Vijesti

Katastrofalno mali broj presađivanja organa u BiH: Čak 300 pacijenata čeka na transplantaciju

Udruženje dijaliziranih i transplantiranih bolesnika (DiTB) Federacije BiH objavilo je da je Evropski dan darivanja i presađivanja organa prilika da se podsjeti koliko je važno darivanje i presađivanje organa, tkiva i ćelija. 

Ističu da su posljednjih godina napravljeni veliki pomaci u području transplantacije organa, tkiva i ćelija te primjene na ljudima, što ga čini jednom od velikih medicinskih priča o uspjehu modernog doba.

Podsjećaju da je transplantacija u mnogim slučajevima jedino održivo liječenje za vraćanje bitnih funkcija i poboljšanje kvalitete života, na primjer vraćanjem vida pacijentima ili pomaganjem da ponovno steknu mobilnost. To također može značiti razliku između života i smrti za pacijente s krajnjim stadijem otkazivanja organa, razornim opeklinama ili rakom krvi.

U povodu Evropskog dana darivanja i presađivanja organa, Evropska uprava za kvalitetu lijekova i zdravstvenu skrb poziva sve da razmotre darivanje organa, tkiva i ćelija te da o tome razgovaraju sa svojom užom porodicom i prijateljima, čineći njihove želje poznate.

Trenutno oko 300 pacijanata u Bosni i Hercegovini čeka na transplantaciju bubrega, jetre i srca, a ove godine smo imali samo osam transplantacija bubrega od živih srodnih donora. Zadnja kadaverična transplantacija (transplantacija od preminule osobe) obavljena je prije više od godine dana.

"Evropski dan darivanja organa i zahvale donorima, prilika je da upozorimo na katastrofalno mali broj presađivanja organa u našoj zemlji, na veliki broj smrtnih slučajeva onih koji čekaju na transplantaciju i naravno, a ovo je svakako prilika i da se zahvalimo našim donorima koji su se nesebično žrtvovali, kako bi spasili živote svojih najdražih i najbližih članova porodica"- saopćeno je iz udruženja.