačka. Za Francusku, drugo po veličini europsko gospodarstvo, MMF je snizio prognozu za iduću godinu za 0,2 posto na 1,1 posto. Po riječima stručnjaka, Italija, poput Njemačke, pati od "stalne slabosti u industriji".
MMF vidi smanjenje inflacije
Najveći problem globalnoga gospodarstva u zadnje vrijeme je visoka inflacija. Ovdje je primjetno opuštanje, ali ne svugdje. "Čini se da je globalna bitka protiv inflacije uglavnom dobivena", rekao je glavni ekonomist MMF-a Pierre-Olivier Gourinchas. Vrhunac je dosegnut u trećem kvartalu 2022. s 9,4 posto.
Na kraju iduće godine trebala bi biti 3,5 posto. Inflacija je, po njegovim riječima, dakle nešto ispod prosjeka u 20 godina prije pandemije korone. To, kaže on, otvara prostor za smanjenje kamatnih stopa. Slika je, po njegovim riječima, bolja u industrijskim zemljama nego u zemljama u usponu. Osim toga, cijene usluga gotovo su dvostruko veće nego prije krize izazvane koronavirusom.
MMF je kao rizike naveo geopolitičke sukobe poput onih u Ukrajini i na Bliskom istoku. Neizvjesnost je, navodi MMF, i dalje velika. "Sada je vrijeme za stabilizaciju dinamike dugova i obnovu financijskih zaliha", rekao je Gourinchas za DW.