Fluorid

Kennedy tvrdi da nam u vodu stavljaju otrov i sad to želi izbaciti. Šta kaže nauka?

Novoizabrani predsjednik Donald Trump odabrao je Roberta F. Kennedyja Jr. za svog sekratara za zdravstvo i ljudske usluge i obećao da će ga pustiti da "podivlja na zdravlju", stavljajući zdravstvenu njegu visoko na dnevni red u svom drugom mandatu.

Iako ne znamo kakva će biti politika, jedna stvar koju je Kennedy signalizirao da će razmotriti jest fluoridacija vode širom Sjedinjenih Država. Neće moći ništa poduzeti dok ga ne nominira i zatim potvrdi Senat 2025.

No, na društvenoj mreži X rekao je da će Bijela kuća savjetovati svim američkim vodovodnim sustavima da uklone fluor iz javnih vodoopskrbnih sustava, navodeći: “Fluorid je industrijski otpad povezan s artritisom, prijelomima kostiju, rakom kostiju, gubitkom IQ-a, neurorazvojnim poremećajima i bolestima štitnjače.”

Fluorid je prirodni mineral koji je prisutan u tragovima u tlu, biljkama, vodi i hrani, a na optimalnim razinama pomaže u sprječavanju karijesa održavajući zube jakima. Zemlje poduzimaju niz pristupa kako bi osigurale fluorid djeci - neke zemlje dodaju fluorid u vodu, poput Sjedinjenih Država, a druge dodaju fluorid u mlijeko ili sol kako bi ga zadržale na preporučenim razinama. Druge zemlje odlučuju se za lakove i vodice za ispiranje usta koje osiguravaju škole, piše CNN.

Fluorizacija u SAD-u

Zajednička fluoridacija vode uvedena je u Sjedinjenim Državama 1945. godine kako bi se poboljšalo oralno zdravlje na isplativ i pravičan način. Američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) proglasio je fluoridaciju vode za piće jednom od 10 najvećih zdravstvenih intervencija u Americi u 20. stoljeću uz cijepljenje, planiranje obitelji i sigurnija radna mjesta.

Prema podacima CDC-a, od 2022. godine 72% stanovništva SAD-a dobiva fluoriranu vodu za piće. To varira među državama, u rasponu od 8,5% stanovništva na Havajima do 100% stanovništva u Washingtonu, D.C.

Fluorizacija vode nije obavezna, a iako postoji preporučena koncentracija fluorida u vodi za piće (0,7 miligrama po litri) od CDC-a, ta razina nije provediv standard. Odluka o fluoridaciji vode donosi se na lokalnoj razini i ovisi o prirodnoj količini fluorida.

Postoji 36 767 vodovodnih sustava u 36 država s javno dostupnim informacijama na web stranici CDC-a, što je mali dio procijenjenog broja sustava pitke vode u SAD-u. Od 2023., nešto više od trećine (37%) onih vodovodnih sustava uključenih u podatke je fluorirano.

Također varira ovisno o državi. U Kentuckyju je 93,8% prijavljenih vodovodnih sustava fluorirano, a na dnu, samo 3,7% vodenih sustava prijavljenih na Aljasci je fluorirano.

Također postoji veliki raspon u razinama fluorida koji se nalaze u tim vodenim sustavima. Ne izvješćuju sve od 36 država koje su prijavile pristup fluoridu razinama koncentracije fluorida, što ograničava mogućnosti za temeljitu analizu. Među njima, 24 države prijavljuju razine fluorida u 1.774 javna vodovodna sustava.

Oko 53% ovih vodovodnih sustava ima koncentraciju fluorida unutar preporučenih razina - između 0,7 mg po litri i 1,2 mg po litri. Malo manje od polovice njih (47%) ima koncentraciju fluorida ispod razine koju preporučuje CDC.

Iz javno dostupnih podataka o razinama fluorida u vodovodnom sustavu, dva vodovodna sustava, oba smještena u Južnoj Karolini, prijavila su razine koncentracije fluorida iznad smjernica Svjetske zdravstvene organizacije. WHO navodi da dugotrajna izloženost razinama fluorida iznad 1,5 miligrama po litri (mg/L) u vodi za piće može dovesti do zdravstvenih problema.

Pomaže li fluoridacija vode? Dokazi su nejasni

Odavno je poznato da fluor pomaže u jačanju zuba i kostiju - zato se već desetljećima dodaje hrani i vodi iz slavine. CDC drži fluoridaciju u zajednici odgovornom za 25% smanjenje karijesa kod djece. Karijes može uzrokovati bol i osjetljivost, što može utjecati na govor i jelo. Također mogu dovesti do gubitka zuba ili infekcije koja se može proširiti na tijelo, uzrokujući ozbiljnu bolest ili smrt.

Ali pri određenim razinama koncentracije fluorid može uzrokovati štetu. Svjetska zdravstvena organizacija kaže da iako fluorid smanjuje učestalost zubnog karijesa (karijesa), on ima negativne učinke na višim razinama, kao što je "uzrokovanje zubne cakline i fluoroze kostura nakon dugotrajnog izlaganja visokim koncentracijama." Skeletna fluoroza je ozbiljno stanje koje uzrokuje slabost kostiju i ukočenost te bolove u zglobovima.

Brojne studije pokazale su da fluorirana voda može spriječiti karijes i poboljšati oralno zdravlje. Studija u Nevadi iz 2010. godine otkrila je da je život u zajednici s fluoriranom vodom za piće povezan s nižom učestalošću karijesa, zuba koji nedostaju ili imaju plombe. Godine 2011. kanadski grad Calgary uklonio je fluor iz svoje vode zbog skepticizma o prednostima fluora i zbog smanjenja troškova. Kasnije istraživanje koje je uspoređivalo djecu u gradu s onom u Edmontonu, gdje je voda ostala fluoridirana, otkrilo je da su tijekom tri godine djeca u Calgaryju imala više karijesa na mliječnim zubima. Ovo sugerira da je fluorirana voda, bez drugih intervencija, bila važan izvor fluorida za tu zajednicu.

Ipak, druga su istraživanja otkrila da su poboljšanja svijesti o oralnoj higijeni i općenito stomatološke prakse umanjila dobrobiti fluorirane vode. Nedavno izvješće zaključuje da fluoridacija vode pomaže u sprječavanju karijesa, ali ne toliko koliko se prvobitno mislilo; autori smatraju da su nedavna poboljšanja u prevenciji karijesa posljedica popularnosti fluorida u pastama za zube i vodici za ispiranje usta.

Međunarodni podaci također idu u prilog tome. Širom svijeta, karijes se smanjio od 1970-ih, čak i u zemljama gdje se fluor ne dodaje vodi.