Njega kose

Kažu da je ricinusovo ulje bogato masnim kiselinama koje potiču rast kose i obrva. Šta je mit, a što istina?

ricinusovo ulje

Ricinusovo ulje se koristi već stoljećima za kožu i kosu, ali ova čuvena biljka nedavno je dobila i viralnu pažnju. Sa 566 miliona pregleda za #castoroil na TikToku i preko 258 000 objava na Instagramu, korisnici tvrde da ovo ulje može sve, od toga da kosu čini sjajnijom i živahnijom do toga da ona postaje gušća i brže raste.

Ovaj nagli porast interesa ima smisla: popularnost ulja za lice i drugih “prirodnih” proizvoda za njegu kože neprestano se širi tokom posljednje decenije, čineći jednostavne sastojke još privlačnijima. Šta tačno ricinusovo ulje može učiniti za vašu kožu, kosu i trepavice? Istražili smo sve što trebate znati prije njegovog korištenja, koje su prednosti ricinusovog ulja i kako ga točno koristiti.

Šta je ricinusovo ulje?

Ricinusovo ulje, također poznato kao Ricinus communis, je gusto biljno ulje koje se dobiva iz zrna ricinusa bogato hranjivim tvarima. Iako potječe iz tropske istočne Afrike, naširoko se koristi u na Zapadu u kozmetičke i medicinske svrhe. Ricinusovo ulje obično je bistro ili blijedožuto osim ako se ne dobiva pečenjem ili kuhanjem, poznato kao crno ricinusovo ulje.

U historiji se ricinusovo ulje koristilo kao učinkovit laksativ. Također se koristio za poticanje trudova. Ali danas se ricinusovo ulje naširoko koristi kao sastojak u kozmetici. Naprimjer, ricinusovo se ulje koristilo u više od 900 kozmetičkih proizvoda još davne 2002. godine.

Koje su prednosti ricinusovog ulja?

Sve do molekularnog nivoa, ricinusovo ulje je dugolančana masna kiselina. Masne kiseline osiguravaju esencijalne proteine ​​i hranjive tvari za folikule dlake i sprečavaju upalu folikula dlake. Sadrži nekoliko hidratantnih masnih kiselina (uključujući ricinolnu, linolnu i stearinsku kiselinu) koje — kada se primjenjuju lokalno — mogu pojačati hidrataciju i djelovati na određena stanja kože.

Osim što djeluje protuupalno, ricinusovo ulje ima još nekoliko značajnih svojstava – zdravlje i sjaja kose, povećanu fleksibilnost vlasi kose, te antimikrobna svojstva. Bočicu običnog ricinusovog ulja možete kupiti u mnogim trgovinama zdrave hrane i drogerijama, ali također ga možete pronaći u nekim proizvodima za osobnu njegu i kozmetici, poput losiona i ruževa za usne.

Koje su prednosti korištenja ricinusovog ulja na koži

Ricinusovo ulje ima mnoge potencijalne prednosti. Neke uključuju:

Sprečavanje bora: Ricinusovo ulje sadrži antioksidanse koji se bore protiv slobodnih radikala u vašem tijelu. Slobodni radikali odgovorni su za ubrzavanje procesa starenja, zbog čega se bore pojavljuju prije.

Antibakterijska svojstva: Ricinusovo ulje ima antibakterijska svojstva. Bakterije na vašem licu mogu začepiti pore i dovesti do pojave akni.

Smanjenje natečenosti: Ricinusovo ulje ima protuupalna svojstva, što može pomoći u smanjenju oteklina i natečenosti. Također može smanjiti veličinu upaljenih prištića ili vrećica oko očiju.

Hidratacija: Vlaga održava vašu kožu mladom, sjajnom i zdravom. Dobro hidratizirana koža lica će imati manje izražene bore.

Umirujuće djeluje na opekotine od sunca: Zbog svojih protuupalnih svojstava, ricinusovo ulje može ublažiti bolove povezane s opekotinama od sunca. Njegova hidratantna svojstva također mogu smanjiti guljenje.

Borba protiv suhih usana: Ricinusovo ulje vrlo je čest sastojak i ruževa i sjajila za usne. Ako imate suhe usne, preskočite balzam za usne i koristite ricinusovo ulje. Možete ga pomiješati i s uljem boljeg okusa, poput kokosovog ulja.

Promicanje cjelokupnog zdravlja kože: Ricinusovo ulje je puno zdravih masnih kiselina koje su neophodne za održavanje dobrog zdravlja kože.

Za kosu: Potiče li rast?

Mnogi koriste ovo ulje za kosu kao dio svoje redovne rutine, ali trenutno nema naučnih dokaza da stimulira rast kose ili smanjuje gubitak kose. Isto vrijedi i za korištenje ricinusovog ulja na trepavicama – niti jedno istraživanje nije pokazalo da je to stvarno učinkovito. No, ricinusovo ulje indiretkno potiče rast kose. Zbog hranjivih tvari u ricinusovom ulju, ono štiti folikul dlake od vanjskih ćelijskih i tkivnih ‘napadača’ koji uništavaju zdravlje i vitalnost folikula dlake.

Iako ne postoje studije koje pokazuju da ulje može povećati rast kose za više od 1 cm/mjesečno, 90 posto ricinusovog ulja sastoji se od masne kiseline ricinolne kiseline za koju je poznato da stimulira receptore koji dovode do širenja krvnih žila. Kada se nanese na vlasište, povećana dilatacija krvnih žila povećava protok krvi bogate kisikom i hranjivim tvarima u folikule vaše kose.

Je li ricinusovo ulje sigurno za korištenje na trepavicama i obrvama?

Ukratko, na obrvama – da, ali s trepavicama budite oprezni. Ako ne postoji alergija na ricinusovo ulje nakon testiranja, sigurno je koristiti ga na obrvama.

Kako ga koristiti za kosu?

Ravna kosa: Može se koristiti kao dubinski tretman za zaštitu vrhova kose. Koristite ga kao tretman prije šamponiranja kako biste spriječili petljanje kose. Pazite da ne pretjerate s upotrebom; temeljito operite kosu šamponom i oblikujte je po želji.

Srednja do gusta ravna/valovita kosa: Nanesite na cijelu kosu za intenzivan tretman prije šamponiranja. Osušite toplim zrakom za dublje prodiranje sastojka u kutikulu dlake.

Valovito za labave kovrdže: Dobar način kako koristiti ricinusovo ulje za kosu je da pomiješate par kapi ricinusovog ulja s regeneratorom tokom vrućih i vlažnih ljetnih mjeseci.

Za kosu: Koliko često i kako?

Mnogi stručnjaci za njegu kose preporučuju korištenje ricinusovog ulja ne više od jednom semično. Češće korištenje može uzrokovati nakupljanje ulja na kosi. Ne postoje točne smjernice koliko dugo trebate ostaviti ricinusovo ulje na kosi.

Najbolji način korištenja ricinusovog ulja je na suhoj kosi i vlasištu.

  • Prvo zagrijte ulje među dlanovima, zatim ga utrljajte u korijenje i umasirajte na tjeme, fokusirajući se na krunsku čakru (vrh glave) kako biste ublažili napetost i osjećaj stresa.
  • Nakon što iščešljate višak do dužine vaše kose, ostavite ga 20 minuta ili čak preko noći.
  • Temeljito isperite mlakom vodom, a zatim isperite blagim šamponom. Možda ćete morati dva puta prati kosu kako biste bili sigurni da ste uklonili sve tragove ulja.
  • Nakon mazanja kose uljem možete preskočiti regenerator jer ulja pružaju dovoljno hidratacije. Primijetit ćete razliku u hidrataciji kose, a ako budete dosljedni, i veći rast kose u dužini i volumenu.

Za ruke i usne

Ako su vam ruke posebno suhe, predlažemo kombiniranje ovog ulja sa shea maslacem, nanošenje mješavine prije spavanja i navlačenje spa rukavica kako biste osigurali hidrataciju dok spavate. Također možete namazati tanak sloj na usne kako biste lakše zacijelili ispucale usne.

Za lice

Dopušteno je u kozmetičkim proizvodima, ali nema dovoljno istraživanja o sigurnosti njegove upotrebe direktno na koži, uključujući lice. Kao što smo već spomenuli, bogato je masnim kiselinama koje mogu pomoći u borbi protiv suhe kože. A budući da su biljna ulja okluzivna (što znači da stvaraju barijeru koja sprječava isparavanje vode iz vaše kože), možete ga također nanijeti na hidratantnu kremu za dodatno pojačanje hidratacije. Ipak, ricinusovo ulje nije vaša jedina opcija ovdje: kokosovo ulje, petrolatum (vazelin) i mineralno ulje, na primjer, super su za zaključavanje vlage lica na sličan način.

Oprez, može izazvati izbijanje prištića

Ako imate problema s prištićima ili masnom kožom, dobro razmislite prije nego se namažete ovim uljem. Da, ono ima antibakterijska svojstva, što bi u teoriji moglo pomoći u smanjenju akni, ali opet, također je vrlo gusto. Iskustvo pokazuje da kod nekih čepi pore, jer su sklone začepljenju okluzivnim tvarima poput ricinusovog ulja. To također može pogoršati akne. Drugim riječima, ako ste skloni aknama, korstite ga pažljivo. Još bolje: prvo razgovarajte s dermatologom, on vam može pomoći da koristite ricinusovo ulje na najbolji način za vaš tip kože — ili predložiti alternativne proizvode.

Koju vrstu ricinusovog ulja je najbolje koristiti?

Svi stručnjaci za kosu preporučuju hladno prešano ulje. Budući da je tako gusto i može se ‘zalijepiti’ za kosu, najbolje ga je koristiti kada razrijeđen s lakšim uljem kao nosačem, poput kokosovog ili bademovog.